„Linava" atnaujins TIR sistemą

2017-04-24

Lietuvos nacionalinei vežėjų automobiliais asociacijai „Linava" praėjusiais metais efektyvinant administracinę veiklą ir didinant pajamas iš su krovinių pervežimu nesusijusių veiklų, pavyko sumažinti sąnaudas daugiau nei puse milijono eurų, taip subalansuojant asociacijos biudžetą. Finansinės drausmės naudą pajuto ir vežėjai - jie už TIR knygeles mokėjo mažiau. Šiemet asociacijos vadovybė užsibrėžusi planus dar labiau sumažinti sąnaudas vežėjams, bus imtasi ir TIR sistemos atnaujinimo.

Per 2016 m. asociacija gavo 4,6 mln. eurų pajamų - tai 15 proc. mažiau nei 2015 m., kuomet jos sudarė 5,4 mln. eurų. Didžioji dalis pajamų gaunama iš TIR knygelių pardavimo, todėl mažesnės pajamos reiškia, kad mažiau išlaidų patyrė vežėjai. Asociacija per 2016 m. turėjo 4,2 mln. eurų išlaidų. Tai 13 proc. mažiau nei 2015 m., kuomet jos sudarė 4,8 mln. eurų.

Erlandas Mikėnas, Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava" prezidentas, sako, kad pernai vežėjams tenkančios išlaidos asociacijai buvo pačios mažiausios per penkerius metus, o tai pavyko padaryti efektyvinant asociacijos veiklą bei mažinant išlaidas administravimui.

„Pradėjus vadovauti asociacijai vienas iš pažadų buvo didinti organizacijos skaidrumą ir naudą vežėjams. Tai pavyko padaryti su kaupu. Pernai vežėjams tenkančios sąnaudos buvo mažiausios per penkerius metus - tai atsispindėjo ir sumažėjusioje TIR knygelių kainoje. Sunku patikėti, bet prieš penkerius metus asociacija vežėjams kainavo tris kartus daugiau - jos biudžetas sudarė 15 mln. eurų. Net ir su tokiomis sumomis asociacijos ižde žiojėjo daugiau nei 1,5 mln. eurų deficitas. Darbais įrodėme, kad trūko ne pinigų, o ūkiško požiūrio: sumažinome išlaidas darbo užmokesčiui, veiklai, teisinėms ir apskaitos paslaugoms, padidinome pajamas iš kitų, su vežimu nesusijusių veiklų", -  sako E. Mikėnas.

Didžioji dalis asociacijos pajamų buvo gauta už TIR knygelių pardavimus - jų parduota už 3,17 mln. eurų. Asociacijos vadovybė yra užsibrėžusi tikslą ieškoti papildomų pajamų šaltinių, taip mažinant naštą vežėjams. Tarpininkaujant įforminant vizas gauta beveik 400 tūkst. eurų - tai ketvirtadaliu daugiau nei planuota, iš nekilnojamojo turto nuomos gauta 143 tūkst. eurų pajamų, o iš PVM skyriaus veiklos - 73 tūkst. eurų.

Didžioji dalis išlaidų teko TIR knygelių ir vizoms - jų savikainai padengti buvo skirta 2 mln. eurų. Asociacijos išlaidos mažėjo visose pagrindinėse administravimo srityse. Pernai metais asociacijoje dirbo 40 darbuotojų, iš jų 11 sudarė „Linavos" prezidiumo nariai. Lyginant su 2015 m., darbuotojų skaičius sumažėjo penktadaliu. Atitinkamai mažėjo išlaidos ir darbo užmokesčiui - jos traukėsi nuo 1,23 mln. iki 1,08 mln. eurų. Faktinės išlaidos atlyginimams buvo mažesnės ketvirtadaliu, nes 0,27 mln. eurų buvo skirta išeitinėms kompensacijoms.

Dalindamasis šių metų planais E. Mikėnas sako, kad asociacijos vadovybė ir toliau planuoja nuosekliai mažinti naštą asociacijos nariams ir didinti gaunamas naudas. Pajamas planuojama sumažinti puse milijono eurų, iki 4,1 mln. eurų - didžioji dalis mažėjančių pajamų teks TIR knygelėms. Sąnaudos mažės 0,4 mln. eurų, iki 3,8 mln. eurų.

„Pasiteisino sprendimas leisti užsisakyti TIR knygeles internetu - taip buvo išduotas kas trečias dokumentas.  Inovacijų diegimas leido sumažinti paslaugų savikainą, todėl ir toliau planuojame tęsti darbus šia kryptimi - startuos pilotinė elektroninė TIR išdavimo sistema. Jai pasiteisinus, skaitmenizuosime paslaugą. Sutaupytos lėšos bus investuojamos į saugumą  - planuojama padidinti TIR draudimo kainą iki 100 tūkst. eurų", - apie ateitį kalba „Linavos" prezidentas.

Apie „Linavą"

1991 m. spalio 4 d. įkurta Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava" vienintelė atstovauja visam kelių transporto sektoriui šalies ir užsienio rinkose. Asociacijos iniciatyva nuosekliai kuriami ir įgyvendinami ekonominiai modeliai, kurie didina Lietuvos vežėjų bendruomenės konkurencingumą. Taip judama prie tikslo įtvirtinti Lietuvos vardą, kaip vienos iš dominuojančiųjų valstybių tarptautiniuose gabenimuose tarp Rytų ir Vakarų Europos bei Azijos šalių.

Vytautas Kleinauskas, atstovas spaudai
Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija
8 (5) 2786 501
vytautas.kleinauskas@linava.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.