Obelių spirito varykloje gamybos atliekos virs elektra ir šiluma

2012-08-07

"Vilniaus degtinei" priklausančioje Obelių spirito varykloje pradėjo veikti biodujų jėgainė, kurioje gamybos atliekos - žlaugtai - bus naudojami šilumai ir elektrai gaminti, iš kurių net 70 proc. planuojama parduoti. Jėgainė pretenduoja tapti viena didžiausių bioskaidžių atliekų utilizavimo vietų Rokiškio apylinkėse. Jos atidarymas pažymėjo Obelių spirito varyklos įkūrimo 105-ąjį jubiliejų.

"Naujoji jėgainė leis efektyviai panaudoti ne tik žlaugtus, bet ir įvairias kitas gamybines ir buitines bioskaidžias atliekas. Jų perdirbimo problema rajone yra labai aktuali, nes iki šiol tokias atliekas tekdavo gabenti net iki Panevėžio. Ilgai svarstėme, kaip šią situaciją pakeisti, ir pagaliau radome išeitį. Be to, šis projektas leis prisidėti prie aplinkos apsaugos. Jėgainėje dalis varyklai reikalingos šilumos bus pagaminama nenaudojant skystojo kuro, kuris degdamas į aplinką išskiria anglies dvideginį", - teigia Juozas Daunys, bendrovės "Vilniaus degtinė" generalinis direktorius. Naujosios kogeneracinės jėgainės galia siekia 1,5 MW. Joje per metus planuojama pagaminti 6 tūkst. MWh elektros energijos ir 515 MW šilumos energijos. Visas šilumos kiekis bus naudojamas spirito varyklos reikmėms, kuomet elektros energijos - tik penktadalis. Likusi jos dalis bus parduodama elektros skirstomųjų tinklų operatoriui.

Bendrovės "Vilniaus degtinė" įgyvendintas projektas - tik antras atvejis Lietuvos verslo praktikoje, kai biodujų gamybai pasitelkiami žlaugtai. Modernizavus įmonę  susidariusi likutinė žaliava bus nuvandeninama, ir bus tinkama žemės struktūrai gerinti - žemės tręšimui. "Simboliška, kad šiais metais minime savo jubiliejų, o kartu pradedame naują veiklos etapą. Iš atliekų dabar gaminsime energiją. Taip pat džiugu, kad investicijos į jėgainę leido sukurti naujas darbo vietas vietiniams ir aplinkinių rajonų gyventojams", - teigia Povilas Stumbrys, Obelių spirito varyklos direktorius.

Projektuojant naująją jėgainę buvo laikomasi principo išlaikyti dar 20 a. pradžioje statytus spirito varyklos sandėlį ir gamybos cechą, jau 105 metų atliekančius tas pačias funkcijas. Abu pastatai yra įtraukti į Lietuvos kultūros vertybių apsaugos registrą.

Obelių spirito varyklą valdanti bendrovė "Vilniaus degtinė" sugebėjo išsaugoti vienintelės maistinio spirito gamintojos Lietuvoje pozicijas iki šių dienų. Ši varykla gamina žaliavą - grūdinį spiritą, kurį tiekia išskirtinai "Vilniaus degtinės" produkcijos gamybai.

Įmonėje dirba 35 žmonės, daugiausia - iš Obelių miestelio. 2011 m. iš aplinkinių rajonų ūkininkų ir žemės ūkio įmonių supirkta apie 4245 tonų grūdų. Šiuo metu per parą varykloje pagaminama 24 000 (alk. 90 % tūrio) litrų spirito. Ateityje gamybinius pajėgumus numatoma didinti .

Apie "Vilniaus degtinę"

AB "Vilniaus degtinė" - viena iš seniausių ir didžiausių alkoholinių gėrimų įmonių Lietuvoje. Savo veiklą ji pradėjo 1907-aisiais, kai Rokiškio r., Obelių miestelyje, pradėjo veikti Obelių spirito varykla.

1995 m. "Vilniaus degtinė" buvo reorganizuota į specialiosios paskirties akcinę bendrovę. 2003 m. daugiau nei 80 proc. bendrovės akcijų įsigijo Prancūzijos koncernas BELVEDERE S.A., turintis bendras arba antrines įmones daugiau nei 25 užsienio šalyse. Šiuo metu koncernui BELVEDERE SA priklauso 150 pasaulyje pripažintų alkoholinių gėrimų prekių ženklų.

Didžiąją bendrovės "Vilniaus degtinė" produkcijos dalį sudaro degtinė. Populiariausios yra "Bajorų", "Sobieski" ir "Karvedys". Bendrovė gamina ir trauktines bei likerius. Didžioji dalis produkcijos gaminama tik iš natūralių komponentų - riešutų, uogų, vaisių, sulčių, medaus.

Gilias lietuviškas gaminimo tradicijas išlaikiusios "Vilniaus degtinės" gaminiai daug kartų pelnė apdovanojimus už kokybės bei receptų išskirtinumą. "Vilniaus degtinės" produkcija eksportuojama į Latviją, Estiją, Lenkiją, Prancūziją, Daniją, Kiniją ir Ispaniją. 

Daugiau informacijos:

Darius Šiaudinis

"Vilniaus degtinė" rinkodaros vadovas

+370 616 08 039

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.