Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Simboliniai 2 litai virsta į milijonines investicijas

2013-03-06

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdyba pritarė Kauno miesto ir kitų savivaldybių siūlomoms pataisoms ir kreipėsi į Seimą siūlydama priimti Rinkliavų įstatymo pataisą. Ja siekiama, kad ne tik kurortinės vietovės galėtų rinkti simbolinį mokestį ir gauti papildomų pajamų už naudojimąsi viešąja turizmo ir poilsio infrastruktūra gyvenamosiose vietovėse.

Pirmasis tokią rinkliavą, vadinamą "pagalvės" mokesčiu, taikyti pradėjo Druskininkų kurortas, kurio pavyzdžiu sekti nori ir kiti miestai. Dėl šio mokesčio per pusantrų metų kurorto biudžetas pasipildė daugiau nei 2 mln. litų. Surinkti pinigai yra naudojami Druskininkų infrastruktūros priežiūrai ir kurorto rinkodarai. 

"Iš to, kad ir kitos savivaldybės, ne tik kurortai, nori pasekti mūsų pavyzdžiu, matyti, kad mūsų sprendimas buvo teisingas. Be to, šiandien už surinktos lėšas atlikti darbai kalba patys už save. Nors iš pradžių buvo įvairiausių nuomonių ir diskusijų, ne vienas priekaištas ir kaltinimas nuskambėjo viešumoje dėl šio sprendimo", - prisimena Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.  

Mokestį - 2 litus už naktį - moka visi poilsiautojai, nakvojantys Druskininkuose. Jis Druskininkuose pradėtas rinkti nuo 2011 m. birželio. Nuo rinkliavos yra atleidžiami kurorte besigydantys ligoniai, kurių medicininės procedūros yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, vaikai iki 7 metų bei vaikai iki 18 metų, besigydantys sanatorijose "Saulutė" ir "Belorus".

Druskininkų savivaldybės Finansų ir apskaitos skyriaus duomenimis, į savivaldybės biudžetą už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra per 2012 m. pervesta apie 1,68 mln. litų rinkliavos. Apie pusė surinktų rinkliavos lėšų skirta miesto teritorijų apželdinimui, gėlynų įrengimui bei infrastruktūros priežiūrai. Maždaug 400 tūkst. litų - kurorto įvaizdžio formavimo programoms įgyvendinimui, už kurią atsakingas Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras. Dar apie 200 tūkst. litų skirta Druskininkų savivaldybės ryšių su visuomene ir įvaizdžio gerinimo 2011-2013 metų programos įgyvendinimui.

"Kurortams valstybė neskiria papildomo finansavimo, nors į juos atvyksta gerokai daugiau svečių, nei į kitus miestus. Dėl šios priežasties, turime skirti daugiau dėmesio, o tuo pačiu ir lėšų kurorto reprezentacinei išvaizdai, miesto infrastruktūrai gerinti. Kiekvienas litas, kurį sumoka atvykstantis poilsiautojas mums yra labai reikalingas. Iš šių pinigų puoselėjame gėlynus, tvarkome skverus. Pavyzdžiui, praėjusių metų pavasarį Vijūnėlės parke pražydo 130 tūkst. narcizų, kurie ir šiemet vėl džiugins tiek vietinius gyventojus, tiek atvykstančius poilsiautojus. To nebūtume galėję padaryti, jei kurorte nebūtų taikomas šis mokestis",  sako Druskininkų meras.

Pasak mero, simbolinė rinkliava suteikia daugiau galimybių dalyvauti įvairiose turizmo parodose, nes anksčiau finansavimo reikėjo maldauti iš vietos verslininkų.

"Anksčiau norėdami išleisti vieną ar kitą leidinį turėdavome kooperuoti lėšas iš visų Druskininkų turizmo objektų. Šiais metais nei parodų plotai, nei stendai, nei leidiniai viešbučiams ir sanatorijoms nekainavo. Praėjusias metais dalyvavome net keturiolikoje parodų, išleidome kelis kurorto įvaizdžio formavimui skirtus leidinius, kurorto žemėlapį, organizavome ne vieną žurnalistų ir turizmo agentūrų informacinį turą iš kaimyninių šalių. Visa tai mums padeda didinti turistų srautus. Planuojant rinkliavos panaudojimo kryptis organizuojame daug susitikimų su kurorto turizmo objektų rinkodaros ir marketingo specialistais. Periodiškai susitikdami diskutuojame ir nutariame kokiose parodose turime dalyvauti, kokius leidinius išleisti tam, kad kuo tikslingiau ir efektyviau panaudoti kurortinės rinkliavos lėšas", - pastebi Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Rimantas Palionis.

Turistų srautai į Druskininkus praėjusiais metais, lyginant su 2011 m., išaugo 13 proc. Į kurortą daugiausiai atvyksta rusų, baltarusių, lenkų, vokiečių.

Šiemet Druskininkų savivaldybė tikisi surinkti apie pusantro milijono litų. Juos taip pat planuojama skirti kurorto infrastruktūros gerinimui ir Druskininkų populiarinimui. Druskininkų meras R. Malinauskas teigia, kad kurortinės rinkliavos lėšos yra planuojamos iš anksto ir yra išskirstomos formuojant bendrą metinį savivaldybės biudžetą. "Kažkam atrodo, kad savivaldybė neva turi atskirą rinkliavos katiliuką, į kurį per metus prikrenta daug pinigų, o paskui visi susirenka ir sprendžia apie tai, kur čia juos geriau padėti. Taip nėra. Kasdien fiksuojame ir analizuojame gyventojų, poilsiautojų ir specialistų poreikius, o atėjus laikui planuoti biudžetą, į juos atsižvelgiame. Esame savivaldos institucija, kuri žino bendruomenės poreikius ir, vadovaudamasi įstatymais, atsakingai skirsto turimas lėšas", - sakė R. Malinauskas

Sekdami Druskininkų pavyzdžiu rinkliavą įsivedė ir Palanga bei Birštonas. Apie norus įsivesti "pagalvės"  mokestį prakalbo ir Kauno miesto savivaldybė.

LSA

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.