Some content may be unavailable in English. Instead it is provided in Lithuanian.

Nevyriausybinės organizacijos kreipiasi dėl Valstybinės kultūros paveldo komisijos formavimo principų ir skaidrumo

2011-03-03

2011 m. kovo 3 vykusioje visuomeninių organizacijų konferencijoje buvo aptarti Valstybinės komisijos formavimo principai ir skaidrumas 2007 - 2011 m. Konstatuota, kad dabartinė padėtis išplečia korupcijos lauką, sudaro sąlygas neskaidriems sprendimams, viešų ir privačių interesų konfliktams.
Siekiant, kad Valstybinės Kultūros paveldo komisijos (toliau - VKPK) kaip valstybės eksperto veikla būtų objektyvi, bešališka ir skaidri, o Komisijos nariai gintų ne žinybinį, bet viešąjį - Lietuvos kultūros paveldo apsaugos - interesą, nutarta reikalauti LR Prezidentės, LR Seimo ir LR Vyriausybės dar kartą svarstyti jų paskirtus Valstybinės Kultūros paveldo komisijos narius ir pasirūpintų, kad jais taptų nepriekaištingi etiniu atžvilgiu bei neturintys ir negalintys turėti interesų konfliktų dėl savo profesinės veiklos ir (arba) kitų užimamų pareigų asmenys. Taip pat, neleisti dalyvauti rinkimuose penkioms organizacijoms, kurios nėra visuomeninės, yra šališkos ir negali atstovauti suinteresuotos visuomenei (Lietuvos muziejų asociacijai, Lietuvos valstybinių parkų ir rezervatų asociacijai nes jas sudaro valstybinės institucijos t.y. jos nėra visuomeninės; LR restauratorių sąjungai, Lietuvos architektų sąjungai, Lietuvos archeologijos draugijai, nes kultūros paveldo srityje jos atstovauja profesinius bei verslo interesus ir dėl viešų bei privačių interesų konflikto jų atstovų dalyvavimas VKPK - neįmanomas). Prašė užtikrinti, kad Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas organizuotų VKPK narių nuo visuomeninių organizacijų rinkimus laikydamasis įstatymų, skaidriai ir nešališkai, o nuo VKPK rinkimų nebūtų nušalintos visuomeninės organizacijos, kurios konkrečiais darbais įrodė savo gebėjimą veikti saugant kultūros paveldą. Specialiųjų tyrimų tarnybą prašė ištirti minėtų penkių organizacijų įtraukimą į VKPK rinkimus viešųjų ir privačių interesų konfliktų bei galimų protekcinių - korupcinių ryšių aspektais. Seime veikiančias politinių partijų frakcijas, Kreipėsi į įvairias visuomenines pilietines organizacijas (kurių veikla nebūtinai susijusi su kultūra ar paveldu), piliečius išreikšti savo poziciją dėl VKPK formavimo principų ir skaidrumo.
Konstatuota, kad. nuo 2007 m padėtis nepagerėjo. Komisijos veikla nebuvo pakankamai skaidri ir principinga, nes: abejones kėlė kai kurių į ją skirtų asmenų profesinė reputacija ; į ją skirti specialistai, kurių profesinė veikla ar einamos pareigos akivaizdžiai lėmė interesų konfliktą; nuo Komisijos rinkimų nušalintos visuomeninės organizacijos, kurios konkrečiais darbais įrodė savo gebėjimą veikti saugant kultūros paveldą; VKPK rinkimuose nuo visuomeninių organizacijų dalyvavo asmenys, savo veikla padarę žalą paveldo vertybėms.
Valstybinė kultūros paveldo komisija (toliau - VKPK) yra Seimo, Prezidento ir Vyriausybės ekspertė bei patarėja kultūros paveldo valstybinės politikos ir jos įgyvendinimo klausimais. Jos uždaviniai yra ne tik formuoti kultūros paveldo apsaugos politiką bei strategiją, bet ir vertinti už šią apsaugą atsakingų valdžios institucijų veiklą. Du atstovus nuo nevyriausybinių visuomenini organizacijų leidžiama rinkti LR Seimo Kultūros ir Švietimo komiteto atrinktoms organizacijoms.

Konferencijos įgaliotas asmuo Dainius Elertas
mob.861615158; Tomo 2, Klaipėda; e-paštas: elertas@gmail.com

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.