Gynybos sektoriaus įmonė „LiTak-Tak“ pateikė pretenziją Vyriausybei: arbitraže iš Lietuvos reikalaus daugiau nei 140 milijonų eurų

2021-07-30

Lietuvos oro gynybos sistemų kūrimo ir gamybos bendrovės „LiTak-Tak“ savininkai - Ukrainos piliečiai Valerijus Boguslavskis ir Sergijus Perevarovas -  Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateikė pretenziją dėl Vyriausybės nutarimo, kuriuo, jų manymu, buvo paneigta atliktų investicijų apsauga. Preliminariu skaičiavimu, investicijų, taip pat pačios įmonės patirtų nuostolių ir dėl Vyriausybės nutarimo įmonės negautų pajamų suma sudarys daugiau nei 140 mln. eurų. Visų šių nuostolių ketinama reikalauti tarptautiniame arbitraže, jei per 6 mėnesius, kaip numatyta įstatyme, su Vyriausybe nepavyks pasiekti susitarimo.
„LiTak-Tak“ veikla visiškai sustojo praėjusių metų spalį, kai po Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos (Komisija) išvados, Vyriausybė savo nutarimu pripažino bendrovę neatitinkančią nacionalinio saugumo interesų. 
„LiTak-Tak“ kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, kuris nutarimą pripažino neteisėtu. Vyriausybė teismo sprendimą apskundė, kilęs ginčas šiuo metu toliau nagrinėjamas teismuose.
„Šioje istorijoje yra daug pilkųjų zonų ir prieštaringų sprendimų, kurie tik stiprina akcininkų įtarimus, kad tai, nuo ko jie traukėsi iš Ukrainos – chaoso ir korupcijos – juos pasivijo Lietuvoje. Pretenzija parengta dar šių metų pavasarį. Tačiau ji nebuvo teikiama, tikintis, kad su Lietuvos Vyriausybe pavyks sutarti nepradedant investicinio ginčo. Deja, nepaisant Vilniaus apygardos teismo sprendimo, pastangos buvo bergždžios“, - sakė „LiTak-Tak“ vykdančioji direktorė Rasa Godelaitienė.  
Įmonė nurodo, kad Komisijos išvada buvo grindžiama sandoriais, kuriems leidimus keletą metų ir be jokių pastabų suteikdavo kita institucija – Komisija strateginių prekių licencijų išdavimo klausimams spręsti. „LiTak-Tak“ išduotos licencijos galiojo net ir tuo metu, kai Vyriausybės Komisija vertino šiuos sandorius. Abiejose komisijose esama tų pačių institucijų – VSD, Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų atstovų. Tai nesutrukdė Komisijai savo kolegų sprendimų nepaisyti ir licencijuotus sandorius paskelbti neatitinkančiais nacionalinio saugumo interesų. Teisininkų nuomone, tokia situacija rodo aiškų investuotojų teisėtų lūkesčių bei investicijų apsaugos principo pažeidimą. Tai ir sudaro „LiTak-Tak“ savininkų pretenzijų pagrindą.   
Jei investuotojai ir Vyriausybė nesusitars per 6 mėnesius, „LiTak-Tak“ akcininkai ketina kreiptis į Tarptautinį investicinių ginčų sprendimų centro (ICSID) arbitražą Vašingtone arba į kitą kompetentingą tarptautinį arbitražą, ginčo sprendimui taikantį Jungtinių Tautų Tarptautinės prekybos teisės komisijos (UNCITRAL) arbitražo taisykles.
„LiTak-Tak“, kurios būstinė ir gamybos cechai yra įsikūrę šalia Vilniaus esančiame Keturiasdešimties Totorių kaime, dėl Vyriausybės nutarimo veiklos negali vykdyti jau 9 mėnesius.  Bendrovė turi gavusi NATO ir ES šalių pasiūlymų įsigyti ar modernizuoti pažangias radarų sistemas už daugiau nei 26 mln. eurų, tačiau šių užsakymų negali vykdyti.  
Šiuo metu „LiTak-Tak“ sandėliuose yra karinės paskirties įrangos už 15,8 mln. eurų ir dar 4 mln. eurų vertės kitokios paskirties atsargų, kurios buvo skirtos eksportui į užsienio šalis pagal išduotas Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos licencijas, tačiau „LiTak-Tak“ nebegali jų perduoti užsakovams.
Įmonės skaičiavimu, po Komisijos sprendimo ir atitinkamo Vyriausybės nutarimo, ji patyrė apie 2 mln. eurų nuostolio (dėl sąnaudų pastatų išlaikymui, darbuotojų atlyginimams ir kitoms būtinoms reikmėms), atleista trečdalis iš 48 įmonėje dirbusių žmonių.
Apie „LiTak-Tak“: 
2009 metais įkurta bendrovė yra didžiausia Lietuvoje veikianti gynybos sektoriaus įmonė, kuri specializuojasi oro eismo valdymo sistemų, radiolokatorių gamybos ir modernizavimo bei priešlėktuvinių raketinių sistemų modernizavimo srityse. Naujai pastatyta bendrovės gamykla veikia Keturiasdešimt Totorių kaime, Vilniaus rajone. „LiTak-Tak“ Lietuvos Respublikoje gauna daugiausia eksporto licencijų savo veiklos srityje. Įmonė ne tik buvo apdovanota „Lietuvos eksporto prizu“, kaip labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo 2016 metais prisidėjusi Lietuvos įmonė, bet ir yra žinoma bei vertinama užsienio rinkoje kaip ypač patikima ir aukštos kokybės produkciją gaminanti įmonė. Įmone pasitiki ir yra pastovus verslo partneris - JAV karinės oro pajėgos. Savo paslaugų ir prekių spektru įmonė lenkia daugumą šioje srityje veikiančių ne tik Europos, bet ir viso pasaulio bendrovių.
 
Vitalija Lapina
Vyr. teisininkė
Vitalija.lapina@litaktak.com
+37068747028

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.