Medžiotojų organizacijos vieningai ragina intensyviau medžioti šernus

2014-01-22

Sausio 21 d. vyko Medžioklės tvarkymo konsultacinės tarybos posėdis. Jame dalyvavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos, medžiotojų sąjungos „Gamta“ ir Sūduvos medžiotojų sąjungos, Gamtos tyrimų centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos atstovai. Posėdyje aptarta situacija dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) grėsmės ir dėl šios ligos prevencijos priemonių medžioklės srityje.

Atsižvelgiant į AKM grėsmę ir vadovaujantis medžioklės taisyklių, kuriose nustatyta, kad šernus medžioti galima visus metus, nuostatomis, vieningai sutarta medžiotojus paraginti aktyviau medžioti šernus, ypač pasienio ruože su Baltarusija.

Intensyviausiai turėtų būti medžiojami šernų jaunikliai (pirmamečiai) ir antramečiai šernai. Taip pat medžiotojams rekomenduota medžioklėse varant nepasitelkti šunų. Posėdyje akcentuota, kad nepaisant taisyklėse nustatyto leidimo šernus medžioti ištisus metus, išlieka etiniai medžioklės principai ir medžiotojai neturėtų medžioti šernių, atsivedusių jauniklius, nes jaunikliai būtų pasmerkti kankinančiai mirčiai.

Dar kartą atkreiptas dėmesys, kad medžioklėje privaloma laikytis veterinarinių reikalavimų ir užtikrinti, kad visų dorojamų gyvūnų atliekos būtų nepasiekiamos kitiems gyvūnams, o medžioklės plotuose įrengtos atliekų duobės būtų sandariai uždengtos.

Posėdžio dalyviai pabrėžė, kad svarbu tai, jog ne tik medžiotojai, bet ir kiti miško lankytojai, radę miške kritusį gyvūną, o ypač šerną, nedelsiant informuotų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinių padalinius ir Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentus. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinių padalinių specialistai paims tyrimams būtinus mėginius ir pasirūpins tolesniu kritusio gyvūno utilizavimu.

Taip pat būtina, kad medžiotojai, sumedžioję šernus, kartu su mėginiais trichineliozei nustatyti, tyrimams pristatytų ir sumedžiotų šernų kraujo mėginius.

Posėdyje pasiūlyta patikslinti medžioklės taisykles, reglamentuojant, kad papildomam medžiojamųjų gyvūnų šėrimui būtų naudojami tik gyvūnams įprasti natūralios kilmės pašarai (grūdai, šakniavaisiai, šienas ar šienainis). Taip pat siūlyta uždrausti medžiojamuosius gyvūnus  šerti gyvūninės kilmės maistu, maisto ar maisto produktų atliekomis iš visuomeninio maitinimo įstaigų ar prekybos centrų.

Siekiant, kad situacija dėl galimo AKM pavojaus ir būtinų prevencinių priemonių medžioklės srityje būtų operatyviai aptariama, sudaryta koordinacinė darbo grupė iš Aplinkos ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Gamtos tyrimų centro ir medžiotojų organizacijų atstovų.

Radus kritusį šerną, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą galima informuoti visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40403. Visų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinių padalinių telefonus galima rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklapyje.

Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijų telefonai:
Alytaus RAAD – 8 687 32153
Kauno RAAD – 8 686 03706
Klaipėdos RAAD – 8 618 38833 (Klaipėdos GGAI), 8 698 44527 (Šilutės GGAI)
Marijampolės RAAD – 8 615 97870
Panevėžio RAAD – 8 698 37007
Šiaulių RAAD – 8 612 48266
Utenos RAAD – 8 686 48407
Vilniaus RAAD – 8 686 49176

Paulius Paulaitis
Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas
LR Aplinkos ministerija
864689813
p.paulaitis@am.lt

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.