Lepūs vakarietiški katilai neatlaiko lietuviško kuro

2014-09-02

Artėjant šaltajam metų laikui, patalpų savininkai vis įdėmiau žvalgosi į rinkoje siūlomus šildymo katilus. Rinkoje populiarėja granuliniai katilai, tačiau kainų skirtumas tarp skirtingų gamintojų produkcijos, siekiantis nuo 6 iki 40 tūkst. litų, šokiruoja būsimus pirkėjus. Visgi specialistai pataria vengti kraštutinumų.

Ekspertai teigia, jog renkantis katilą nevertėtų galvoti, kad brangus katilas tarnaus be gedimų ir nekels rūpesčių. Rinka yra užpildyta pigiais, Vidurio Europos šalyse pagamintais katilais, kurių kaina paprastai būna net per aukšta jų kokybei, o brangūs katilai iš Vakarų Europos šalių nebūna pritaikyti lietuvių naudojamam kurui.

Taiso ir šeštadienį

Pastebima, kad rinkdamiesi katilą pirkėjai kainą dažnai sieja su privalumų sąrašo ilgiu, tačiau dažnai nesusimąsto, ar tie „privalumai“ iš tiesų reikalingi. Tai dažnas pigius, prastos kokybės katilus gaminančių užsienio gamintojų triukas.

„Kai kurie katilų gamintojai didžiuojasi, kad jų katiluose yra įdiegti liambda zondai. Iš tiesų liambda zondai yra naudingi, tačiau kokybiški diegiami tik labai aukštos kokybės ir ne vieną dešimtį tūkstančių kainuojančiuose austriškuose ar vokiškuose katiluose. Pigiuose katiluose montuojami liambda zondai yra prastos kokybės, jie greitai genda, o realios naudos nesuteikia. Skaičiuojama, kad naudojant netgi aukštos kokybės liambda zondą, katilo naudingumas gali tik neženkliai padidėti“, - teigia „Biokaitros“ direktorius Židrūnas Mackevičius.

Jis pataria perkantiems katilą daugiau dėmesio kreipti į granulinio katilo automatikos ir valdymo galimybes, nes nuo to priklauso investicijos į šildymo sistemos diegimą. Esą diegiant sistemą namuose, kuriuose planuojamas grindinis ir radiatorinis šildymas, ir vidaus temperatūrų kontrolė, geresnėmis savybėmis pasižyminti automatikos sistema leistų sutaupyti iki kelių tūkstančių litų.

Besirenkantiems katilą tik pagal kainą patartina pagalvoti ir apie katilo priežiūrą. Specialistų teigimu, perkant pigius dažniausiai lenkų gamybos katilus rizikuojama žiemą likti be šilumos – sugedus katilui pernelyg taupiems pirkėjams meistrų ar atsarginių dalių kartais tenka laukti keletą savaičių.

„Šiuo požiūriu Lietuvos granulinių katilų gamintojai yra pranašesni už kitų šalių gamintojus – jų teikiama priežiūra operatyvesnė. Kartais neskaitydami instrukcijų katilo savininkai nureguliuoja įrenginį, tuomet klaidas padedama ištaisyti labai greitai kad ir šeštadienio vakarą“, - pasakoja šilumos katilų montuotojas Romas Ruzgus, teigiantis, kad optimali suma, kurią verta išleisti granuliniam katilui, yra 10-11 tūkst. litų.

Vakarietiški katilai – ne lietuviams

Paklausti, ar lietuviai perka brangius, keliasdešimt tūkstančių litų kainuojančius katilus, montuotojai gūžteli pečiais – katilų montuotojas Povilas Žarkaitis sakosi, pats įrengęs vos vieną brangų austrišką katilą. Jo kaina siekė 40 tūkst. litų.

Tačiau netgi galintys sau leisti įsigyti brangų katilą, ne visuomet susigundo tokiu pirkiniu, mat tai, kas patikimai tarnauja vokiečio ar austro namuose, nebūtinai stabiliai veiks lietuvio katilinėje. Nors tokiuose katiluose įdiegta buitį palengvinančių technologijų, specialistų teigimu, jie labai jautrūs kuro pasikeitimui. Esą aukšto lygio vokiški ar austriški katilai labai išrankūs – jie puikiai veikia kurenami aukštos kokybės standartus atitinkančiomis 18 MJ/kg kaloringumo granulėmis, kai susidarantis pelenų kiekis lygus 0,5 proc., tačiau pakeitus granules pradeda veikti ne taip efektyviai, gesti.

„Kažkada europiečių paklausiau, ar galima į jų katilus dėti prastesnės kokybės granules. Buvau išvadintas kvailiu, mat jei kartais katilas sugestų, Vakarų Europos gamintojas prašytų granulių, kuriomis buvo kurenamas katilas, sertifikato. Jei jos neatitiks gamintojo rekomenduojamų granulių, gamintojas gali tiesiog nutraukti garantiją. Šiuo atžvilgiu lietuviai yra gerokai lankstesni“, - sako granulinius katilus gaminančios bendrovės „Kalvis“ technikos direktoriaus pavaduotojas Robertas Karinauskas.

Granulių gamintojų norą greitai užsidirbti savo kailiu pajutęs Antanas pasakoja, kad iš to paties tiekėjo tokių pačių granulių pirko du kartus – vieną kartą gavo gerą produktą, o kitąsyk nusivylė. „Tuo metu supratau, ką reiškia geras katilas – net ir kūrenamas prastos kokybės granulėmis veikė gerai“, - pasakoja lietuvišką katilą naudojantis Antanas. 

Tik keletas gamintojų gali pasiūlyti nebrangius šiaudų granulėmis kūrenamus katilus. Medžio granulių kaina rinkoje yra maždaug 20 proc. didesnė nei šiaudų granulių, tačiau kaloringumas didesnis tik 10 proc., tad šildantis šiaudų granulėmis investicija atsiperka greičiau.

„Įsigijus universalų granulinį katilą, savininkas gali keisti granulių rūšį priklausomai nuo kainų pokyčių rinkoje. Tai suteikia galimybę būti labiau nepriklausomu bei ieškoti pigaus ir efektyvaus varianto, kas mums, lietuviams, yra svarbu“, - teigia Ž. Mackevičius.

Židrūnas Mackevičius
Generalinis direktorius
UAB „Biokaitra“
+370 5 2195613

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.