Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Energiškai efektyviai statybai užtikrinti formuojamos gairės

2013-08-01

Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos (ES) narės, turi užtikrinti, kad iki 2020 m. pabaigos visi nauji pastatai būtų beveik nulinės energijos. Mūsų šalyje formuojamos profesinių kvalifikacijų gairės, leisiančios tinkamai parengti statybos sektoriaus darbininkus.

Tikslinė grupė - darbininkiškos profesijos

Europos Komisijos finansuojamo projekto „Įgūdžių lavinimas“ pagrindinis tikslas – parengti statybos sektoriaus darbininkus statyti energiškai efektyvius pastatus. Jis nukreiptas į darbininkiškų profesijų kvalifikacijų sistemą, formalaus ir neformalaus, modulinio mokymo, įvertinimo procesus, taip pat profesinių standartų, programų poreikio identifikavimą, reikiamos infrastruktūros, finansavimo šaltinių, valstybės, verslo, mokymo ir kitų susijusių organizacijų veiklų suderinimą.

Projektą įgyvendina 5 partneriai: VšĮ Statybos produkcijos sertifikavimo centras, Lietuvos statybininkų asociacija (LSA), Vilniaus Gedimino technikos (VGTU) ir Kauno technologijos universitetai bei Regioninis inovacijų vadybos centras.

Su projektu, atlikto tyrimo rezultatais, renginiais, planuojamomis veiklomis galima susipažinti interneto svetainėje www.energinisefektyvumas.lt.

Išanalizavo esamą padėtį

Pirmajame projekto „Įgūdžių lavinimas“ etape atlikta esamos situacijos statybos sektoriuje analizė.

Esamos situacijos analizės rezultatai atskleidė, kad kol kas Lietuvos rinkoje yra nemažai kliūčių 2020 m. tikslams pasiekti. VGTU Statybos technologijos ir vadybos katedros docentės Tatjanos Vilutienės teigimu atliktos apklausos, susitikimai su profesinio mokymo sistemą įgyvendinančių įstaigų ir organizacijų atstovais parodė, kad mažai energijos vartojančių pastatų statyboje reikšmingas naujų medžiagų ir technologijų įsisavinimas, todėl didelę reikšmę turi neformalusis mokymas, vykdomas naujų medžiagų ir technologijų tiekėjų. Apklausos atskleidė, kad didžioji dalis statybos įmonių darbininkų mokymo poreikio neįžvelgia, įmonėms trūksta žinių apie energijos taupymą ir artėjančius pokyčius.

Diskusijai burs suinteresuotas organizacijas

Šiuo metu vykdomas antrasis projekto „Įgūdžių lavinimas“ etapas. Siekiant 2020 m. tikslų, ketinama suformuoti Kvalifikacijų platformą – prie diskusijų stalo suburti suinteresuotus rinkos dalyvius: Respublikinę langų ir durų gamintojų, Lietuvos santechnikų, Nacionalinę pasyvaus namo bei kitas sektoriaus asociacijas, Lietuvos statybos inžinierių sąjungą, Aplinkos, Energetikos, Ūkio, Švietimo ir mokslo ministerijas, Energetikos bei Europos socialinio fondo agentūras, Darbo biržą, verslo įmones, mokymo bei kitas organizacijas.

Antrajame projekto etape bus parengtos Kvalifikacijos tobulinimo gairės su veiksmų planu iki 2020 metų. Gairėse ketinama identifikuoti būtinas kvalifikacijos atotrūkio mažinimo priemones, kokybės užtikrinimo bei atestavimo tvarkas ir kitas prioritetines priemones tvarios energijos politikos tikslams pasiekti.

Reikia atnaujinti mokymo programas

VšĮ Vilniaus statybininkų rengimo centro direktorius Juozas Baranauskas teigia, kad iš esmės profesinio mokymo įstaigos pajėgios paruošti specialistus, galinčius statyti nulinės energijos pastatus. Tačiau tam reikia atnaujinti profesinius standartus bei mokymo programas, kad jos leistų užtikrinti papildomų įgūdžių įgijimą, ir apie nulinės energijos pastatų statybos ypatybes apmokyti profesijos mokytojus. Siekiant tobulinti profesinio rengimo sistemą, reikia artinti mokymą prie gamybininkų poreikių.

Svarbiausia – praktinė patirtis ir nuoseklumas

Bendrovės „Staticus“, užsiimančios surenkamųjų fasadinių konstrukcijų projektavimu, gamyba ir montavimu, rinkodaros projektų vadovas Vaidas Vičius pažymi, kad statybos sektoriaus darbuotojų profesinis mokymas yra svarbus, bet mūsų šalyje jis labiau apima teorinę dalį, trūksta praktinių mokymų. V. Vičiaus nuomone, tam, kad statybos sektoriaus darbuotojai būtų tinkamai pasirengę statyti energiškai efektyvius pastatus, svarbiausia, kad prie to būtų einama nuosekliai.

Nauda kiekvienam gyventojui

Daugiabučių gyvenamųjų namų renovavimo darbus atliekančios įmonės „Meba“ direktorė Marija Laisvyda Matusevičienė teigiamai vertina projektą „Įgūdžių lavinimas“. Ji mano, kad įgyvendinus projektą bus sudarytos realios sąlygos taupyti energetinius išteklius, dėl to naudos turės kiekvienas gyventojas.

Suformavus Kvalifikacijų platformą, parengus Kvalifikacijos gaires, L.Matusevičienės nuomone, bus užtikrintas tikslingas statybos vadovų, darbininkų profesinis pasiruošimas ir kvalifikacijos tobulinimas.

Įmonė „Meba“ prie šio projekto etapo įgyvendinimo pasirengusi prisidėti perteikdama sukauptą patirtį modernizuojant daugiabučius namus, padėti rengti mokymo programas.

L. Matusevičienė pabrėžia, kad šiame etape svarbu kuo atidžiau išnagrinėti dėl statybos vadovų ir darbininkų kvalifikacijos bei žinių stokos kylančias problemas. Būtina numatyti priemones, kaip skatinti kiekvieno darbuotojo atsakomybę atlikti darbus kokybiškai, laikantis technologijos. Dar viena problema – kvalifikuoti darbininkai išvyksta uždarbiauti į kitas šalis. Galbūt reikėtų numatyti mechanizmą, kad paruošti darbuotojai tam tikrą laiką išdirbtų juos mokytis juos nukreipusioje įmonėje.

Straipsnis nebūtinai sutampa su ES nuomone. Nei ES Konkurencingumo ir inovacijų vykdomoji agentūra, nei Europos Komisija nėra atsakingos už publikacijoje pateikiamą informaciją.

Gražina Laurynaitienė
Vyr. konsultantė
LIETUVOS STATYBININKŲ ASOCIACIJA
8 5 26 10849
grazina@statybininkai.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.