Lietuvos advokatūra kartu su "Sodra" inicijuoja apdraustųjų duomenų bazės atnaujinimą

2012-07-18

Siekiant išsiaiškinti advokatų sumokėtų socialinio draudimo įmokų sumai neproporcingą prognozuojamą valstybinio socialinio draudimo senatvės pensiją Lietuvos advokatūros Advokatų tarybos pirmininkas dr. Leonas Virginijus Papirtis susitiko su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo viceministru dr. Audriumi Bitinu ir "Sodros" Vilniaus skyriaus direktoriaus pavaduotoju Arvydu Laurinaičiu. Diskusijoje su vykdomosios valdžios atstovais ieškota priežasčių, kodėl 30–40 metų advokato praktika besivertęs ir socialinius mokesčius valstybei mokėjęs teisininkas, pasinaudojęs "Sodros" rengiama duomenų suvestine apie prognozuojamą senatvės pensijos dydį sužino, jog gaus 600 litų pensiją.

"Trečdalis mūsų korporacijos narių patenka į priešpensinio amžiaus grupę, kuriai, visą gyvenimą mokėjus mokesčius, rūpi ir būsimos pensijos dydis. "Sodros" skaičiuoklėmis pasinaudoję kolegos, įskaitant ir mano pavaduotoją, turinčią daugiau nei 30 metų advokato darbo stažą, sunerimę – vidutinis prognozuojamas advokatų pensijos dydis neperkopia tūkstančio litų", – problemą apibūdina Lietuvos advokatūros vadovas L. V. Papirtis.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas sutinka, kad bendradarbiaujant su mokslininkais ir atsižvelgiant į kitose Europos Sąjungos šalyse taikomus profesinių pensijų modelius, reikia ieškoti būdų reformuoti advokatų socialinį draudimą.

"Reikia ateityje sukurti naują individualiai dirbančių laisvųjų profesijų socialinio draudimo modelį, pagrįstą geriausia kitų Europos šalių praktika, kuris kompleksiškai spręstų šių profesijų atstovų socialinių įmokų ir išmokų klausimą", – sako viceministras A. Bitinas.

Susitikime dalyvavęs Vilniaus skyriaus direktoriaus pavaduotojas A. Laurinaitis atkreipė dėmesį, jog mažesnis sumokėtoms socialinio draudimo įmokoms socialinio draudimo senatvės pensijos dydis apskaičiuojamas todėl, kad "Sodros" apdraustųjų duomenų bazė kaupiama tik nuo 1994 m. sausio 1 d., todėl trūksta informacijos apie gyventojų draudžiamąsias pajamas bei valstybinio socialinio draudimo pensijų stažą.

"Dėl to, kad "Sodroje" nėra duomenų apie asmenų sukauptą stažą ir turėtas draudžiamąsias pajamas, būsima pensija apskaičiuojama netiksliai", – sakė A. Laurinaitis.

Susitikime taip pat sutarta, kad Lietuvos advokatūra aktyviai bendradarbiaus su "Sodra" padedant sukaupti advokatų senatvės pensijai aktualią darbdavio tvarkomą informaciją. Kadangi visų advokatų duomenys apie advokato darbo stažą yra sukaupti jų asmens bylose, "Sodros" darbuotojai reikiamą informaciją apie advokatų ir jų padėjėjų stažą ir draudžiamąsias pajamas surinks bendraudami su atsakingais Lietuvos advokatūros administracijos darbuotojais.

Susitikime aptarti būdai senatvės pensijai kaupti privačiai, įskaitant ir galimybes steigti profesinius pensijų fondus. Numatyta, kaip praktiškai įgyvendinti Lietuvos advokatūros ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos sutarties dėl duomenų teikimo pasirašymą.

Aurelija Juodytė
Atstovė spaudai
Lietuvos advokatūra
Tel.: 8 686 86545
a.juodyte@advoco.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.