Registrų centro dokumentuose - įspėjimas apie nesuteiktą arba reikalavimų neatitinkantį adresą

2011-05-03

Nuo šiandienos Registrų centro išduodamuose Nekilnojamojo turto registro išrašuose ir kituose dokumentuose atsiranda specialios žymos apie nesuteiktą arba nustatytų reikalavimų neatitinkantį objekto adresą.
Tais atvejais, kai nekilnojamasis daiktas (žemės sklypas ar pastatas) yra adreso objektas, tačiau Nekilnojamojo turto registre neįrašytos visos privalomos adreso sudedamosios dalys, dokumentuose bus įrašoma pastaba „Adreso objektui adresas nesuteiktas".
Tais atvejais, kai registre bus neįrašytos visos privalomos patalpos adreso sudedamosios dalys (tarp jų ir buto ar negyvenamosios patalpos numeris pastate), pastaba skelbs: „Patalpai nesuteiktas pilnas adresas".
Objektų, kurių adresuose iki šiol įrašyta priklausomybė dviem gatvėms (kampinis adresas) registro dokumentuose atsiranda pastaba apie tai, kad nekilnojamasis daiktas „turi būti priskirtas tik vienai gatvei".
Nekilnojamojo turto kadastrą ir registrą bei Lietuvos Respublikos adresų registrą tvarkančio Registrų centro atstovai teigia, kad naujovės labiau neapsunkins disponavimo tvarkingo adreso neturinčiu turtu.
Adresus Lietuvos Respublikoje gyventojų prašymu arba savivaldybės administracijos iniciatyva suteikia savivaldybių tarybos. Beveik prieš dešimtmetį priimti adresų suteikimą reglamentuojantys teisės aktai numatė, kad adresai visiems adresų objektams bus suteikti iki 2003 m., tačiau adresų suteikimo procesas aktyviau pajudėjo tik prieš metus. Nuo šių metų pradžios Registrų centras neregistruoja Nekilnojamojo turto kadastre ir registre naujų objektų, jei jiems nėra suteiktas adresas.
Registrų centro duomenimis, gegužės 1-ąją šalyje buvo įregistruota per pusantro milijono adresų (tikslus skaičius - 1.505.399 adresai). Negalutiniais duomenimis, nepilnus adresus turi ar iki šiol adreso nėra gavę apie 25% nekilnojamojo turto objektų.

Papildoma informacija
Adreso objektai yra užstatyti žemės sklypai, sklypai, kuriuose gali būti statomi pastatai, pastatai ir juose esančios patalpos.
Privalomos sudedamosios nekilnojamojo daikto adreso dalys yra savivaldybės, seniūnijos (tik kaimiškose vietovėse) ir gyvenamosios vietos pavadinimas; gatvės pavadinimas (išskyrus gyvenamąsias vietoves, kuriose yra mažiau nei 20 adresų objektų); žemės sklypo, pastato ar pastatų komplekso numeris gatvėje ar gyvenamojoje vietovėje; korpuso numeris (jeigu suteiktas) ir buto ar negyvenamosios patalpos numeris pastate.
Registrų centro specialistų teigimu, adresų suteikimas visiems adresų objektams žymiai pagerintų susisiekimą, atpigintų valstybės administravimo kaštus, o paslaugų ir prekių tiekėjams atvertų dabar sunkiai pasiekiamą kaimiškųjų vietovių rinką.
Į Lietuvos Respublikos adresų registrą įtraukiamas adresas yra susiejamas su geografinėmis nekilnojamojo turto objekto koordinatėmis, todėl užpildžius Adresų registrą pastebimai išaugs teisėtvarkos ir gelbėjimo tarnybų galimybės optimaliu maršrutu pasiekti įvykio vietą, naudą pajus ir individualių automobilinių navigacijos priemonių vartotojai.

VALSTYBĖS ĮMONĖS REGISTRŲ CENTRO ATSTOVAS SPAUDAI
Valstybės įmonė, V. Kudirkos g. 18, LT-03105 Vilnius-9, tel. (8 5) 268 8366, faks. (8 5) 268 8311, el. p. aidas.petrosius@registrucentras.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 124110246

Kontaktinė informacija
Aidas Petrošius
atstovas spaudai
Tel. (8 5) 268 8366
Mob. tel. 8 615 14014

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.