Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.
Rusijos politika aktyvina diskusijas Lietuvoje apie savarankišką apsirūpinimą energija
2014-03-14
Toliau kylant įtampai Ukrainoje, Lietuvos atsinaujinančių energijos resursų organizacijos aktyvina bendradarbiavimą ir ruošia informacinę kampaniją šalyje, kuria bus siekiama kaip galima aiškiau informuoti vartotojus apie naujausias galimybes savarankiškai apsirūpinti elektros energija ir taip mažinti šalies priklausomybę nuo Rusijos.
Artimiausiu metu Lietuvoje bus atliekama nacionalinė šalies gyventojų apklausa, ar vartotojai turi pakankamai informacijos apie naujausias galimybes savarankiškai apsirūpinti elektros energija ir ar šiomis galimybėmis norėtų pasinaudoti.
Atsinaujinančios energetikos plėtros atveju priklausomybę nuo importuojamų energetinių išteklių galima sumažinti greitai – per metus ar du. Skirtingai, nei vykdant didelius strateginius projektus.
„Akivaizdu, kad Rusija vis labiau manipuliuoja savo energetine įtaka Europoje, tad šiandien kaip niekada svarbu skubiai ieškoti efektyvių savarankiško apsirūpinimo elektros energija būdų. Gyventojams turi būti suteikiama daugiau informacijos apie naujas galimybes“, - sako Martynas Nagevičius, Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos vadovas.
Pasak p. Martyno, kol valstybė plečia elektros jungtis su Vakarų Europa ir stato suskystintų dujų terminalą, būtina paraleliai palaikyti ir atsinaujinančių išteklių panaudojimą. Sprogus saulės jėgainių burbului, atėjo laikas tvaresnei ir geriau suplanuotai šios srities plėtrai, kuri gali vykti ir be valstybės subsidijų.
„Net metering“ arba dvipusės elektros apskaitos sistema yra vienas iš sprendimo būdų. Sistemos esmė yra paprasta: vartotojas gamina saulės elektros energiją savoms reikmėms. Šios gamybos perviršis, susidarantis dieną ir vasarą, „paskolinamas“ LESTO tinklui, o vakarais ir žiemą – atsiimamas. Metų gale tereikia pagal skaitiklių parodymus suvesti balansą ir vartotojas tinklui turėtų apmokėti susidariusį skirtumą.
„Net metering“ sudaro sąlygas generuoti elektrą iš atsinaujinančių šaltinių nenaudojant vartotojų lėšų perskirstymo per VIAP, taip pat nereikalingos operatoriaus investicijos saulės jėgainės prijungimui prie tinklo.
„Svarbu, kad Seimas priimtų Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pataisas o Energetikos ministerija paruoštų poįstatyminius aktus. Tad pirmas informacinės kampanijos žingsnis bus sužinoti gyventojų nuomonę apie dvipusės apskaitos sistemą ir lūkesčius“, - sakė p. M. Nagevičius.
Anot jo, sužinojus vartotojų lūkesčius bus lengviau ir įstatymų leidėjams priimti atitinkamas įstatymų pataisas. Visuomenės informavimo kampaniją apie „net metering“ sistemos naudą vykdys Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacija kartu su Fotoelektros technologijų ir verslo asociacija bei Lietuvos Saulės energetikos asociacija.
Martynas Rusteika
BVRG Burson-Marsteller
+370 699 45129
Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.