Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas siūlo didinti sveikatos sistemos finansavimą

2013-09-18

Šiandien Seimo Sveikatos reikalų komitetas priėmė sprendimą dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo problemų. Rugsėjo 11 d. komiteto posėdyje Valstybinės ligonių kasos direktoriaus Algio Sasnausko pateikta analizė parodė, kad be nuostolių pirmąjį šių metų pusmetį užbaigė tik miesto poliklinikos. Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos pateikti duomenys rodo, kad daugiau kaip 80 procentų visų įstaigų, priklausančių šiai asociacijai, turi neigiamą finansinį rezultatą ir įvairaus dydžio kreditorinius įsiskolinimus. Lietuvos rajoninių ligoninių asociacijos vadovas Vygantas Sudaris teigė, kad absoliučiai visos asociacijos narės pirmąjį šių metų pusmetį dirbo nuostolingai. Lietuvos ligoninių asociacijos vadovas Dalis Vaiginas taip pat pritarė pasisakiusiems ir teigė, kad nepriėmus atitinkamų sprendimų gydymo įstaigoms grės bankrotai. Siekiant dar labiau nebloginti gydymo įstaigų finansinės padėties bei šiose įstaigose teikiamų paslaugų kokybės ir prieinamumo, komitetas nusprendė pavesti Vyriausybei skubiai spręsti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rezervo panaudojimo klausimą 2013 metams. Siekiant nuo 2014 metų atkurti asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertę iki 1 lito, Vyriausybei taip pat pavesta skirti realų poreikį atitinkančią valstybės biudžeto asignavimų lėšų sumą, 2014 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projekte numatant 490 mln. litų pajamas. Sveikatos apsaugos ministerijai pavesta komitetui iki 2013 m. spalio 1 d. pateikti gydymo įstaigų finansinės būklės įvertinimo ir analizės rezultatus, išvadas ir pasiūlymus dėl finansinės padėties stabilizavimo iki 2013 metų pabaigos ir pasiūlymus dėl papildomų sveikatos sistemos finansavimo šaltinių.

Komitetas priėmė sprendimą dėl paliatyviosios medicinos problemų. Lietuvoje sergamumas lėtinėmis ligomis, ypač piktybiniais navikais, didėja. Tai reikalauja iš sveikatos apsaugos politikų plėsti paslaugas, formuoti visiškai naują požiūrį į mirštantį ligonį, suteikiant jam ir jo šeimai visapusišką ir kokybišką sveikatos priežiūrą iki pat mirties, t. y. paliatyviąją pagalbą. Komitetas, atsižvelgdamas į  rugsėjo 11 d. posėdyje Lietuvos paliatyviosios medicinos draugijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninių vadovų pateiktą informaciją dėl paliatyviosios medicinos paslaugų teikimo, nusprendė pavesti Sveikatos apsaugos ministerijai sudaryti darbo grupę, kuri, atlikusi visapusišką ir sisteminę slaugos, palaikomojo gydymo ir paliatyviosios pagalbos paslaugų teikimo ekonominę, paslaugų  kokybės, administravimo bei specialistų poreikio analizę, peržiūrėtų sveikatos apsaugos ministro įsakymus, reglamentuojančius paliatyviosios medicinos paslaugų teikimą ir apmokėjimą, ir pateiktų pasiūlymus dėl paslaugų įkainių padidinimo, paliatyviosios pagalbos lovų skaičiaus didinimo ir paslaugų prieinamumo gerinimo. Taip pat ministerijai pavesta kartu su Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija išnagrinėti paliatyviosios pagalbos specialistų komandos rengimo sistemos tobulinimo galimybes bei iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rezervo apmokėti slaugos ir palaikomojo gydymo ligonių viršsutartines sumas už 2013 metais suteiktas paslaugas ir užtikrinti tinkamą finansavimą 2014 metams.

Atsižvelgiant į Seimo Pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio kreipimąsi, komiteto posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl Bendrojo pagalbos centro plėtros. 2004 m. gegužės 25 d. buvo priimtas Bendrojo pagalbos centro įstatymas, tačiau iki šiol, praėjus beveik 10 metų nuo įstatymo priėmimo, bendras pagalbos numeris 112 tinkamai neveikia. Komitetas įpareigojo Vidaus reikalų ministeriją ir Sveikatos apsaugos ministeriją periodiškai teikti komitetui informaciją apie Bendrojo pagalbos centro plėtrą ir greitosios medicinos pagalbos tarnybų integravimąsi į šį centrą.

Bendrasis pagalbos telefono numeris 112 – Nacionaliniame telefono ryšio numeracijos plane nurodytas vienas telefono ryšio numeris, skirtas pranešti apie rengiamą, daromą ar padarytą teisės pažeidimą, staiga iškilusią grėsmę gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai, materialioms, nematerialioms ar kitoms vertybėms ir, jei reikia, iškviesti (išsikviesti) atitinkamoms pagalbos tarnyboms.

Brigita Sesickienė,
Sveikatos reikalų komiteto biuras (tel. (8 5) 239 6786, el. p. brigita.sesickiene@lrs.lt)

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.