Premjero vizitas Kinijos Šandongo provincijoje paskatino steigti Lietuvos prekybos rūmus

2016-03-25

Penktadienį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius susitiko su antros pagal didį ir vienos sparčiausiai ekonomiškai augančių Kinijos provincijos Šandongo vadovais – gubernatoriumi Guo Shuqingu, jo pavaduotoju Xia Gengu – ir dalyvavo inicijuojant Lietuvos prekybos rūmus atidarymą šiame beveik 98 mln. gyventojų turinčiame regione. Šandonge premjeras taip pat dalyvavo šiuolaikinių lietuviškų vaikiškų knygų iliustracijų parodos atidaryme.

Pokalbio metu su Šandongo provincijos vicegubernatoriumi premjeras pažymėjo glaudžius santykius tarp Lietuvos ir Šandongo. „Lietuva džiaugiasi sparčiai intensyvėjančiais santykiais su Kinija, ypač su Šandongo provincija. Prieš dvejus metus Jūs lankėtės Lietuvoje, o šiandien čia, Šandongo sostinėje Džinane, kartu inicijuojame Lietuvos prekybos rūmų steigimą. Esu tikras, kad šis žingsnis suteiks papildomą impulsą tolesnei santykių plėtrai tarp mūsų šalių verslo bendruomenių,“ – susitikime su X. Gengu sakė Lietuvos premjeras. 

Savo ruožtu vicegubernatorius pažymėjo, jog jau šių metų birželio mėnesį planuoja apsilankyti Lietuvoje ir su žemės ūkio ekspertų komanda aptarti bendradarbiavimo potencialą šioje srityje.

Susitikimo su Šandongo gubernatoriumi G. Shuqingu metu pažymėta, kad Lietuvos eksportas į Kiniją pastaraisiais metais išsaugo net 4 kartus, tačiau importas iš Kinijos vis dar sudaro ženkliai didesnę dvišalės prekybos dalį, todėl būtina lyginti prekybos apimtis. Praėjusiais metais iš Kinijos importuojamos produkcijos apimtys išaugo 7,7 proc. ir sudarė 725,34 mln. eurų.

„Auganti dvišalė prekyba ir spartesnė Lietuvos eksporto į Kiniją plėtra yra vienas iš mūsų Vyriausybės ekonominės politikos prioritetų“, – akcentavo Ministras Pirmininkas A. Butkevičius, pažymėdamas, kad Lietuvos maisto perdirbimo įmonės yra pasirengusios eksportuoti lietuviškus pieno ir mėsos produktus, pasižyminčius aukštais kokybės standartais.

Lietuvos premjeras pridūrė, jog neužšąlantis Klaipėdos jūrų uostas – tai ištisus metus veikiantys vartai tarp Europos ir Azijos. „Lietuva, būdama geografiniame Europos centre ir galinti pasiūlyti integruotą transporto infrastruktūrą bei kvalifikuotą darbo jėgą, yra lyg vartai į 500 milijonų gyventojų Europos Sąjungos rinką“, – pabrėžė premjeras A. Butkevičius, kartu pažymėdamas, kad Pasaulio banko skelbiamame „Doing Business 2016“ reitinge Lietuva užima 20 vietą pasaulyje pagal sudaromų sąlygų verslui palankumą, o Europos Sąjungoje – 1-ąją pagal e. valdžios sprendimus.

Gubernatorius pažymėjo, jog informacinių technologijų srityje Kinija turi daug ko pasimokyti iš Lietuvos ir gyrė mūsų šalį už greičiausią viešąjį internetą pasaulyje, vieną pažangiausių mokslinių lazerių pramonę, biotechnologijų sektorių.

Privačios ir valstybinės Kinijos kompanijos vis dažniau renkasi Lietuvą, kaip šalį verslo plėtrai užsienyje. Pavyzdžiui, praėjusiais metais sulaukta „Huawei“ ir „China Merchants Group“ dėmesio. Pastaroji dar šio Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus vizito Honkonge metu patikino, kad jau pasirinko Lietuvą kaip bazę tolesnei plėtrai į Vidurio ir Rytų Europos šalis.

Lietuvos premjeras, kviesdamas gubernatorių aktyviau bendradarbiauti ir sporto srityje, perdavė jam Kauno „Žalgirio“ laišką, kuriame kviečiama bendradarbiauti ir dalytis gerąja patirti skatinant Šandongo provincijos ir Lietuvos vaikų, kurie domisi krepšiniu, sveikatingumą ir užimtumą. 

Šandongas – Kinijos regionas, kuriame gyvena beveik 98 mln. gyventojų. 2015 m. regiono BVP augo 8 procentais ir buvo vienas didžiausių tarp daugiau nei 30 Kinijos provincijų. Lietuvos ir Šandongo partnerystė tęsiasi jau daugiau nei 10 metų, čia yra apsilankę daug verslininkų bei kultūros atstovų, provincijoje dirba keletas lietuvių.

2005 m. gegužę pasirašyta Klaipėdos ir Čingdao draugiškų miestų ryšių užmezgimo sutartis, kurioje sutarta įvairiomis formomis bendradarbiauti ir vykdyti mainus ekonomikos, prekybos, Čingdao ir Klaipėdos uostų veiklos, mokslo ir technologijų, kultūros, švietimo, sporto, sveikatos, kadrų ir kitose srityse.

Šiandien provincijos sostinėje Džinane priimtas galutinis sprendimas steigti Lietuvos prekybos rūmus, kurie, kaip tikimasi, duris atvers jau mažiau nei už mėnesio. 2016 m. spalio mėn. planuojama Lietuvos verslo misija Šandonge.

Vėliau Šandongo meno muziejuje premjeras A. Butkevičius dalyvavo šiuolaikinių lietuviškų vaikiškų knygų iliustracijų parodos atidaryme.

„Ši spalvinga paroda pristato 11 žymiausių lietuvių dailininkų iliustruotojų, tai įvairiausių žanrų ir stilių lietuviškų vaikų knygų iliustracijų panorama. Iliustracijų kalbą vienodai gerai gali suprasti ir lietuviai, ir kinai. Todėl, naudodamasis proga, kviečiu tiesti tiltus tarp mūsų tautų – nors geografiškai ir esame labai tolimi, bet esame artimi dvasiškai, kad ir savo požiūriu į vaikystę“, – atidarymo kalboje sakė Lietuvos premjeras, taip pat paminėdamas, kad ši paroda rugpjūtį bus eksponuojama didžiulėje Pekino knygų mugėje, kur Lietuva turės dar platesnes galimybes pristatyti savo meną ir kultūrą.

Šįvakar Pekine Vyriausybės vadovas dar dalyvaus vakarienėje su Kinijos verslo įmonių atstovais ir, baigęs vizitą, į Vilnių grįš šeštadienį pavakare.

LRVK

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.