Pieno supirkimo kainos toliau mažėja

2017-05-15

Vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos Lietuvoje balandį, palyginti su kovu, sumažėjo 3 proc. iki 277,3 eurų už toną.

Lietuvos stambiems pieno ūkiams, parduodantiems daugiau kaip 40 tonų pieno per mėnesį, Lietuvos pieno perdirbimo įmonės balandį už natūralų pieną mokėjo vidutiniškai 337,2 eurus už toną. Palyginti su kovu, pieno žaliava iš stambių ūkių pigo 1,4 proc.

Europos Sąjungos (ES) šalyse, kuriose dominuoja dideli pieno ūkiai, balandį mokėta  vidutinė kaina už natūralų pieną siekė 330 eurų už toną, arba 0,33 proc. mažiau nei kovą. Šių metų balandį vidutinės pieno supirkimo kainos Bendrijoje buvo 21 proc. didesnės nei atitinkamai pernai. Per metus didžiausias pieno supirkimo kainų šuolis visoje ES fiksuotas Baltijos šalyse – Latvijoje jos augo 49 proc., Estijoje - 45 proc., Lietuvoje – 43 proc.

Pieno supirkimo kainų mažėjimas šiuo metų laikotarpiu – tai bendra tendencija, stebima visose ES šalyse. Istoriškai pieno supirkimo kainos pradeda mažėti nuo metų pradžios ir savo kritimą tęsia iki pat vasaros pabaigos.

Kiekvieną pavasarį ir vasarą primelžiama daugiau pieno, bet jame mažėja baltymų ir riebalų santykis, dėl ko atitinkamai mažėja žaliavos supirkimo kaina. Rudenį ir žiemą atvirkščiai – pieno mažėja, bet dėl karvių mitybos piene daugėja riebalų ir baltymų, atitinkamai brangsta ir pieno žaliava.

Tarptautinėje pieno produktų prekyboje didesnių netikėtumų neįvyko. Pieno produktų prekybos sistemoje „Global Dairy Trade“ (GDT) pieno produktų bendrasis kainų indeksas augo keturis aukcionus iš eilės. Didžiausią įtaką indeksui augti turėjo pagrindinės prekės - nenugriebto pieno miltų – paklausos augimas. Prekyba šiuo pieno produktu sudaro pusę viso GDT pardavimo.

Pirkėjų aktyvumui didelę įtaką darė Naująją Zelandiją dėl smarkių liūčių užlieję potvyniai, sumažinę pieno gamybą šalyje. Pirkėjai tikisi, kad dėl sumažėjusios gamybos pagrindinių pieno produktų kainos augs. Iš kitos pusės nenuspėjamos oro sąlygos šių lūkesčių gali ir neišpildyti.

ES prekybinėje sistemoje sūrio „Gouda“ kaina beveik nesikeitė dešimt savaičių iš eilės - gegužės 10 dieną vidutinė kaina sudarė 3,09 eurus už kilogramą, vos vienu centru brangiau, nei kovą.

Tuo tarpu sviesto kaina pagrindinėje ES pieno produktų biržoje Kemptene toliau auga – nuo vasario iki gegužės sviestas pabrango 12,6 proc. iki 4575 eurų už toną.     

Egidijus Simonis,
Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius
Mob.: +370 687 22559
www.pieno–centras.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.