Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

D. Gedvilas. Pritaikius „nacionalinius ypatumus“, atvirkštinio PVM taikymas statybų sektoriuje tampa parodija

2015-08-18

Daugiabučių renovacijos projektus įgyvendinantys statybininkai, laukdami PVM pataisų, tikėjosi, kad jų našta palengvės ir šį mokestį mokės ne tie, kurie atnaujina gyvenamuosius namus, o darbų užsakovas. Tačiau paaiškėjo, kad atvirkštinis PVM renovacijos darbams negalios, nes nėra kas jį mokėtų.

Priežastis paprasta – užsakovai, kurių didžiąją dalį sudaro butų savininkai-gyventojai, nėra PVM mokėtojai. Tad užuot palengvinusi statybininkams finansinę naštą, valdžia nutarė sumažinti popierių šūsnį ir diskusijoje – bus ar nebus naujoji tvarka taikoma renovuojant daugiabučius – padėjo riebų tašką.

Nebeaišku, kam reikia išrašyti sąskaitas 

Prieš keletą dienų atsakydamas į portalo Statybunaujienos.lt klausimą, dėl kokių priežasčių vėluojama atlikti darbus renovuojamuose daugiabučiuose, UAB „Costum“ direktorius Arvaldas Brazas, be kitų priežasčių (per didelės kai kurių įmonių darbų apimtys, projektinių sprendimų keitimas darbų eigoje, darbai pradedami bendrijai dar nepasirašius kreditavimo sutarties su banku, kvalifikuotų specialistų trūkumas, nėra iš ko kelti darbuotojų atlyginimus ir kita), paminėjo ir su PVM susijusias problemas.

„Kaip tik šiuo metu (pokalbis vyko rugpjūčio 6 dieną) mūsų įmonės išrašytos sąskaitos faktūros pagal atliktų darbų aktus yra grąžintos dėl 2015-07-27 VMI 96 str. išaiškinimo, kai prašoma sąskaitas išrašyti tiesiogiai gyventojams, o ne užsakovui, pasirašiusiam sutartį. Bankai naujų sąskaitų neapmoka, nes jos neatitinka paskolos sutarčių“, – sakė įmonės, dėl vėlavimo vykdyti įsipareigojimus Ignalinoje neseniai patekusios į Aplinkos ministerijos ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) nemalonę, vadovas.

VMI: darbų pirkėjai – butų savininkai

Daugiabučių administratoriams surengtame bendrame Aplinkos ir Finansų ministerijų bei Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) seminare buvo pabrėžta, jog gyventojams PVM sąskaitos faktūros už atliktus renovacijos darbus nebus išrašomos, nes daugiabučių renovacijos metu statybos darbų pardavėjas yra statybos darbų vykdytojas – rangovas, o pirkėjas yra ne namo administratorius, bet daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai. Todėl, teigia minėtų institucijų atstovai, administratorius neturi nei pats gauti, nei išrašyti PVM sąskaitų-faktūrų už statybos darbus, atliktus renovuojant daugiabutį.

Portalui Statybunaujienos.lt VMI Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė aiškino, kad renovacijos metu daugiabučio administratorius veikia kaip atsiskleidęs tarpininkas – jis yra ne paslaugų pirkėjas, o tik daugiabučio butų ir patalpų savininkų atstovas. Esą tokia išvada darytina išanalizavus galiojančius teisės aktus, kurie lemia, kad „būtent savininkai prisiima visus įsipareigojimus, perka paslaugas iš rangovo ir moka pinigus“.

„Siūlomas 2002 m. gegužės 29 d. Vyriausybės nutarimo Nr. 780 pakeitimas sumažins administracinę naštą – užuot išrašinėjus sąskaitas-faktūras kiekvienam savininkui atskirai, rangovams jų rašyti modernizavimo procese visai nereikės, jei statybos darbų pirkėjais bus patalpų savininkai (dažniausiai tai ir yra gyventojai), kurie nėra PVM mokėtojai“, – sakė A. Gaudutytė.

Pašnekovės teigimu, atsiskaitymo ir PVM skirtumo grąžinimo tvarkos tai nekeičia – rangovas, kaip ir anksčiau, galės pirkimo PVM susigrąžinti kalendoriniam pusmečiui pasibaigus.

„Tačiau vykdant renovaciją užsakovai paprastai už atliktus darbus atsiskaito kas mėnesį ar kelis mėnesius, ir kartu sumoka rangovui PVM. Iš PVM sumos, kurią rangovas turi sumokėti į biudžetą, jis atima tą PVM, kurį sumokėjo už savo įsigytas medžiagas, kitas prekes ar paslaugas, ir PVM suma, kurią jis faktiškai turi sumokėti į biudžetą, iš karto sumažėja. Gali būti atvejų, kai PVM, sumokėtas už rangovo pirktas medžiagas, kitas prekes ar paslaugas, bus didesnis už tą PVM, kuris buvo apskaičiuotas už rangovo suteiktas paslaugas, ir tada rangovas į biudžetą faktiškai iš viso nieko nemokės“, – aiškina A. Gaudutytė.

Jos teigimu, apyvartinių lėšų problemos rangovams dėl to neturėtų kilti, nes „renovacijos projektą finansuojantis bankas sumoka visą sumą už patalpų savininkus, kurie nėra apmokestinamieji asmenys – PVM mokėtojai, o rangovas, kaip ir anksčiau, sumoka PVM į biudžetą".

Ar tai reiškia, kad renovacijos darbams atvirkštinio PVM mokėjimo tvarka negalios? Pabrėžusi, kad atvirkštinis PVM būtų taikomas tik tuo atveju, jei buto ar kitos renovuojamo daugiabučio patalpos savininkas yra PVM mokėtojas, A. Gaudutytė sakė: „Renovacijos procesui atvirkštinis PVM netaikomas dėl to, kad pirkėjai yra PVM neapmokestinamieji asmenys – butų savininkai (gyventojai). O atvirkštinio PVM mechanizmas taikomas tik tais atvejais, kai pirkėjas yra apmokestinamasis asmuo – PVM mokėtojas. Tarkime, jei daugiabučiame name yra 9 butai, o viena patalpa yra parduotuvė, kuri yra PVM mokėtoja, jos daliai tenkančiai PVM sumai būtų taikomas atvirkštinio PVM mokėjimo principas“.

Administratoriai pasiekė savo

VšĮ „Atnaujinkime miestą“ vyriausioji finansininkė Elvyra Platukienė portalui Statybunaujienos.lt atskleidė, jog daugiabučių namų administratoriai seniai siekė, kad atliekant renovaciją sąskaitos faktūros nebūtų išrašomos.

„Administratoriai šią problemą kėlė jau seniai. Tačiau nuo liepos 1 dienos taikomas atvirkštinio PVM mechanizmas šią problemą paaštrino. Finansuotojai taip pat neprieštarauja, kad fiziniams asmenims, kurie nėra PVM mokėtojai, sąskaitos faktūros nebūtų rašomos, o už darbus sumokama pagal atliktų darbų aktą“, – sakė E. Platukienė.

Pasak jos, kadangi įstatymo pakeitimas dėl atvirkštinio PVM taikymo buvo priimtas „paskubomis, nesuvokiant visų pasekmių“, tai naujausias sprendimas, kad PVM sąskaitos faktūros nei administratoriams, jei butų savininkams-gyventojams nebus rašomos, teisingas.

„Atvirkštinio PVM mechanizmo taikymas pagal formulę „verslas verslui“ yra suprantamas, bet norintys jį taikyti administratoriams, nesuvokia pagrindinės problemos: administratorius negali atskaityti PVM, nes jo nenaudoja savo ekonominėje veikloje. Skirtingai negu statybinės organizacijos, administratorius pajamų negauna, tačiau turėtų sumokėti 21 procentą, kuris daug kartų viršija jo pajamas. Jeigu klaidinga traktuotė, kad ir šiuo atveju taikytina formulė „verslas verlui“ būtų palikta, įgyvendinti to tikrai nebūtų įmanoma“, – teigė E. Platukienė.

Taškai sudėti: renovacijai atvirkštinis PVM negalios

Pakeitimas, panaikinantis rangovų prievolę kiekvienam renovuojamo daugiabučio namo būsto savininkui išrašyti PVM sąskaitą-faktūrą įsigalios po to, kai jam bus pritarta Vyriausybės posėdyje.

Kai nebeliks sąskaitų faktūrų, už darbus bus mokama pagal darbų atlikimo aktą. Tačiau jau dabar aišku, kad portalo pašnekovo A. Brazo vadovaujama įmonė ir kiti rangovai dar kurį laiką bus priversti laukti, kol pinigai už atliktus darbus pasieks jų sąskaitas.

Akivaizdus ir dar vienas dalykas: kadangi nei administratoriai, nei butų savininkai-gyventojai PVM nemokės, todėl daugiabučius namus renovuojančių įmonių viltims pasiekti, kad renovacijos darbams būtų taikomas atvirkštinio PVM mechanizmas, atrodo lemta žlugti.

Post scriptum: atvirkštinis PVM – lyg parodija

Susiklosčius tokiai padėčiai, kai kurių įmonių vadovai puse lūpų užsimena svarstatyntys, ar verta imtis naujų daugiabučių renovavimo projektų. O Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas pastebi, kad pritaikius „nacionalinius ypatumus“ atvirkštinio PVM taikymas statybų sektoriuje tampa parodija. 

„Tokie sprendimai statybos verslą erzina ir palieka nežinioje dėl ateities. Tikimės, kad į statybininkų bendruomenės pastabas bus reaguojama ir reakcija privalo būti greita. Gerų pavyzdžių yra Skandinavijos šalyse ir kaimyninėje Latvijoje, kur atvirkštinis PVM statybų sektoriuje galioja daugiau nei trejus metus. O Lietuvoje pritaikius „nacionalinius ypatumus“ jis yra paverčiamas parodija. Statybos proceso elementai, tokie kaip langų ir durų montavimas, liftų ir kėlimo įrengimų montavimas, elektros infrastruktūros įrengimo darbai, šaldymo, vėdinimo įrangos montavimas tapo ne statybos paslaugomis! Galiausiai išgirdome apie idėją statybininkus pasiųsti susirinkti parašus iš gyventojų, kai kiekvieną mėnesį bus siekiama patvirtinimo už atliktus darbus. Tai visiškas nesusipratimas. Kyla klausimas – ko siekiama?“ – komentuodamas susiklosčiusią padėtį portalui Statybunaujienos.lt sakė LSA vadovas D. Gedvilas.

Į klausimą, ar išimtys, kad ir kokios jos būtų, – renovacija, valstybės ir savivaldybės įmonės, kurioms atvirkštinis PVM taip pat netaikomas – yra gerai, ekonomistė Rūta Vainienė atsakė trumpai: „Kai viename sektoriuje skirtingiems subjektams sukuriamos skirtingos sąlygos, iškraipomos verslo sąlygos, o tai yra negerai.“

Birutė ŽEMAITYTĖ , www.statybunaujienos.lt 

Vilma Bartkutė
administratorė
VšĮ "Propagandos ministerija"
+370 608 793 63
administratore@statybunaujienos.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.