Ieškojo būdų išnaudoti gynybos ir saugumo pramonės potencialą

2015-09-02

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės potencialas išnaudojamas nepakankamai. Ši pramonės sritis galėtų sudaryti gerokai didesnę šalies BVP (bendrojo vidaus produkto) dalį. Tokiomis įžvalgomis dalintasi rugpjūčio 26 d. Vilniuje vykusioje konferencijoje „Inovacijos Lietuvos gynybos ir saugumo pramonėje“.

Pasak Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) direktoriaus, atsargos generolo pulkininko Valdo Tutkaus, glaudesnė mokslo, verslo ir valdžios partnerystė, siekiant pažangos, itin svarbi. Ji ne tik padėtų didinti atitinkamos produkcijos, paslaugų eksportą, tačiau leistų efektyviau spręsti ir mūsų krašto apsaugos klausimus.

„Turime efektyviau išnaudoti Lietuvos gamintojų ir paslaugų teikėjų potencialą. Atskirose srityse ne tik nesame prastesni, bet lenkiame užsienio šalių gynybos ir saugumo pramonės flagmanus. Tereikia pašalinti nereikalingas biurokratines kliūtis, rasti naujų būdų kalbėtis ir susikalbėti. Ypač svarbu tinkamai pasinaudoti Europos Sąjungos finansinių mechanizmų teikiamomis galimybėmis. Jos skatina kooperuotis, burtis į klasterius, kas savo ruožtu sudaro sąlygas patirties mainams“, - kalbėjo buvęs Lietuvos kariuomenės vadas V. Tutkus.

Konferenciją atidaręs Ūkio viceministras Marius Skarupskas akcentavo valstybinio dėmens svarbą stiprinant gynybos ir saugumo pramonę.

„Esame pasirengę sudaryti palankesnes viešųjų investicijų sąlygas specialiesiems krašto gynybos ir saugumo poreikiams tenkinti. Jau paskelbėme unikalų konkursą bepiločių orlaivių technologinių sprendimų įsigijimui. Planuojame šią praktiką tęsti ir kitose srityse“, - teigė ūkio viceministras.

Renginyje plačiai atspindėtos Lietuvos verslo sėkmės istorijos, plėtojant inovacijas gynybos ir saugumo srityje. Savo patirtimi dalijosi vadovai iš „ELSIS“, „Brolis Semiconductors“ bei „Altas“ įmonių grupių.

Artūras Česnavičius , „Altas“ įmonių grupės pardavimų vadovas, įsitikinęs, kad gynybos ir saugumo pramonė turėtų būti suprantama plačiau – ne vien kaip amunicija. „Mokam saugoti ne tik nuo vagių, bet tarkim nuo gaisro. Ir ne tik automobilį ar autobusą, bet ir geležinkelio lokomotyvą ar keleivinį traukinį. O juk šarvuočio ekipažą taip pat reikia apsaugoti nuo tokio nemalonumo kaip gaisras. Tai tik vienas pavyzdys iš to paketo, ką šiandien galime pasiūlyti tiesiogiai panaudotino karyboje. Mes įsitikinę, kad esame naudingi gynybos sektoriui ir žadame aktyvinti veiklą šioje srityje“, - teigė A. Česnavičius.

Kaip vieną sėkmės veiksnių „Altas“ įmonių grupės veikloje, jis nurodė ir netradicinį požiūrį į personalo formavimą. „Nevengiame įdarbinti jaunus, neturinčius patirties darbuotojus. Kaip sakoma, niekas negimė mokėdamas, o jauni protai žinias priima itin greitai. Be to, jauni darbuotojai dar neturi kartais labai trukdančių stereotipų. Tokie darbuotojai geba į problemą pasižiūrėti kitu kampu, pasiūlyti nestandartinius sprendimus“, - mintimis dalijosi A. Česnavičius.

Konferencijoje pranešimus taip pat skaitė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos atstovai. Susirinkusiems išsamiai pristatyta Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“, pagal kurią gali būti finansuojami ir dvejopos paskirties projektai.

Renginį inicijavo Ūkio ministerija, organizavo - Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Renginio partnerė – Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija.

Primename, kad nuo praėjusių metų kovo mėnesio veiklą pradėjusi LGSPA šiuo metu jungia 50 narių. Pastarieji atstovauja virš 100 įmonių – įvairių gamintojų, paslaugų teikėjų, mokslo įstaigų – dirbančių tiek kariuomenei svarbiose srityse (lazeriai, IT, ryšių technologijos, ginkluotė, šarvuotė, speciali apranga ir kt.), tiek ir civiliams gyventojams (maitinimas, apgyvendinimas, teisinės paslaugos ir kt.).

Mindaugas Mikailionis
direktorius
eFIX
868441641
mindaugas@mikailionis.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.