EIMIN: reguliavimo našta verslui pernai išaugo 63 mln. eurų
2025-03-31
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) kasmet atliekama stebėsena parodė, kad pernai reguliavimo našta verslui išaugo 63 mln. eurų: prisitaikymo išlaidos verslui padidėjo beveik 69 mln. eurų, o administracinė našta sumažėjo daugiau nei 6 mln. eurų.
„Turime įdėti nemažai pastangų, kad verslui mažintume administracinę naštą. Tai yra ir tarp mūsų prioritetų, numatytų ekonomikos transformacijos plane „START“. Šiam tikslui įgyvendinti jau registruotos iniciatyvos Seime, išleistas mano įsakymas pavaldžioms įstaigoms bent 30 proc. sumažinti biurokratinę naštą. Įgyvendinus biurokratijos mažinimo planus, verslas galėtų daugiau dėmesio skirti savo plėtrai, o tai lemtų didesnį visos šalies konkurencingumą bei sudarytų palankesnes sąlygas augti investicijoms“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Administracinė našta skaičiuojama, vertinant verslo darbuotojų sugaištą laiką per metus reikalavimams įgyvendinti, o prisitaikymo prie reguliavimo išlaidos – sumuojant naujam reikalavimui įgyvendinti reikalingas išlaidas – pvz.: įrengimams, programinei įrangai, medžiagoms įsigyti, patalpoms įrengti, darbuotojams apmokyti ir pan.
Praėjusiais metais labiausiai administracinę naštą ir prisitaikymo išlaidas didino priimti nauji nacionaliniai teisės aktai – net 52,81 mln. eurų. Tuo metu Europos Sąjungos ir tarptautinės kilmės teisės aktų poveikis verslui buvo mažesnis – šios išlaidos didėjo 9,77 mln. eurų. 2024 m. administracinę naštą ir prisitaikymo išlaidas sumažino 12 institucijų, o padidino – 11.
Reguliavimo naštą verslui labiausiai iš institucijų mažino Valstybinė mokesčių inspekcija – 52,2 proc. Tai lėmė priimtos Elektroninio kvito naudojimo taisyklės, kuriomis iš viso sumažintos išlaidos verslui 4,41 mln. eurų. Taisyklėse nustatyta, kad elektroninis kvitas, kaip alternatyva, laikomas elektroniniu dokumentu, tad mokesčių mokėtojui nereikia vienu metu pateikti dviejų atskirų dokumentų: elektroninio kvito ir elektroninės sąskaitos.
Antroje vietoje – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kuri šią naštą sumažino 16,2 proc. Prie to labiausiai prisidėjo Sporto įstatymo pakeitimai, kurie palengvino naštą ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo mokytojams, kurie veda su fiziniu aktyvumu susijusias veiklas, nes jiems nebereikia atitikti sporto specialistų statuso. Taip sumažinta našta iš viso siekė beveik 1,95 mln. eurų.
Trečioje vietoje – Viešųjų pirkimų tarnyba, kuri reguliavimo naštą sumažino 14,4 proc. Labiausiai naštą mažino patvirtintos Prekių viešojo pirkimo–pardavimo sutarties tipinių sąlygų patvirtinimo taisyklės tarptautiniuose bei supaprastintuose viešuosiuose pirkimuose dalyvaujantiems tiekėjams – beveik 1,26 mln. eurų.
Labiausiai, net 85,8 proc., reguliavimo naštą didino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, priėmęs Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimus. Nustatyti papildomi reikalavimus pavojingų ir nepavojingų atliekų laikymo aikštelėms, dėl kurių verslas patirs reikšmingas išlaidas investicijoms, siekiančias daugiau nei 64,04 mln. eurų.
Reguliavimo naštą 5,1 proc. taip pat didino ir Energetikos ministerija – 3,77 mln. eurų. Šis padidėjimas susijęs dėl poreikio užtikrinti didesnės kaip 100 kW įrengtosios galios elektros energijos gamybos ir energijos kaupimo įrenginių informacijos ir gamybos valdymo sistemų saugumo reikalavimus.
Susisiekimo ministerija šią naštą padidino 3,8 proc. Priėmus Kelių transporto kodekso pakeitimą, reguliavimo išlaidos padidėjo beveik 3,31 mln. eurų. Šiuo kodeksu nustatomi nauji reikalavimai, pvz., nustatyta pareiga naudoti vežėjo vardu įregistruotą taksometrą, sujungtą su spausdintuvu, arba taksometrą ir kasos aparatą.
EIMIN du kartus per metus renka iš institucijų informaciją apie jų priimtus teisės aktus, turinčius poveikį reguliavimo naštai. Nuo 2014 m. buvo renkama informacija apie administracinę naštą, o nuo 2023 m. pradėta rinkti ir apie prisitaikymo prie reguliavimo išlaidas.
Saulius Šimkevičius
Ryšių su visuomene skyriaus
Vyriausiasis specialistas
Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija
saulius.simkevicius@eimin.lt
Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.