Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Violeta Klyvienė: Pasisakau už mažesnį PVM tarifą kruopoms, bet kam tai įdomu?

2012-03-30

Artėjant rinkimams, eilinį kartą bandoma manipuliuoti socialiniai orientuotos ekonominės politikos tikslais ir sumažinti PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams, prie kurių priskiriama atšaldyta mėsa, naminių paukščių atšaldyta mėsa, pienas, kurio riebumas ne didesnis kaip 3,5 proc. ir šviežių naminių paukščių kiaušiniai su lukštais.
Šiuos produktus kaip būtiniausius įvardino patys Lietuvos gyventojai, taigi viskas atrodo objektyvu ir patikima. Tiek vietinių, tiek ir užsienio ekonomistų, ekspertų argumentų tokių iniciatyvų atveju niekas nenori išgirsti. Tokia situacija tęsiasi bene dešimtmetį.
Pamačius būtiniausių maisto produktų sąraše mėsos gaminius iš karto prisimeni visas praeityje su šio būtiniausio produkto PVM mokesčio tarifo kaitaliojimus susijusias peripetijas. Ir išvada formuluojasi paprasta - mėsos gamintojai turi bene stipriausią lobistinį užnugarį.
Prisiminkime istoriją - lengvatinis tarifas mėsai jau buvo įvestas 2003 metais, o šio žingsnio pasekmė - PVM įplaukų į biudžetą sumažėjimas bei nepasikeitusios mėsos kainos parduotuvių lentynose. Tokias išvadas yra pateikusi tiek Lietuvos valstybės kontrolė, tiek ir Europos Komisija savo studijose - PVM lengvata atitenka ne vartotojui, ją pasidalina gamintojai ir pardavėjai.
Gal ir turėtų prasmės, jei PVM mokestis būtų sumažintas pienui ar kruopoms - tai yra tos prekės, kurias perka skurdžiausiai gyvenantys Lietuvos žmonės. Kruopos niekada nebuvo papuolusios į lobistų interesų akiratį. 2003 m. istorija mus moko ir kitų dalykų - po lengvatos mėsai į kovą pakilo daržovių, vaisių ir uogų augintojai bei žuvų veisėjai.
Dabartinių biudžeto iššūkių kontekste, matyt, tektų pamiršti apie planus suvaldyti biudžeto deficitą 3 proc. ribose. Ir vėl - niekas nenori girdėti apie tai, kad nesumažėjus kainomsjokio vartojimo padidėjimo nepajusime. Žinoma, labai nepopuliaru dabar būtų siūlyti kokių nors kompensacinių priemonių rinkinį - papildomą išlaidų sumažinimą ar kitų mokesčių pakėlimą.
Nesinori kartoti, kad, vertinant iš socialinės pusės, PVM yra "mažiausiai teisingas", nes jį moka visi - ir mažas, ir dideles pajamas gaunantys žmonės. Dėl šventos ramybės ateinančių rinkimų kontekste sumažinkite PVM tarifą kruopoms. Šis produktas dar niekada nebuvo "pamalonintas" lengvatiniu tarifu, tačiau yra gausiai vartojimas vargingiausių Lietuvos vartotojų. Tačiau ar tai įdomu mūsų politikams?                
Komentarą parengė Violeta Klyvienė, "Danske" banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims
Komentaro versiją žiniasklaidai bei visą naujienų archyvą galite rasti čia. Nova media garantuoja nuorodos saugumą. Nuoroda veda į Nova media informacijos platinimo sistemą.

Audra Vilčiauskienė
Mobile: +370 686 35653
E-mail: audra.vilciauskiene@novamedia.lt
Partner at Nova media
Public Relations/Public Affairs
Office: +370 673 39423
Fax: +370 5 2745422
J. Galvydžio 5/Žygio 96, Vilnius
www.pranesimai.novamedia.lt
www.novamedia.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.