Geologijos tarnyba kviečia dalyvauti seminare

2014-03-17

Lietuvos geologijos tarnyba kviečia į seminarą „Sapropelis: tyrimai, naudojimo galimybės ir aplinkos tausojimo aspektai“. Seminaras vyks kovo 20 d. 13–17 val. Lietuvos geologijos tarnyboje.

Sapropelis – ežerinės kilmės organinė, bestruktūrė drebučių pavidalo arba smulkiai grūdėta masė. Jis gali būti naudojamas dirvoms tręšti, pašarų ir lesalų priedams, akytosios struktūros keramikai, biopreparatams, vaškams, rūgštynių ir acto rūgščiai gaminti, peloidams (purvo vonioms).

Jis susidaro iš dugno organizmų (bentoso) ir vandens terpėje pasklidusio fitoplanktono, zooplanktono, aukštesniųjų augalų likučių ir jų irimo produktų, susimaišiusių su į vandenį patekusia tirpia medžiaga ir netirpiomis mineralinėmis dalelėmis.

Sapropelio spalva – įvairaus atspalvio ruda, žalsvai ruda, žalsva (dėl priemaišų būna pilkos, juodos ir net baltos spalvos). Atsižvelgiant į vyraujančias priemaišas, skiriamas molingas, smėlingas, karbonatingas, durpingas sapropelis.

Pagrindinė sapropelių masė kaupiasi 5–25 m gylio ežero dugno plotuose. Sapropelių sluoksnių storis ežeruose svyruoja tarp 0,5–7 metrų. Taip pat sapropelio randama ir po durpėmis, kur jo storis įvairuoja nuo 1 iki 5 metrų.

Deja, iki šiol sapropelio produktai nėra paklausūs. Lietuvoje dar neįsisavinta gavybos ir išgautos žaliavos perdirbimo technologija, kiekvienu atveju planuojant ir pradedant šią veiklą reikalingos didelės investicijos. Daugelis ežerų yra uždumblėję, juos reikia valyti, tačiau juose susikaupęs sapropelis gali būti išsiurbiamas tik pagal žemės gelmių išteklių naudojimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos kovo 20 d. organizuoja seminarą apie sapropelio kiekybės ir kokybės tyrimus, panaudojimą, vandens telkinių valymą ir kviečia paruošti ir skaityti pranešimus šia tema.

Seminaras vyks kovo 20 d. 13–17 val. Lietuvos geologijos tarnyboje (Konarskio g. 35, Vilnius).

Dalyvius registruoja Alma Grigienė el. paštu alma.grigiene@lgt.lt, tel. (8 5) 213 9053.

Paulius Paulaitis
Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas
LR Aplinkos ministerija
864689813
p.paulaitis@am.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.