Prancūzijos koncernui „Veolia“ pateikta pretenzija bus nagrinėjama Stokholmo arbitraže

2017-04-25

Vilniaus Taryba pritarė savivaldybės ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ketinimui kreiptis į Stokholmo arbitražą, siekiant 200 mln. vertės žalos atlyginimo iš Prancūzijos koncerno „Veolia“.

Sostinės savivaldybė ir jos įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) kovo 30 d. pateikė 200 mln. vertės pretenziją koncernui „Veolia“ dėl jo valdomos bendrovės „Vilniaus energija“ šilumos ūkio nuomos sutarties įsipareigojimų nevykdymo. „Veoliai“ pretenzijos nepripažinus, žalos atlyginimo ginčą spręs Stokholmo arbitražas.

Pretenzijos buvusiam nuomininkui pagrindą sudaro įsipareigojimų nevykdymas arba nepakankamas jų vykdymas, siekiant elektros ir šilumos gamybos kaštų mažinimo, nepakankamas Vilniaus miesto šilumos ir elektros generavimo bei centralizuoto šilumos ir karšto vandens tiekimo sistemų bei šilumos trasų modernizavimas. Nuomos laikotarpiu nuomininkas negerino komercinių bei finansinių bendrovės perspektyvų, nepadidino naujų vartotojų pritraukimo galimybių ir pan.

„Mūsų netenkina „Vilniaus energijos“ grąžintų įrengimų ir perduotų objektų būklė, tam kad galėtume užtikrinti efektyvų šilumos ir karšto vandens tiekimą bei elektros energijos ir šilumos gamybą“, – sako AB „Vilniaus šilumos tinklai“ generalinis direktorius Mantas Burokas. Pasak VŠT vadovo, ruošiant informaciją arbitražui dėl šilumos ūkio objektų būklės bus remiamasi ūkio vertinimą atlikusio nepriklausomo eksperto išvadomis.

Arbitraže VMS ir VŠT reikalaus, kad „Vilniaus energija“ kompensuotų negrąžintas permokas šilumos ir karšto vandens vartotojams. 2016 m. Valstybinė energetikos ir kainų kontrolės komisija nustatė 24,3 mln. eurų nepagrįstų „Vilniaus energijos“ sąnaudų teikiant bazinę šilumos kainą. Tačiau iki nuomos sutarties pabaigos įmonė vartotojams tegrąžino maždaug 6 mln. eurų. Be to, „Vilniaus energija“ nesumokėjo nuompinigių už VŠT termofikacinės elektrinės (TE-3) naudojimą, neteisėtai panaudojo aplinkos taršos leidimus.

Pasak Vilniaus miesto vicemero Valdo Benkunsko, susigrąžinus šilumos ūkį iš nuomininko, svarbu ne tik užtikrinti skaidrų ir efektyvų jo valdymą, bet ir apginti vilniečių bei Vilniaus įmonių interesus išsireikalaujant žalos atlyginimo iš buvusio nuomininko. „Šiuo tikslu pasitelksime visas įmanomas teisines priemones ir dėsime visas pastangas, kad teisingumas būtų atkurtas“, – sako vicemeras.

Nuo 2002 metų Vilniaus miesto šilumos ūkį pagal nuomos sutartį valdė Prancūzijoje įsikūrusios bendrovės „Veolia“ antrinė įmonė – UAB „Vilniaus energija“. Kovo 29 d. baigus galioti 15 metų trukmės nuomos sutarčiai, sostinės šilumos ūkį ir veiklą perėmė AB „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT). Pagal laidavimo sutartį „Veolia“ besąlygiškai laidavo už nuomininko, t. y. „Vilniaus energijos“ įsipareigojimų vykdymą.

Edita Sirutienė
Komunikacijos vadovė
AB „Vilniaus šilumos tinklai“
8 (5) 266 7133
edita.sirutiene@chc.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.