Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Žengtas pirmas žingsnis siekiant statybų kvalifikacijų sistemą parengti energiškai efektyviai statybai

2013-11-21

Lapkričio 19 dieną "Best Western" viešbutyje Vilniuje įvyko baigiamoji Europos Komisijos finansuojamo projekto "BUILD UP Skills LT" I etapo baigiamoji konferencija "Lietuvos statybos sektoriaus darbininkiškų profesijų mokymų ir kvalifikacijos tobulinimo iniciatyva, siekiant nacionaliniu lygiu didinti pastatų ir statinių energinį efektyvumą".

Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos (ES) narės, turi užtikrinti, kad iki 2020 m. pabaigos visi nauji pastatai būtų beveik nulinės energijos. Pirmame projekto etape buvo parengtos ir publikuotos Lietuvos statybų sektoriaus darbininkų kvalifikacijos tobulinimo gairės siekiant 2020 m. energinio efektyvumo tikslų. Taip pat buvo suformuota kvalifikacijų platforma - prie apskrito stalo diskusijai buvo sukviesti valdžios, mokslo, verslo atstovai, kurių dauguma pritarė parengtoms gairėms.

Bendru visų projektu suinteresuotų organizacijų tikslu galima laikyti energiškai efektyvius pastatus, jų statybą ir senųjų pastatų atnaujinimą. Konkrečių veiksmų imtis skatina ir įsigaliosiantys griežti ES direktyvų reikalavimai, ekonominė nauda šalies gyventojams, aplinkosauginė svarba ir šalies energinio savarankiškumo poreikis. "BUILD UP Skills" projektas išskiria darbininkiškų statybos sektoriaus profesijų atstovų kompetencijų ugdymą, kaip svarbų įrankį siekiant energiškai efektyvios statybos.

Baigiamojoje konferencijoje pranešimus skaitė valstybės institucijų atstovai, švietimo, verslo atstovai, viešnia iš Estijos.

Projektą pristatė pirmojo etapo administratoriaus VĮ Statybos produkcijos sertifikavimo centro direktorius Robertas Encius. Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro prie Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė Rūta Karvelytė pristatė profesinio mokymo kvalifikacijų sistemos tobulinimo kryptis. Savo ruožtu bendrą valstybės strategiją pastatų energinio efektyvumo didinime 2014-2020 m. pristatė už pastatų modernizaciją atsakinga LR Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Lietuvos statybininkų asociacijos, šiame projekte atstovaujančios statybos verslo poreikius, vykdomasis direktorius Vaidotas Šarka pristatė dabartinę situaciją statybos sektoriuje ir įvertino jo pasirengimą priimti iššūkius, siekiant atitikti augančius energinio efektyvumo reikalavimus.

Parengtas darbininkų kvalifikacijos tobulinimo gaires pristatė Vilniaus Gedimino technikos ir Kauno technologijos universitetų, aktyviai prisidėjusių prie gairių kūrimo, darbuotojai doc. dr. Tatjana Vilutienė (VGTU) ir doc. dr. Juozas Ramanauskas (KTU). Profesinių mokyklų atstovai kalbėjo apie švietimo organizacijų indėlį rengiant darbininkus statyti energiškai efektyvius namus ir ateities planus. "BUILD UP Skills" projekto I etape aktyviai dalyvavo Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras ir jo direktorius Mindaugas Černius, Respublikinis energetikų mokymo centras ir jo vadovė Eglė Šimė.

Baigiamosios konferencijos dalyviai turėjo galimybę palyginti projekto eigą ir rezultatus su tokiu pačiu projektu Estijoje. Apie tai, kaip estai ruošiasi užtikrinti energinį pastatų efektyvumą 2020 metais, kalbėjo Talino technikos universiteto ir Estijos statybos įmonių asociacijos atstovė Liina Henning.

"BUILD UP Skills EE" projektą savo šalyje vykdantys estai taip pat jaučia poreikį ugdyti statybos sektoriaus darbininkų kompetencijas ir tam yra parengę gaires. Talino technikos universiteto ir Estijos statybos įmonių asociacijos atstovė Liina Henning, paprašyta palyginti projektą eigą Estijoje ir Lietuvoje, teigė, kad panašumų yra daug, visų pirma, kalbant apie kvalifikacijų ir švietimo sistemas. Abi šalys pirmiausia akcentuoja profesinį mokymą. L. Henning pastebėjo ir skirtumų tarp abiejų projektų. Lietuvos projekte ji mato platesnį profesijų specializacijų, kurioms yra numatoma taikyti mokymus, sąrašą. Kaip pavyzdį viešnia iš Estijos įvarijo langų ir šilumos siurblių montavimą. Estijoje apsiribojama siauresniu specializacijų sąrašu, o tą lėmė šalies rinkos dydis. Specialistams stengiamasi suteikti universalių įgūdžių. Apskritai, Estijos atstovė pabrėžė energijos suvartojimo mažinimo ir pasinaudojimo Europos Sąjungos parama svarbą. 

Planuojama, kad su I etapu "BUILD UP Skills" iniciatyva Lietuvoje nesibaigs. Projekto tęstinumo planus pristatė Regioninio inovacijų vadybos centro atstovas Mantas Jonauskis.

Šiuo metu suinteresuotos organizacijos vykdo tolesnio dalyvavimo projekte derinimą. Lietuvos Respublikos ministerijos, joms pavaldžios institucijos, Lietuvos statybininkų ir kitos asociacijos, verslo įmonės ir mokymo įstaigos diskutuoja dėl tolimesnių veiklų ir dalyvių, bei partnerių atsakomybių, vaidmens. Darbuotojų kompetencijas planuojama ugdyti įgyvendinant formaliojo ir neformaliojo profesinio mokymo programas. Projekto tikslas - sukurti arti nulinės energijos pastatų statybai, eksploatavimui bei atsinaujinančių energetinių šaltinių įrengimui reikiamų kompetencijų įgijimo ir pripažinimo sistemą.

Su "BUILD UP Skills" projektu, renginiais, veiklomis galima susipažinti interneto svetainėje www.energinisefektyvumas.lt ir http://www.buildupskills.eu/.

Lietuvos statybininkų asociacijos
Viešųjų ryšių specialistas
Jonas Dvilinskas
El.p: info@statybininkai.lt
Mob. tel.: +370 655 75330


Straipsnis nebūtinai sutampa su ES nuomone. Nei ES Konkurencingumo ir inovacijų vykdomoji agentūra, nei Europos Komisija nėra atsakingos už publikacijoje pateikiamą informaciją.

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.