Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Lūšių ir apuokų populiacijos gausinimas – Lietuvos prioritetas

2011-07-18

Šiandien vieno dienraščio publikacijoje pateikiama tendencinga bei iškraipyta informacija apie Europos Sąjungos (ES) lėšas, kurias Aplinkos ministerija skyrė lūšių ir didžiųjų apuokų populiacijos gausinimui.

Bandoma įpiršti mintį, esą ministerijos specialistai neatsakingai elgiasi su ES pinigais, juos skirdami "bet kam". Mėginama įteigti, neva lūšių ir didžiųjų apuokų populiacijos gausinimo priemonės yra neveiksmingos, be to, jas tariamai įgyvendina "gamtininkai mėgėjai".

Aplinkos ministerija informuoja, jog minėtų gyvūnų veisimo nelaisvėje ir išleidimo į laisvę priemonės numatytos Biologinės įvairovės išsaugojimo ir saugomų teritorijų planavimo bei tvarkymo 2007–2013 m. programoje, skirtoje ES struktūrinės paramos strategijos prioritetams. Ši programa aplinkos ministro Artūro Paulausko įsakymu patvirtina dar 2007 metais. 2008-aisiais lūšių ir didžiųjų apuokų veisimo projektas buvo įtrauktas į valstybės projektų sąrašą. Tuomet numatyta ir jo vertė – 3,9 mln. litų.

Pažymėtina, jog skaičiai nebuvo "nukabinti nuo lubų", kaip kad bando pavaizduoti minėtas dienraštis. Siekiant išsiaiškinti, kiek kainuoja lūšių bei apuokų veisimas bei kitos programoje numatytos priemonės – voljerai, transportavimas, veterinarinė priežiūra, duomenų bazės sukūrimas bei jos funkcionavimo palaikymas, individų sekimo duomenų sisteminimas ir pateikimas, taip pat informacijos apie projektą visuomenei pateikimas – buvo atliktos apklausos ir tyrimai, gautas įkainių pagrindimas.

Primintina ir tai, jog ES lėšos yra tikslinės: skirtos tik konkrečiai numatytai veiklai. Kitaip tariant, jei numatyta gausinti lūšių ir didžiųjų apuokų populiaciją, pinigai gali būti panaudoti tik tam ir niekam kitam. Suprantama, egzistuoja ir kitas variantas – numoti ranka į jas bei minėtus gyvūnus ranka, taip prarandant šioms veikloms skirtą finansavimą ir pačius gyvūnus.

Aplinkos ministerija primena, kad lūšys ir didieji apuokai yra ne tik įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą – šios rūšys saugomos ir pagal tarptautines konvencijas, taip pat europines direktyvas. Pažymėtina, jog nykstančių retųjų gyvūnų veisimas nelaisvėje ir jų grąžinimas į laivę yra moderniosios gamtosaugos sritis. Būtent tokiomis priemonėmis daugelyje šalių atkurtos sakalo keleivio, didžiojo apuoko, miškinio ibio, stumbro bei kitų rūšių populiacijos.

Lūšis ir didysis apuokas Lietuvoje – labai retos rūšys, per mažos, kad atsikurtų savaime. Jų būklės gerinimas įmanomas tik kompleksiškai saugant ir tvarkant buveines bei gausinant populiacijas. Viena gausinimo priemonių – gyvūnų veisimas nelaisvėje ir adaptuotų individų išleidimas į laisvę.

Be to, minimo projekto dalyviai pagal konkurso sąlygas savo lėšomis lūšių bei didžiųjų apuokų veisimo bei paleidimo į laisvę priemones vykdys net iki 2020 m. Programos įgyvendinime nedalyvauja nė vieno mėgėjo: konkursą laimėjusią ūkio subjektų grupę atstovauja ilgametę patirtį aplinkosaugos srityje turintys profesionalai, patyrę, nusipelnę bei pripažinti gamtininkai.

Aplinkos ministerijos inf.
Raimonda Karnackaitė
VISUOMENĖS INFORMAVIMO SKYRIAUS VYR.SPECIALISTĖ
LR Aplinkos ministerija
Tel.: 8-5 2663660
r.karnackaite@am.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.