Darbo inspekcija darbdavį pabarė, bet darbuotojams liepė kapstytis patiems

2015-08-06

Po liepos 28 dieną Kauno darbo inspekcijos, kartu su profesinės sąjungos „Sandrauga“ atstovais, atlikto neplaninio patikrinimo akcinėje bendrovėje „Lituanica“, buvo konstatuota, kad atlyginimai darbuotojams nemokami jau nuo 2015 m. kovo mėnesio. Bendrovės skola savo darbuotojams jau viršijo 34 tūkst. eurų, tačiau veiksmų inspekcija nusprendė nesiimti, palikdama už savo teises darbuotojams kovoti patiems.

Nors patikrinimo metu buvo nustatyta, kad bendrovėje akiplėšiškai yra pažeidžiamos darbuotojų teisės, o LPS „Sandrauga“ archyvuose glūdi tomų tomai bylų su AB „Lituanica“ dėl tos pačios priežasties, Kauno darbo inspekcijai neatrodo, kad tokie darbdaviai, kaip šios bendrovės direktorius K. Deltuva, turi būti baudžiami.

Inspekcijos pateiktoje išvadoje nurodoma, kad darbuotojai, atlyginimų negaunantys jau po keletą mėnesių „turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją“ ir savo pragyvenimo šaltinį mėginti išsiieškoti procesiniu (taigi, užtrunkančiu) būdu. LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pastebi, kad ši rekomendacija dirbantiesiems akivaizdžiai skelbia: „kaip norite, taip ir kapstykitės“.

Profesinės sąjungos „Sandrauga“ nariai, pasinaudodami savo teise, individualiai jau kreipėsi į darbo ginčų komisiją ir įsijungė į bylinėjimo procesą, dėl darbdavio piktybinės veiklos pasisavinant jų uždirbtus pinigus. „Tačiau kiti dirbantieji pyksta tyliai. Į ką išsivystys tas tylėjimas, neaišku“ – priduria K. Juknis.

Tuo tarpu inspekcijos išvada darbdavio atžvilgiu – kur kas nuolaidesnė. Direktoriui mandagiai primenama jo pareiga, kad įmonėje būtų laikomasi darbo kodekso reikalavimų, susijusių su darbuotojų atlyginimais, bei paaiškinama administracinė atsakomybė priešingu atveju.

Keturis mėnesius vėluojantys atlyginimai ir 34 tūkst. eurų sumą perkopusi skola darbuotojams, matyt, atrodo kaip „nerimtas“ nusižengimas, tad darbdavys lieka baudžiamas viso labo pagrūmojimu piršteliu. K. Juknio teigimu, tokia inspekcijos pozicija yra itin žalinga, nes aiškiai parodo darbdaviams, kad jų savivalė lieka nebaudžiama.

„Tai jeigu tai vyksta jau dabar, galite įsivaizduoti kas dėsis, jei bus priimtas „socialinio modelio“ projektas su visu (darbdaviams) „liberalesniu“ darbo kodeksu. Gal tuomet darbuotojai dar ir turės primokėti darbdaviui, už tai, kad jiems leidžia dirbti?“ – retoriškai klausia profesinės sąjungos pirmininkas, bei paragina visus dirbančiuosius prisijungti prie prieš šį modelį nukreiptų protesto akcijų, kurių pirmoji -  mitingas rugsėjo 10 d. prie LR Seimo ir Vyriausybės.

Kęstutis Juknis
Pirmininkas
Lietuvos profesinė sąjunga "Sandrauga"
(8-37) 20 65 97
info@sandrauga.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.