Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Nevyriausybinių organizacijų teisinė bazė – pilna spragų

2011-03-10

Nevyriausybinių organizacijų sektorius Lietuvoje vis dar yra silpnas, o ir esama teisinė bazė nesukuria sąlygų šio sektoriaus plėtrai. Problemiškas sritis vardijanti 14-os didžiausių Lietuvoje skėtinių nevyriausybinių organizacijų koalicija perdavė LR Prezidentės patarėjų komandai svarbiausių problemų aprašymą ir siūlymus, kaip jas būtų galima spręsti.

Kreipimesi į LR Prezidentę, Lietuvoje veikiančios pagrindinės nevyriausybinių organizacijų (NVO) asociacijos įvardija ne vieną problemą, dėl kurios trečiasis sektorius negali sėkmingai vystytis ir kurti didesnės vertės visuomenei. NVO informacijos ir paramos centro direktorius Martinas Žaltauskas teigia, kad pagrindinės darbus apsunkinančios priežastys – teisinės:

"Pirmas aspektas – tai NVO terminas, kuris šiuo metu darosi itin populiarus ir dažnai vartojamas, tačiau teisiškai neaišku, kokia apimtimi jis turi būti suvokiamas. Pavyzdžiui, tokios asociacijos kaip "Linava" ar Lietuvos pramoninkų konfederacija traktuojamos tokia pat NVO kaip ir jaunimo ar senjorų klubas, nors, savaime aišku, jog jų svoris ženkliai skiriasi. Todėl šiuo atveju valdžios bendradarbiavimas su NVO stringa dėl aiškaus ir tikslaus termino suvokimo". Anot M. Žaltausko, atėjo laikas atskirame įstatyme įtvirtinti konkretų ir visoms pusėms aiškų NVO apibrėžimą.

Be to, koalicija akcentuoja ir sudėtingą organizacijų likvidavimo procedūrą: likvidatorius privalo turėti teisinę kvalifikaciją, taigi, jo paskyrimas yra susijęs su dideliais kaštais, kurių pelno nesiekiančios organizacijos neįstengtų apmokėti, o ypač – pasibaigus organizacijos veiklai. Todėl iš šiuo metu Lietuvoje veikiančių per 30 tūkstančių įvairių nevyriausybinių organizacijų tūkstančiai iš jų yra neveikiančios, tačiau ir nelikviduojamos.

Koalicijos veikloje aktyviai dalyvaujančios Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidentas Šarūnas Frolenko teigia, kad apjungus ir suderinus siūlomus sprendimus, Lietuvos NVO teisinė bazė galėtų tapti ne tik palanki sektoriaus plėtrai, bet ir patraukli pilietinės visuomenės bei NVO iniciatyvoms:

"Būtina iš esmės reformuoti viešųjų įstaigų teisinę formą. Visų pirma, palikti šiai teisinei formai vienintelę funkciją – viešųjų paslaugų teikimą. Taip pat reikia keisti Labdaros ir paramos fondų įstatymą, neribojant fondų veiklos tik paramos arba kitokios pagalbos teikimu, o NVO, šiuo metu veikiančioms kaip viešosioms įstaigoms, suteikti galimybę supaprastinta tvarka persiregistruoti į fondus".

Koalicija savo kreipimesi užsimena ir apie "NVO įstatymo" galimybę. Ne viena ES valstybė turi tokį teisės aktą. Jį rengiant būtų galima spręsti ne tik šiuos klausimus, bet juo nustatyti ir deklaruoti NVO reikšmę bei pridėtinę vertę valstybės viešajam gyvenimui, ūkio ir ekonomikos plėtrai; nustatyti NVO teises ir pareigas; sureguliuoti NVO ir valstybės bendradarbiavimo principus bei sąveiką; numatyti NVO politikos formavimo ir įgyvendinimo procedūras.

NVO koalicija yra pasiruošusi dirbti kartu ir bendradarbiauti rengiant teisės aktų projektus.

APIE KOALICIJĄ

Lietuvos skėtinių nevyriausybinių organizacijų koalicija susibūrė 2010 metų pradžioje. Pagrindiniai koalicijos tikslai – stiprinti nevyriausybinį sektorių, dalyvauti formuojant viešąją politiką, plėtoti pilietinę visuomenę, atstovauti nevyriausybinio sektoriaus interesams valdžios ir valdymo institucijose bei skatinti tarpusavio bendradarbiavimą. Nacionalinės NVO asociacijos, pasirašiusios bendradarbiavimo susitarimą: Aplinkosauginių nevyriausybinių organizacijų koalicija; Kultūros organizacijų asociacija "MENOrama"; Koalicija "Galiu gyventi"; Lietuvos jaunimo organizacijų taryba; Lietuvos neįgaliųjų forumas; Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija; Lietuvos moterų lobistinė organizacija; Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų Tinklas; Nacionalinė vystomojo bendradarbiavimo organizacijų Platforma; Nacionalinė vartotojų konfederacija; Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras; NVO vaikams konfederacija; Žinių ekonomikos forumas bei Lietuvos bendruomeninių organizacijų asociacija.

Reda Kazlaitė
Ryšių su visuomene koordinatorė
Lietuvos jaunimo organizacijų taryba ( LiJOT)
Tel.: (5) 279 10 14
informacija@lijot.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.