Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

"Mums reikia naujos atominės elektrinės"

2012-10-09

Ministro Pirmininko interviu Vokietijos dienraščiui "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Premjere, Jūsų šalyje vyksta rinkiminė kampanija, kurios metu Jūs savo rinkėjams žadate naują japonų statytą atominę elektrinę. Vokietija savo ruožtu nori uždaryti visas branduolines jėgaines. Ar mes gyvename skirtingose planetose?

Vokietija yra turtinga. Ji gali sau leisti aukštesnes energijos kainas. Alternatyvi energija yra brangesnė nei atominė. Be to, mūsų ištekliai yra riboti, todėl mums tenka importuoti 70 proc. sunaudojamos elektros iš Rusijos. Jei įskaitytume visus energijos šaltinius, šis skaičius sudarytų netgi 80 proc. Tai nėra nei saugu, nei tvaru. Mums reikalingi papildomi šaltiniai, o atominė energija yra pigiausia. Branduolinės jėgainės pagaminamos elektros kaina siekia 5,2 euro cento už kilovatvalandę, vėjo jėgainių – 8,7 cento, mūsų naujos dujų elektrinės Elektrėnuose – 10,1 cento, o biomasės jėgainės – 13 centų.

Kita vertus, alternatyvūs energijos šaltiniai gali greit atpigti. Specialistai prognozuoja, kad dėl spartaus skalūninių dujų įsisavinimo kris dujų kaina. Jūsų šalis irgi nori statyti suskystintų dujų terminalą. Apskritai ar reikalinga atominė energija?

Iš tikrųjų mums reikia naujų dujų šaltinių, nes dabar mes 100 proc. priklausomi nuo Rusijos. Mes taip pat tikimės, kad dujų kaina pasaulinėje rinkoje bus žemesnė negu "Gazprom", tačiau žvelgiant į Amerikos rinką nesu tikras, kad ateityje kainos išliks tokios žemos. Mes turime aiškų strateginį tikslą – visapusišką integraciją į Europos sistemą. Europos energetinė strategija, kuri aiškiai sako, kad Baltijos šalys po 2015 m. neturėtų likti atskirtomis energetinėmis salomis, šiuo atveju yra labai svarbi. Mūsų elektros energetinė sistema vis dar sinchronizuota su senais sovietmečio elektros tinklais, net iki Volgos upės hidroelektrinių. Tai kenkia mūsų energetiniam saugumui. Liepos mėnesį įvyko elektros tinklo gedimas, kurio metu dėl taisymo darbų buvo nutrūkęs tiekimas pagrindine linija iš Rusijos per Lietuvą į Latviją. Todėl mes norime integruotis į Europą, o tam reikalingos jungtys. Elektros jungtys su Lenkija ir Švedija rengiamos. Bet mums reikia ir nuosavo potencialo, todėl mes norime statyti atominę elektrinę.

Rusija atrodo pasiryžusi Jums sutrukdyti. Jūsų kaimynystėje planuojama pastatyti dvi rusiškas branduolines jėgaines, vieną Baltarusijoje, kitą Karaliaučiuje. Jos gali būti užbaigtos greičiau nei Jūsų atominė elektrinė ir tapti pavojingais konkurentais Rytų Europos elektros rinkoje. Ar negali būti, kad Rusija būtent dabar užima rinkas, kurios bus reikalingos Jūsų planuojamam reaktoriui Visagine?

Kalba eina ne tik apie rinkas. Rusija visuomet turėjo geopolitinį interesą regione ir kaip tik todėl mums taip svarbu nusikratyti esamą priklausomybę. Būtent dėl to mes bandome įgyvendinti savo projektą. Kur yra tos naujai statomos rusų atominės elektrinės Karaliaučiuje rinkos? Ten jau dabar pagaminama užtektinai energijos.

Visai paprasta – Maskva taikosi į Jūsų vidaus rinką ir bando Jus išstumti iš kovos. Tuo pačiu krenta į akis, kad Rusijos planuojamos atominės elektrinės neturi nei reikalingų elektros linijų, nei reikalingų rezervinių šaltinių. Kyla pagrįstas klausimas, ar tai tik nėra blefas siekiant Jus įbauginti?

Iš tikrųjų iš Rusijos į Karaliaučių per mūsų šalį vedančios tarptautinės linijos yra per silpnos rusų projektams. Ekonomiškai man nesuprantama, kaip galima statyti branduolinę jėgainę nežinant, kur bus tiekiama elektra.

Dėl Karaliaučiaus. Eksklave yra Rusijos karinės bazės, kurias Jūsų Vyriausybė vertina skeptiškai. Ar Jums nekelia rūpesčio ten esančios rusų bazės?

Žinoma mus tai neramina. Bet tai liečia ne tik Karaliaučių, bet visą Rusijos Šiaurės Vakarų regioną, kur mes stebime naujos karo infrastruktūros plėtrą, didelio raketų skaičiaus ir kitų įrenginių statybas. Prieš ką visa tai nukreipta? Tai sunkiai suvokiama, nes aš nemanau, kad Rusijoje kas nors Baltijos šalis, Europos Sąjungą ar Skandinaviją matytų kaip grėsmę.

Kadangi kalbame apie grėsmes. Einant antriems metams po Fukušimos Jūsų planuojama atominė elektrinė Visagine kaip tik turi būti statoma japonų. Kas, Jūsų manymu, liudija, kad naujas reaktorius bus saugus?

Fukušima įvyko dėl cunamio, kurio mes čia, Baltijos šalyse, nesitikime.

Japonijoje irgi nesitikėta tokio žemės drebėjimo ir potvynio, bet jie vis tiek įvyko.

Mes pasirinkome "Hitachi", nes ši kompanija stato 3+ saugumo klasės reaktorius. Tai aukščiausias pasaulyje saugumo standartas. Rusų koncerno "Rosatom" atominės elektrinės, kurios turi iškilti ties mūsų siena, mums kelia daugiau rūpesčių. Kaip tik jeigu mes nestatysime Visagino elektrinės, savo kaimynystėje turėsime dvi naujas branduolines jėgaines.

Taigi tikroji alternatyva yra ne statyti ar nestatyti atominės elektrinės, bet viena japonų atominė elektrinė, arba dvi rusų?

Taip mano žmonės Lietuvoje.

Su Lietuvos Ministru Pirmininku kalbėjo Konradas Schulleris.

Ministro Pirmininko tarnybos Spaudos tarnyba
Tel.: 8 706 63746
spauda@lrv.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.