Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas palaiko Lietuvos švietimo profesinės sąjungos skelbiamą įspėjamąjį streiką

2012-02-13

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) palaiko Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) 2012 m. vasario 21 d. skelbiamą įspėjamąjį streiką. Streikas yra demokratinėse šalyse ir Lietuvos Respublikos Darbo kodekse įteisintas būdas profesinėms sąjungoms išreikšti savo protestą, jei šalys nesidera ar nesusitaria derybų metu.

LŠPS išdėstyti streiko reikalavimai yra socialinio - ekonominio pobūdžio. Juose, kaip bando teigti kai kurie politikai, nėra keliami jokie politiniai reikalavimai. Streikas buvo pasirinktas kaip galutinė protesto prieš derybų vilkinimą, nesiskaitymo su LŠPS nuomone bei socialinio dialogo ignoravimo pasekmė.

Vadovaujant dabartiniam švietimo ministrui p. Gintarui Steponavičiui buvo bandyta įvykdyti esminių pertvarkų Lietuvos švietimo, studijų ir mokslo sistemoje. Pačio ministro ir ministerijos valdininkų nekompetencija, arogancija, teisinis nihilizmas, aklas politinės valios vykdymas, nesiskaitymas su patyrusiais pedagogais bei socialiniais partneriais ir jų nuomonės ignoravimas privedė prie to ką turime dabar. Tenka konstatuoti, kad visam sektoriui padaryta didžiulė žala. Mes, aukštųjų mokyklų dėstytojai, aiškiai matome, kad bendras Lietuvos moksleivių žinių lygis gerokai nukrito, pablogėjo studijų kokybė, mokslas tarnauja ne valstybės ekonomikos ir visuomenės gerovės kėlimo tikslams, o visos jėgos metamos kiekybiniams rodikliams pagerinti, pvz. mokslinių straipsnių, turinčių citavimo indeksų, skaičiaus, padidinimui. Neatsitiktinai viso to paseka - Lietuva pagal inovacijų diegimą Europoje užima vieną iš paskutiniųjų vietų.

Reikia pabrėžti, kad dar niekada anksčiau darbuotojų atstovai bei socialiniai partneriai – profesinės sąjungos nebuvo taip ignoruojamos, nesiskaitoma su jų nuomone, kaip Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujant ministrui p. G. Steponavičiui.

Žiūrint per laiko prizmę, mūsų manymu, daugybės aukštojo mokslo sistemos problemų (aukštųjų mokyklų autonomijos pažeidimo, nelogiško studentų krepšelio finansavimo, neteisėto privačių aukštųjų mokyklų finansavimo, masinio gabiausių moksleivių išvykimo studijuoti į užsienį) ir socialinės įtampos galima buvo išvengti, jei būtų įsiklausyta į LAMPPS pastabas ir pasiūlymus. Reikėjo beveik 3 metų, kad LR Konstitucinis teismas šiuos teisinius pažeidimus nurodytų, tačiau iš esmės jie ir toliau nevykdomi.

Analogiška padėtis susidarė ir kitame - švietimo sektoriuje, todėl Lietuvos švietimo profesinė sąjunga, trūkstant normalių darbinių santykių ir socialinio dialogo su Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija, pasirinko kraštutinę protesto priemonę – streiką.

LAMPSS pirmininkas prof. dr. Artūras Stimbirys

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.