Verslas nepritaria sparčiam minimalios mėnesinės algos didinimui: metas netinkamas, laukiamos naudos neatneš

2023-05-05

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidento Sigito Leonavičiaus komentaras

Verslo įmonės nepritaria dar vienam minimalios mėnesinės algos (MMA) didėjimui. MMA nuo 2023 m. pradžios didėjo 15 proc., arba 110 eurų – iki 840 eurų. Nepraėjus nė pusei metų, mes vėl kalbame apie MMA smarkų kėlimą nuo 2024 m.

Didinant MMA, našta ir pareiga užtikrinti socialinį teisingumą perkeliama tik ant verslo pečių. Kyla klausimas, kokiu tikslu valdžia tai darytų? Galbūt tikslas yra tiesiog surinkti daugiau mokesčių? Jei tikslas visgi yra pagerinti žmonių gerovę, tai pirmiausia, kas turėtų būti daroma, tai keliamas neapmokestinamų pajamų dydis (NPD), jis turėtų būti prilyginamas MMA. Ir tik tuomet, jau vėliau, galime kalbėti apie šių abiejų dydžių kėlimą.

Sunku prognozuoti, ką atneš 2024-ieji verslui, bet tendencijos nėra džiuginančios. Ekonomika lėtėja, pramonė vis labiau stoja. Gamybinės įmonės susiduria su ypač dideliais iššūkiais: žaliavų brangimu, užsakymų sumažėjimu, nestabiliomis energetikos kainomis, karu Lietuvos pašonėje ir ekonomikos sulėtėjimu eksporto rinkose. Vyraujant neapibrėžtai situacijai, metas planuoti dar vieną verslui itin jautrų MMA kėlimą nėra tinkamas.

Dr. Vydos Mozūriūnienės, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentės komentaras

Būtent gamybinėms įmonėms MMA pakėlimas ir yra aktualiausias, nes čia dirba daugiausiai nekvalifikuotos darbo jėgos. Gamybinėms įmonėms išaugusius darbo jėgos kaštus tektų perkelti galutiniams vartotojams, t. y. didinti kainas, tačiau smunkant perkamajai galiai ir pardavimams tai galės daryti ne kiekviena įmonė. Be to, į užsienį eksportuojančios įmonės taip pat vargiai gali sau leisti didinti kainas, neprarasdamos savo konkurencingumo. Taigi beatodairiškas MMA kėlimas didintų įmonių nuostolius, mažintų veiklos apimtis, investicijas ir taip prisidėtų prie tolimesnio ekonomikos susitraukimo.

Mūsų, nariai, gamybinių įmonių vadovai, teigia, kad MMA pakėlimas užsuktų užburtą ratą: tam, kad liktų atlyginimų skirtumas tarp kvalifikuotos ir nekvalifikuotos darbo jėgos, daugiau mokėti reiktų ir kvalifikuotai darbo jėgai. Beje, jau ir dabar aukštesnės kvalifikacijos darbuotojai, vien girdėdami diskusijas apie MMA kėlimą, spaudžia darbdavius kelti atlyginimus tokiu pačiu procentu, kiek didėtų MMA.

Taigi atlyginimų pakėlimas visiems – tiek kvalifikuotą, tiek nekvalifikuotą darbą dirbantiems – tik dar labiau įsuks infliacijos spiralę, o reikiamos naudos – socialinės atskirties mažinimo – neatneš. Socialinę atskirtį padėtų sumažinti NPD pakėlimas.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai - tai platus Lietuvos verslo atstovų ir mokslo įstaigų tinklas bei bendruomenė. Šiandien Rūmai vienija beveik 500 narių – Lietuvos įmones iš įvairių verslo sektorių, taip pat universitetus, kolegijas bei kitas mokymo įstaigas.

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.