Medienos pardavėjai: Seimo pokštai – visiškai nejuokingi

2015-04-03

Balandžio 1-ąją Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pateikė kitos savaitės Seimo plenariniame posėdyje svarstyti paslapčia parengtas Miškų įstatymo pataisas. Jomis būtų įtvirtinta prievolė valstybiniuose miškuose užaugintą žaliavinę medieną tiekti „sąrašiniams“ medienos perdirbėjams mažesne nei rinkos kaina. Tai užtrauktų Europos Komisijos nemalonę, o gresiančias baudas mokėtų kiekvienas šalies mokesčių mokėtojas.

„Jei Seimas nuspręstų toliau pokštauti ir įstatymo pataisoms pritartų, miškų urėdijos būtų priverstos mažesne nei rinkos kaina pardavinėti apvaliąją medieną išskirtiniams medienos perdirbėjams pagal sąrašus, kurie, tikėtina, būtų sudaryti neaiškiais ir neskaidriais principais“, - tvirtina Medienos prekybos asociacijos (MPA) Valdybos pirmininkė Dalia Baužienė.

Išskirtines sąlygas įsigyti apvaliąją medieną sudarančios Miškų įstatymo nuostatos prieštarauja susitarimams su Europos Sąjunga. Priėmus įstatymo pataisas Europos Komisijai būtų sukurtas pagrindas pradėti prieš Lietuvą pažeidimo procedūrą, nes pirmenybė įsigyti medieną būtų suteikiama tik Lietuvoje ir tik tam tikra veikla užsiimantiems subjektams. Dėl konkurencijos ir laisvo paslaugų ir prekių suvaržymo Europos Komisijos Lietuvai skirtas baudas turėtų mokėti Lietuvos mokesčių mokėtojai, o ne medienos perdirbėjai.

„Tokie ir kiti panašūs pasiūlymai primena apysaką apie lygius ir lygesnius. Juk tam tikrų verslo grupių protegavimas ilgainiui iš rinkos išstums smulkesnius ir ne tokius įtakingus medienos perdirbėjus. Taip pat manau, kad tai sąmoningas miškų urėdijų, o tuo pačiu ir visuomenės skurdinimas. Juk iš tikrųjų valstybė ir šalies piliečiai yra tikrieji valstybinių miškų savininkai, kurie netektų pajamų, už medieną“, - piktinasi MPA direktorius Leonardas Kalinauskas.

Daugelis šalies medienos perdirbėjų naudojosi Europos Sąjungos parama plėtojant verslą ir modernizuojant gamybinius pajėgumus. Be to, parduoda visą savo produkciją naudodamiesi laisvos Europos Sąjungos rinkos pranašumais, tad pasiūlymas riboti konkurenciją Europos Sąjungos viduje yra mažų mažiausiai nekorektiškas.

„Kad galėtumėme bendromis visų miškų ir medienos sektoriuose dirbančių subjektų pastangomis pritraukti taip reikalingų investicijų į šalies medienos apdirbimo pramonę, nebūtina keisti Miškų įstatymo su prekybos lengvatomis apibrėžimais. Tereikia geresnės investicinės aplinkos dideliu nedarbu ir miškingumu pasižyminčiuose rajonuose, o taip pat panaikinti absurdiškus biurokratinius suvaržymus – tokius kaip neveikianti ir griozdiška leidimų gabenti medieną medvežėms iki 48 tonų”, - sako L. Kalinauskas.

Dalia Baužienė
Medienos prekybos asociacijos Valdybos pirmininkė
Mob.: +370 699 41035

Leonardas Kalinauskas
Medienos prekybos asociacijos direktorius
Mob.: +370 655 80058

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.