"Garsiojo" šarvuočio bylos liudytojas: šarvuotis Lietuvą pasiekė legaliai ir be karinės įrangos

2012-03-21

Trečiadienį Kauno apygardos teismas pradėjo nagrinėti bylą dėl įmonės "Naujoji ranga" įsigyto šarvuočio FV432. Teisme liudijęs įmonės, kuri į Lietuvą atgabeno Didžiosios Britanijos kariuomenės nurašytą šarvuotį, atstovas teigė, jog pirktoje technikoje išmontuota visa karinė įranga, o transporto priemonė atvežta legaliai ir kelias dienas stovėjo Klaipėdos uoste, Lietuvos muitinės pašonėje. Taip pat liudytojas paminėjo, kad Lietuvą be jokių licencijų dažnai pasiekia įvairių šalių kariuomenių nurašytos transporto priemonės. 

Prieš metus vėjo jėgainių statybos įmonė radusi skelbimą internete apie Didžiojoje Britanijoje parduodamus kariuomenės nurašytus šarvuotį ir du vilkikus, juos legaliai nusipirko. Transporto priemonės buvo gabenamos laivu per Klaipėdos jūrų uostą. Tuomet muitininkams transporto priemonės nesukėlė įtarimų ir joms buvo leista įvažiuoti į Lietuvą.

"Didžiulis susidomėjimas neįprasta transporto priemone kilo, kuomet ją pastebėjo važiuojančią keliu Jurbarko rajone. Vėliau atsirado pretenzijos, kad toks šarvuotis yra strateginė prekė, jam legaliai įvežti į Lietuvą reikia gauti Ūkio ministerijos išduodamą licenciją. Tačiau minėtas transporto priemones tik atgabenus į šalį, muitininkai nereikalavo jokių licencijų. Be to, įmonė visus būtinus leidimus gavo Didžiojoje Britanijoje ir neabejojo, kad jų užtenka teisėtam sandoriui atlikti", - teigia Marius Endzinas, advokatų kontoros "Nordia Baublys & Partners" advokatas, atstovaujantis bendrovę "Naujoji ranga".

Anot M. Endzino, nagrinėjant bylą teisme bus siekiama išsiaiškinti kada licencija reikalinga, o kada - ne.

"Nordia Baublys & Partners" advokatas pabrėžia, kad iš Didžiojoje Britanijoje pirktos technikos visą karinę įrangą išmontavo ir pasiliko karinės pajėgos, o tai, kas liko, aukcione galėjo įsigyti bet kuris fizinis ar juridinis asmuo. Be to, įsigytų vilkikų techninės charakteristikos nesiskiria nuo įprastų.

Taigi, transporto priemonės neturėtų būti priskiriamos karinei technikai, kadangi ne kėbulas ar variklis, o būtent speciali įranga - kulkosvaidžiai ar kiti ginklai, radijo ryšio aparatūra ir kita - paverčia jas karinėmis. Šis šarvuotis labiau primena paprastą vikšrinę didelio pravažumo transporto priemonę.

Pasak M. Endzino, įmonė "Naujoji ranga" užsiima vėjo jėgainių statybomis, todėl šarvuotį įsigijo tam, kad jos darbuotojai galėtų lengviau patekti į sunkiau pasiekiamus objektus. Iš pradžių, tam įmonė ketino pirkti traktorių, tačiau kariuomenės nurašytas šarvuotis buvo net kelis kartus pigesnis. Dėl tų pačių priežasčių, savo veiklos vystymui įmonė Didžiojoje Britanijoje įsigijo ir du kariuomenės nurašytus vilkikus.

Įprasta praktika, kad kaip kariuomenėje naudojami lengvieji automobiliai, motociklai ar traktoriai, taip ir  nusidėvėjęs šarvuotis gali būti parduotas viešo aukciono būdu. Pavyzdžiui, Krašto apsaugos ministerija Valstybės turto fondui yra perdavusi du AN 2 lėktuvus, kurie kariuomenei nebereikalingi. Turto fondas juos pardavinės viešo aukciono metu.

Šiuo metu tiek šarvuotis, tiek du vilkikai teismo sprendimu yra areštuoti.

Kontaktai žiniasklaidai:

Marius Endzinas
Advokatas
Advokatų kontora "Nordia Baublys & Partners"
Mob. tel. +370 698 24368
marius.endzinas@nordia.lt
www.nordiabaublys.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.