Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

PVM knygų leidybai: ES politika

2014-06-09

Neseniai paskelbtoje Aukšto lygio ekspertų grupės prie Europos Komisijos ataskaitoje pateikti pasiūlymai dėl skaitmeninės ekonomikos apmokestinimo labai nuvylė Europos leidėjų federaciją.  Nepritardama nuostatai dėl lengvatinių PVM tarifų taikymo elektroninėmis priemonėmis teikiamoms paslaugoms, pavyzdžiui, e-knygoms ir e- laikraščiams bei jų fizinėms versijoms, grupė teigia, kad būdami tokie panašūs, šie produktai turi būti apmokestinami standartiniu PVM tarifu - pagrinde todėl, kad būtų galima sukaupti mokestinių pajamų ir jomis finansuoti valstybių narių viešąsias paslaugas.

Tikslas supaprastinti PVM sistemą yra teisėtas, bet neturėtų nusverti tokių svarbių faktorių, kurie įtikino 26 iš 28 ES valstybių narių ne tik taikyti lengvatinį PVM tarifą spausdintoms knygoms, bet ir norėti laikytis tos pačios nuostatos visų tipų knygų atžvilgiu.

Europos knygų leidyba teikia ES piliečiams neįkainojamą paslaugą, o gauna tik menką viešąjį finansavimą, nors tas finansavimas yra vienas iš žodžio laisvės garantų. Visi bandymai praeityje padidinti knygų PVM tuoj pat atsispindėdavo  ir pardavimo, ir leidinių lygyje, bei parodė, kad tokios iniciatyvos tegali turėti katastrofiškų pasekmių, nes jos turi vien neigiamą poveikį augimui, darbo vietų kūrimui ir žinių ekonomikai.

Dėl neginčijamos knygų ir skaitymo vertės, jų pozityvaus poveikio kultūrinėms, socialinėms, politinėms ir ekonominėms sąlygoms, turime skirti  ypatingą dėmesį su knygomis susijusioms politikoms bei jų kūrimui. Ne kartą gavome progą įsitikinti, kad lengvatiniai PVM tarifai yra paprasta, natūrali ir veiksminga priemonė, skatinanti knygų leidybą ir knygų skaitymą.

Knygų leidėjai ragina Europos Komisiją veikti kultūrinės įvairovės labui tiek elektroninėje erdvėje, tiek už jo ribų ir leisti tokį požiūrį palaikančioms valstybėms narėms sumažinti savo PVM tarifus el. knygoms.

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) kvietimu, birželio 8 – 10 d. Vilniuje vyksta Europos leidėjų federacijos  (Federation of European Publishers, FEP) Generalinė asamblėja (toliau – Asamblėja). Lietuvos leidėjų asociacija organizuoja ir koordinuoja Asamblėją, kurioje dalyvaus 38 Europos Sąjungos ir Bendrijos leidėjų asociacijų atstovai iš 20 šalių.

Europos leidėjų federacija (Federation of European Publishers, FEP) – tai nepriklausoma, nekomercinė, skėtinio tipo asociacija, jungianti Europos Sąjungos knygų leidėjus. FEP sudaro 28 ES ir Europos ekonominės zonos valstybių nacionalinės asociacijos, taigi federacija atstovauja didžiumai Europos leidėjų. Įkurta 1967 m., FEP sprendžia su Europos teisėkūra susijusius reikalus autorių teisių ir leidybos srityse, konsultuoja leidėjų asociacijas teisiniais klausimais.

Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) buvo įkurta 1989 metais. Jos funkcijos apima asociacijos narių viešosios nuomonės reiškimą ir atstovavimą nacionaliniu lygmeniu, produkcijos pristatymą tarptautinėje erdvėje. Šiuo metu asociacija vienija 42 aktyvią veiklą vykdančias leidyklas ir specializuotų leidinių leidyba užsiimančias nevyriausybines organizacijas. Nuo 2003 m. LLA yra pilnateisė ir pilnavertė Europos leidėjų federacijos narė.

Aida V. Dobkevičiūtė
Vykdomoji direktorė
Lietuvos leidėjų asociacija
8 67076093
info@lla.lt, aida@lla.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.