Gynybos sektoriaus įmonė „LiTak-Tak“ kreipėsi į Vyriausybės komisiją, prašydama leidimo 26 milijonų eurų vertės sandoriams

2021-03-19

Lietuvos oro gynybos sistemų kūrimo ir gamybos bendrovė „LiTak-Tak“ kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją (Komisija), prašydama atlikti ketinamų sudaryti sandorių patikrą ir įvertinti, ar tokie sandoriai atitiktų nacionalinio saugumo interesus. „LiTak-Tak“ informavo, kad bendrovė šiuo metu turi gavusi NATO ir ES šalių pasiūlymų įsigyti ar modernizuoti pažangias radarų sistemas už daugiau nei 26 mln. eurų, tačiau negali vykdyti užsakymų dėl Vyriausybės praėjusių metų spalį priimto nutarimo bei su šiuo nutarimu susijusio teisinio ginčo.

Didžiausios Lietuvos gynybos sektoriaus įmonės veikla buvo paralyžiuota po to, kai Komisija pernai rugsėjį ją pripažino neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų. Komisijos išvados pagrindu 2020 m. spalio 7 d. priimtas  Vyriausybės nutarimas, kurį įmonė apskundė, o sausio 12 dieną Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė precedento Lietuvoje neturintį sprendimą, kuriuo šis nutarimas buvo panaikintas. Tačiau Vyriausybė teismo nutartį apskundė, todėl, kol tęsis ginčas, „LiTak-Tak“ ir toliau negali vykdyti veiklos.  

„Mūsų prašymas pagrįstas įsitikinimu, kad net jei teismo neteisėtu pripažintas Vyriausybės nutarimas negali būti atšauktas, gali būti priimami kiti sprendimai, kurie padėtų bent iš dalies kompensuoti žalą, kurią mes patiriame kiekvieną dieną. NATO ir ES karinių pajėgų institucijos demonstruoja pasitikėjimą mumis, tačiau mes net negalime vienai iš anksčiau mūsų radarų sistemas pirkusių NATO šalių pateikti tų sistemų atnaujinimui ir remontui reikalingų dalių. Ką jau kalbėti apie gautus užsakymus iš Amerikos, vienos iš Šiaurės valstybių ir kitų šalių užklausas. Nepriėmus konkrečių valstybės institucijų sprendimų gali nutikti taip, kad mes laimėsime ginčą teismuose, tačiau nei šių, nei kitų užsakymų jau nebesulauksime – rinka dinamiška, mūsų vietą užims kas nors kitas.  Mes suprantame, kad valstybės institucijos yra supančiotos savo pačių sprendimais, tačiau tikime, kad sveika nuovoka gali padėti visoms proceso šalims išsikapanoti iš šios absurdiškos situacijos“, - sakė  „LiTak-Tak“  generalinis direktorius Andrius Pečkys. 

Šiuo metu „LiTak-Tak“ sandėliuose yra karinės paskirties įrangos už 15,8 mln. eurų ir dar 4 mln. eurų vertės kitokios paskirties atsargų, kurios buvo skirtos eksportui į užsienio šalis, tačiau „LiTak-Tak“ nebegali jų perduoti užsakovams.

Įmonės skaičiavimu, po praėjusių metų rugsėjį priimto Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos sprendimo įmonė patyrė daugiau nei 1,1 mln. eurų nuostolio (dėl sąnaudų pastatų išlaikymui, darbuotojų atlyginimams ir kitoms būtinoms reikmėms), atleista trečdalis iš 48 įmonėje dirbusių žmonių.

Apie „LiTak-Tak“: 

2009 metais įkurta bendrovė yra didžiausia Lietuvoje veikianti gynybos sektoriaus įmonė, kuri specializuojasi oro eismo valdymo sistemų, radiolokatorių gamybos ir modernizavimo bei priešlėktuvinių raketinių sistemų modernizavimo srityse. Naujai pastatyta bendrovės gamykla veikia Keturiasdešimt Totorių kaime, Vilniaus rajone. „LiTak-Tak“ Lietuvos Respublikoje gauna daugiausia eksporto licencijų savo veiklos srityje. Įmonė ne tik buvo apdovanota „Lietuvos eksporto prizu“, kaip labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo 2016 metais prisidėjusi Lietuvos įmonė, bet ir yra žinoma bei vertinama užsienio rinkoje kaip ypač patikima ir aukštos kokybės produkciją gaminanti įmonė. Įmone pasitiki ir yra pastovus verslo partneris - JAV karinės oro pajėgos. Savo paslaugų ir prekių spektru įmonė lenkia daugumą šioje srityje veikiančių ne tik Europos, bet ir viso pasaulio bendrovių.

 

Vitalija Lapina

Vyr. teisininkė

Vitalija.lapina@litaktak.com

+37068747028

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.