Pareiškimas dėl "Rail Baltica" "Dėl tolygios regionų plėtros principų pažeidimo"

2013-12-05

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų, Šiaulių pramonininkų asociacijos, Šiaulių miesto   savivaldybės

 Lietuvos Respublikos Prezidentei

Lietuvos Respublikos Seimui

 Lietuvos Respublikos Vyriausybei

                                                        VIEŠAS PAREIŠKIMAS

DĖL TOLYGIOS REGIONŲ PLĖTROS PRINCIPŲ PAŽEIDIMO

2013-12-05

Esame nustebinti Vyriausybės pozicija europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ trasą sukti ne pro Šiaulius, o pro Panevėžį. Mus neramina, kad viešojoje erdvėje pasirodę vyriausybės narių komentarai, kuriuose remiamasi skandalingomis studijomis, klaidina visuomenę. Nebenorime ir nebegalime likti pasyviais stebėtojais, kai yra sprendžiamas ne tik Šiaulių regiono, bet ir Lietuvos likimas, kai yra nepaisoma konstitucinio teisinės valstybės principo, pažeidžiami valstybės ir regionų tolygios plėtros principai bei teisėti verslo lūkesčiai. Nors, tiesą sakant, mūsų (verslininkų, vietos valdžios) nuomonės niekas niekada nepaisė, su mumis apie tai nebuvo diskutuota.

Į mūsų prašymus, surinktus įrodymus ir renkamus parašus formaliai atsirašoma, kad toks sprendimas remiasi privačios bendrovės „Sweco Lietuva“ parengtu strateginiu pasekmių aplinkai vertinimo dokumentu ir AECOM „Rail Baltica“ ataskaita. Veikiau viena iš studijų, kurios abejotini ir akivaizdžiai iš piršto laužti skaičiai bei kriterijai yra priimami tarsi dogma.

Mes nenorime kovoti su kaimyniniu regionu, tiesiog siekiame viešos diskusijos ir nepriklausomos, pagrįstos analizės.

Manome turį teisę reikalauti atsakymo, kodėl ir kaip staiga nesvarbiais tapo Lietuvos Respublikos teritorijos bendrasis planas, 2010 m. liepos 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 661/2010/ES ir 2007 metais Europos Komisijos Regioninės politikos generalinio direktorato užsakymu COWI kompanijos  parengta „Rail Baltica“ galimybių studija, pagal kurią europinė geležinkelio vėžė aiškiai brėžiama pro Šiaulius arba siūloma ją vesti tiesiau – aplenkiant Šiaulius pro Radviliškį ir Joniškį. Šioje studijoje aiškiai konstatuojama, kad europinės vėžės pasukimas pro Šiaulius būtų pats ekonomiškiausias ir trumpiausias. Minėtoje studijoje Panevėžys minimas tik kaip subvariantas. Tuo tarpu naujuosiuose dokumentuose visa tai nustumiama į antrąjį planą, o juos rengiant pirmojoje studijoje pateiktais teiginiais nebuvo vadovaujamasi. Atkreiptinas dėmesys, jog mūsų verslas, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos teritorijos bendrąjį planą, bei pagrįstai tikėdamasis, kad Vyriausybė pasirinks ekonomiškiausią šio projekto įgyvendinimo būdą, čia investavo. Dabar apmaudu ne tik dėl to, kad mūsų verslo teisėti lūkesčiai buvo pažeisti, bet ir dėl žmonių, kurie dirba ir gyvena regione. Be to, esame įsitikinę, kad toks valstybinės reikšmės planų ir projektų nemotyvuotas ir subjektyvus keitimas griauna visų verslo subjektų pasitikėjimą valstybe, be kurio neįsivaizduojamas normalus valstybės funkcionavimas ir egzistavimas.

Mes įsitikinę, kad teisinėje Lietuvos valstybėje neturi būti užkulisinių susitarimų. Esame pasiruošę argumentuotai diskusijai, kad ši situacija, kai pažeidžiamos regiono teisės, būtų peržiūrėta iš esmės. Mes nematome privalumų dėl ko reikėtų branginti projektą beveik 1 mlrd. litų, kad būtų patenkintos kažkieno nepamatuotos ambicijos. Tačiau vis dar neprarandame tikėjimo, kad padorumas šįkart nugalės ir viešasis interesas bus apsaugotas.  Juolab, kad šįkart kalba eina ne apie trumpalaikį projektą, bet apie Lietuvos naujo teritorijos padalijimo problemas.

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas                        Vidmantas Japertas

Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas                                       Alvydas Stulpinas

Šiaulių miesto savivaldybės meras,

 Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininkas                                             Justinas Sartauskas

 

Alfredas Jonuška
generalinis direktorius
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai
+37061013500
alfredas.jonuska@chambers.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.