Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

LATGA v/s NATA

2012-10-26

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra LATGA-A neretai linksniuojama spaudoje ir viešojoje erdvėje, kaip institucija, kuri yra per didelė, jog būtų skaidriai valdoma. Daug nepasitenkinusių šūksnių išprovokavo atsirasti konkurencingai NATOS organizacijai, kuri turėjo būti kaip tyro oro gurkšnis painiame muzikos autorių teisių pasaulyje.
Andrius Mamontovas, Raigardas Tautkus, Alanas Chošnau, Aras Vėberis, Felix Kutka Martynas Kuliavas ir gausybė kitų garsių kūrėjų dėjo parašus po naujais įstatais, kartu džiaugėsi ryžtingu apsisprendimu - muzikos autoriams įkurti muzikos autorių organizaciją. Organizacijos susikūrimas sukėlė milžinišką atgarsių bangą visoje šalyje: organizaciją palaikė kūrėjai, naudotojai džiaugėsi konkurencingomis turtinių teisių administravimo galimybėmis.
NATOS organizacija pasirinko mažai biuriokratizuotą valdymo mechanizmą: beveik viso paslaugos yra įgyvendinamos trečiųjų šalių. Visa apskaita yra tvarkoma kompanijos "Value Added". Kaip tegia patys šios įmonės atstovai: "apskaitos ir audito paslaugų teikimą vertiname ne kaip verslą, o labiau profesiją, todėl galime pasiūlyti betarpišką bendravimą tik su tos srities specialistais ir tuo pačiu užtikrinti aukščiausios kokybės standartus".
Kaip teigia NATA organizacija,:"LATGA griebėsi kiekvieno desperatiško šiaudo siekiant sugrąžinti iki tol per dvidešimt metų karaliavusią monopoliją". Jų teigimu:-"autoriai paliko LATGA, nes norėjo organizacijos, kuri atstovautų muzikos ir tekstų autorių interesus aiškiai, orientuotai ir svarbiausia skaidriai. Tačiau beldimas į LATGA duris prilygo beldimui į dangaus vartus". Tačiau, anot "Valued Added" atsovų: "Ne visada pasiseka įmonėms sumažinti veiklos kaštus vien tik pasirinkus strategiją samdytis išorės įmonės. Būtinai reikia įvertinti samdomų įmonių kvalifikaciją ir patikimumą.  Mūsų įmonė, žinodama tai, stengiasi užpildyti mūsų klientų lūkesčius ir "nesivaikoヤ greito pelno..."
Tuo tarpu organizacija LATGA-A save išskiria, kaip organizaciją: "kuri teikia aukštus efektyvaus administravimo ir skaidrumo standartus, autoriai turi galimybę elektroniniu būdu, prisijungę prie duomenų bazės, registruoti naujai sukurtus kūrinius bei gauti išsamią informaciją apie kūrinių panaudojimą bei jiems surinktą autorinį atlyginimą". Kuris, kaip pastebi LATGOS muzikos kūrinių skyriaus vedėjas šiais metais auga ir yra išmokamas laiku.
NATA prieštarauja:-"iki šiol Lietuvoje buvo ir yra labai daug aplaidumo ne tik surenkant bet ir paskirstant autoriams priklausančius atlyginimus". Todėl jų autoriams priklausančių turtinių teisių administravimas yra grįstas skaidrumu ir naujovėmis.
"NATA nuo pirmųjų savo veiklos dienų ėmėsi modernios veiklos vykdymo principų tiek organizuojant asociacijos darbą, tiek surenkant ir paskirstant autorinį atlyginimą savo nariams, sukuriant "lengvą" mažai biurokratizuotą valdymo aparatą: beveik visos paslaugos yra įgyvendinamos trečiųjų šalių",- pasakoja Raigardas Tautkus, NATA prezidentas.
Kaip teigia NATA šiuo metu jie administruoja virš šimto muzikos ir teksto autorių. Tačiau anot Mariaus Kuzmino, LATGOS organizacijos muzikos kūrinių skyriaus vedėjo:"narystės sutartis su LATGA-A nutraukė 63 autoriai. Iš jų keletas jau pareiškė norą išstoti iš asociacijos NATA ir vėl grįžti į LATGA-A. Kuri vis dar atstovauja daugiau kaip 4000 Lietuvos autorių ir daugiau nei 20 mln. užsienio autorių".
"Asociacija NATA įsteigta pakankamai neseniai, ji nėra įkurta kokios nors sąjungos/institucijos  ar stambios organizuotos jėgos. Ji siekia dirbti autoriams ir bendradarbiauti su jų kūrinių naudotojais, galiausiai pakeisti turtinių teisių kolektyvinio administravimo iškrypusį supratimą.",- dėsto NATA atstovai. O LATGA šią organizaciją laiko konkurente gerąją prasme, kuri neleidžia užsnūsti ir verčia tobulėti bei atsižvelgti į asociacijos narių poreikius. Tačiau, anot LATGOS: "tik laikas parodys, ar ji sugebės veikti efektyviai ir išlaikyti savo autorių pasitikėjimą".
UAB "Added Value" auditoriaus Arvydo Vainoro nuomone: "Įmonės vis daugiau naudojasi išorės tiekėjų paslaugomis. Tai leidžia laksčiai reguoti prie įmonės poreikių, bei padeda sumažinti išlaidas bei  gauti  daugiau pridėtinės vertės.  Kaštų efektyvumo prasme,  NATOS  strategija ilgalaikėje perspektyvoje turi didesnį konkurencinį pranašumą. LATGA žiūrint iš šiandieninių realijų, gali konkuruoti tik turėdama nemažą autorių skaičių  bei veikdama iš inercijos.   Taigi atsižvelgiant į aplinkybių visumą, NATA neturėdama biurokratinio aparato,  administravimo paslaugą turėtų suteikti pigiau".

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.