Vaistininkų įtraukimas į sveikatos priežiūros sistemą padėtų spręsti neracionalaus vaistų vartojimo problemą

2023-10-19

Beveik pusė šalies gyventojų savo vaistinėlėse turi seniai nevartojamų ir nebereikalingų vaistų. Nors didžioji jų dalis perteklinių vaistų yra sukaupę būtiniems atvejams namuose ar kelionėms, tačiau net 4 iš 10-ties teigia, jog nereikalingų vaistų likutis susidarė nebaigus gydytojų paskirto vaistų vartojimo kurso.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ rugsėjį atliktos reprezentatyvios visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, nevartojamų ir nereikalingų vaistų savo vaistinėlėse turi 49 proc. šalies gyventojų. Iš jų 55 proc. teigia visuomet pasirūpinantys vaistų atsarga kelionėms ar nenumatytiems atvejams, tad dažnai jų lieka nesuvartotų. 39 proc. teigia sukaupę medikamentų likutį dėl nebaigto vaistų vartojimo kurso, 27 proc. – nutraukę vaistų vartojimą, kadangi paskirti vaistai jiems netiko.

„Sveikatos apsaugos priežiūros institucijos bei politikai, kuriems iš tiesų rūpi pacientų sveikata, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad 4 iš 10 pacientų nesilaiko gydytojų paskirto gydymo. Deja, vaistininkams Lietuvoje nėra priskirta funkcija prižiūrėti, kaip pacientai laikosi paskirto gydymo, kaip ir nėra teisinės sistemos, įtvirtinančios glaudesnį vaistininkų ir asmens sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimą“, – atkreipia dėmesį apklausą inicijavusios Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Pasak jos, bendradarbiaujant valstybės institucijoms, pacientų, gydytojų, vaistinių ir farmacijos specialistų organizacijoms, tikslinga sukurti sistemą, kuri padėtų palaikyti pacientus, ypač naujai susirgusius lėtinėmis ligomis.

„Tinkamo gydymosi režimo laikymosi užtikrinimas pirmiausia prisidėtų prie geresnės gyventojų sveikatos, taip pat sumažintų valstybės lėšų poreikį gydymo ir vaistų kompensavimo išlaidoms. Be to, tai iš esmės padėtų sprendžiant neracionalaus vaistų vartojimo problemą – suprantama, kad esant neramiems laikams ar keliaudami gyventojai įsigyja vaistų nenumatytiems atvejams, tačiau jei pacientai savavališkai nutraukia gydytojų paskirtą gydymo kursą, tai negali nekelti susirūpinimo“, – sako vaistinių asociacijos vadovė.

Bendrovė „Spinter tyrimai“ reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko š.m. rugsėjo 25 – spalio 3 d., joje dalyvavo 1013 respondentų.

Kristina Nemaniūtė-Gagė
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė
Mob. +370 67412250
kristina.nemaniute-gage@vaistiniuasociacija.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.