Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga tarptautiniuose vandenyse

2011-06-30

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga   plėtodama  tarptautinio atstovavimo veiklą kasmet dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose renginiuose. Jos atstovai dalyvavo Briuselyje vykusiame 4-ajame žemės ūkio ateities forume ir tęstinėje šio forumo konferencijoje Varšuvoje.

4-asis žemės ūkio ateities forumas: maisto ir gamtos apsaugos orientavimas į bendrosios žemės ūkio politikos atnaujinimą ir produktyvesnį ūkininkavimą

Kasmet Briuselyje organizuojamas žemės ūkio ateities forumas šiemet buvo jau ketvirtas, vyko kovo 15 d. ir pritraukė per 1000 dalyvių. Šių metų pagrindinis forumo tikslas – diskusijos apie ES bendrosios žemės ūkio politiką ir jos formavimą po 2013 m.

Europos kaimo vietovėse  daug  sunkumų, kuriuos lemia sparti urbanizacija ir skirtingas regionų ekonominis išsivystymas. Forumo dalyviai išreiškė viltį, jog ateities BŽŪP padės išsaugoti ekonominį, socialinį bei aplinkos gyvybingumą ir stabilumą ES kaimo vietovėse, nes būtent šios teritorijos ir sudaro maisto gamybos sistemos pagrindą Europoje.

Pasak įžanginį žodį tarusio buvusio ES žemės ūkio komisaro Franz Fischler, kad ir kaip bebūtų keista, pasaulyje vis dar yra begalė skurstančių ūkininkų, negalinčių imtis smulkaus šeimos verslo kaime dėl nepalankių regioninių bei tarptautinių prekybos politikų, naudingų tik dideliems ūkiams. Šią problemą reikia išspręsti. Taip pat komisaras akcentavo naują problemą pasaulyje – faktą, kad populiacijos augimo tempai pralenkia maisto gamybos intensyvumus.

Sesijoje „Mokslu paremtas žemės ūkis“ pranešėjai diskutavo apie moderniąsias technologijas ir jų pritaikymą bei naudą žemės ūkiui, ekonomikai ir aplinkai. O sesijoje „Tvarumas ir aplinkos apsauga žemės ūkyje“ ES aplinkos komisaras J.Potocnik pabrėžė, jog ateities BŽŪP pagaliau privalo akcentuotis į laukiamus tiesioginių išmokų perskirstymus, sustiprinti žemės ūkio sektoriaus konkurencingumą bei aiškiai apibrėžti kaimo plėtros gaires.

Sesijoje „Ar kaimiškos teritorijos yra globalizacijos nulemti pralaimėtojai?“ kalbėta apie tai, jog vis dar dideli skirtumai tarp kaimo ir miesto teritorijų (pvz., naujosiose ES šalyse visas kaimo vietovėse sukuriamas BVP sudaro tik 30 proc.). Prof. A.Buckwell ragino nepamiršti ir vadinamųjų „viešųjų gėrybių“ – kraštovaizdžio, vandens ir dirvožemio apsaugos.

EP narys Reimer Böge, ilgametis ES finansinės programos ir biudžeto komisijos narys, pareiškė, kad BŽŪP po 2013 m. biudžetas, kaip ir visi likusieji, gali būti šiek tiek sumažintas, tačiau nesukeliant didelės grėsmės sistemos funkcionavimui. Žemės ūkis turi įrodyti savo veiklos rezultatus ne tik  maisto saugumo  klausimais, pravartu įrodyti  aplinkosaugos veiksmingumą. Taip  pat  piliečiai turi pamatyti ir suvokti teikiamas „viešąsias gėrybes“, ypač jei bus skiriama daugiau pinigų šiam procesui plėtoti.

Konferencijos pabaigoje išsakyta bendra nuomonė, kad ūkininkams, nepriklausomai nuo to, ar jie augina grūdines kultūras, ar rūpinasi aplinkos bei žemės geros agrarinės būklės palaikymu, privalo būti tinkamai atlyginta už indėlį saugant gamtą ir vykdant tvarią maisto gamybą.

Reikia sukurti aiškesnes išmokų taikymo taisykles ūkininkams, kurie gamina maisto produktus ir tiekia „viešąsias gėrybes“. Būtina plėtoti žinių ir gerosios patirties perdavimą, sustiprinti ryšius tarp žemės ūkio gamybos ir inovacijų. Kalbant apie gyvenimo kokybę kaimo vietovėse ir ekonominę diversifikaciją, nebegalima atskirti kaimo ir miesto vietovių. Būtina išlaikyti ES žemės ūkio vertingumą, net jei jis nėra pagrindinis ekonominis veiklos rodiklis kai kuriose kaimo vietovėse.

Franz Fischler uždarydamas konferenciją pabrėžė, kad BŽŪP po 2013 m. privalo išlikti stipria Europos politika. O Europos politikos kūrėjai turi užtikrinti, kad BŽŪP turėtų pakankamai išteklių pasiekti visus savo užsibrėžtus tikslus.

Tęstinė 4-ojo žemės ūkio ateities forumo konferencija „Žemės ūkio politikos atnaujinimas produktyvesniam ūkininkavimui“

Šių metų gegužės 9 d. LŠŪS delegacija: Vidas Juodsnukis, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos tarybos pirmininkas, Albertas Amšiejus, pirmininko pavaduotojas, Romualdas Vaičiukynas, prezidiumo narys, ir Aurimas Širka, tarptautinis ekspertas, dalyvavo Varšuvoje vykusioje tęstinėje 4-ojo žemės ūkio ateities forumo konferencijoje.

Konferencijos metu pabrėžta, jog ES turi teikti pirmenybę maisto produktų gamybos ir aplinkosaugos paslaugų sektorių finansinei paramai nauju bendrosios žemės ūkio politikos programiniu laikotarpiu. Konferencija taip pat sutelkė dėmesį į tai, kad tokia parama yra gyvybiškai svarbi ne tik Europoje, bet ir platesnio geopolitinio saugumo atžvilgiu.

Vykstančios derybos dėl naujojo ES biudžeto (2014–2020m.) turės didelį poveikį bendrosios žemės ūkio politikos reformos mastams ir įgyvendinamiems siekiams. Konferencijos dalyviai ir delegatai ragino ES sprendimų priėmėjus, dirbančius su naujomis biudžeto pataisomis, savo sprendimais nepakenkti ateities tvariai žemės ūkio plėtrai Europoje, kuri gali teikti didelę ekonominę, socialinę ir aplinkosauginę naudą tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje.

Atsižvelgiant į tai, daug dėmesio skirta paskutiniams Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos skaičiavimų rezultatams, kurie rodo staigius maisto produktų kainų šuolius, lėmusius maisto apsaugos ir politinius nestabilumus daugelyje ES šalių 2011 metais. Konferencijos dalyviai išsakė nuomonę, kad ateities BŽŪP reforma privalo rimtai atsižvelgti į šią grėsmę.

Diskutuota apie ES biudžeto ir BŽŪP reformos perspektyvas Lenkijos pirmininkavimo ES metu. Lenkijos ūkininkų ir augintojų, Lenkijos Federacijos žemės ūkio darbdavių – nuomininkų ir žemės savininkų sąjungos pirmininkas L.Derezinski išsakė nuomonę, jog bendrosios žemės ūkio politikos principai turi padėti siekti tvaraus ir kartu intensyvaus ūkininkavimo, nes ateityje tokia ūkininkavimo forma galės išlikti, būti veiksminga ir konkurencinga.

Konferencijos dalyviai ir delegatai apibrėžė svarbų naujos modernių žemės ūkio technologijų ir praktikos vaidmenį. Tikimasi, kad sprendimus priimantys pareigūnai visoje ES atkreips į tai dėmesį. Pabaigoje ELO generalinis sekretorius T. De I‘Escaille akcentavo Europos indėlį užtikrinant pasaulinį maisto saugumą.

Parengė LŠŪS tarptautinis ekspertas Aurimas Širka

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.