TIR apimtys sumažėjo ketvirtadaliu

2014-09-15

Rusijos ekonomikos bėdos bei rugpjūtį įvestas Rusijos Federacijos embargas Europos Sąjungos prekėms skaudžiai atsiliepė vežėjų verslui - lyginant šių ir praėjusių metų rugsėjo duomenis, ketvirtadaliu sumažėjo išduotų TIR knygelių skaičius.

„Linavos" generalinio sekretoriaus Vidmanto Adomaičio teigimu, ženkliai mažėja pervežimų su TIR sistema. Situacija gali dar pablogėti, jeigu pasitvirtins Rusijos ketinimai pritaikyti embargą ir transporto priemonių pardavėjams. „Remiantis dviejų savaičių duomenimis negalima daryti griežtų išvadų dėl prasidėjusio rudens sezono, tačiau situacija šiame versle išlieka įtempta - ketvirtadaliu sumažėjusios pajamos yra rimtas išbandymas vežėjams", - susirūpinimą išreiškė V. Adomaitis.

Asociacijos „Linava" TIR departamento direktorius Heliodoras Giedrys nurodo, kad šiais metais rugsėjo 1-12 dienomis „Linava" išdavė 5353 TIR knygeles. Tai - ketvirtadaliu mažiau nei 2013-aisiais, kuomet per tą patį laikotarpį buvo išduotos 7209 TIR knygelės. Kiek mažesnį smukimą rodo ilgesnio periodo statistikos apžvalga: nuo šių metų pradžios „Linava" išdavė 21 proc. mažiau knygelių nei 2013 metais.

Akivaizdu, kad dėl šių suvaržymų verslininkams tenka ieškoti naujų rinkų. „Prasidėjus rudeniui, ypač tai juntama vaisių ir daržovių sektoriuje: atrandami nauji maršrutai, kurių nevaržo apribojimai ES prekėms, pvz., Kazachstanas, Kirgizija, Serbija", - teigia H. Giedrys.

Su Rusijos apribojimais susijusios temos bus vienos aktualiausių Tarptautinių kelių transporto sąjungos (IRU) muitų komisijos susitikime, į kurį rytoj išvyksta „Linavos" delegacija. „IRU derasi su Rusijos muitinės tarnyba dėl apribojimų atšaukimo, tikimės sulaukti palankių sprendimų. Aptarsime naujas rinkas, ypač mums svarbi IRU veikla Kinijoje, kuri neseniai prisijungė prie TIR sistemos. Taip pat aktualūs ir kiti organizaciniai klausimai - dėl vežėjų įmokų į TIR garantinį fondą, dėl to, kaip patobulinti šią sistemą, kad ji būtų dar naudingesnė, patogesnė", - apie būsimą susitikimą kalbėjo asociacijos generalinis sekretorius Vidmantas Adomaitis.

 

Heliodoras Giedrys

TIR departamento direktorius

+37061266913

 

Rimantas Šimkus

media@linava.lt

+37061255555

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.