Seime ieškomi geriausi sprendimai Lietuvos kredito unijų pertvarkai

2014-12-10

Gruodžio 10 d., Seimo Konstitucijos salėje (I rūmai) vyksta tarptautinė konferencija „Naujasis kredito unijų veiklos modelis: stabilumo link“, kurią rengia Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, asociacija Lietuvos kredito unijos (ALKU), vienijanti 63 kredito unijas Lietuvoje, ir Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU).

Lietuvos kredito unijų sistemą būtina peržiūrėti iš esmės, sustiprinti jų kapitalą ir diegti kryžminių garantijų sistemas – konstatuota konferencijoje.

Asociacija Lietuvos kredito unijos pristatė kredito unijų reformos modelį, paremtą 20 metų Vokietijos kooperatinės bankininkystės patirtimi. „Kredito unijų sistemoje, kuri vienija per 140 tūkst. žmonių šalyje, būtinas griežtas kredito unijų turto vertinimas, tvarus kapitalo formavimas, sustiprinta vidaus kontrolė, įdiegta kryžminių garantijų sistema. Mes siūlome šiuo metu koncentruotis į sektoriaus stabilumo užtikrinimą“, – konstatavo asociacijos valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.

ALKU vadovas taip pat teigė, kad unijos neturi užsidaryti į atskirą žaidimų aikštelę. Lietuvos kredito unijos turi pagaliau susivienyti ir išeiti į aikštelę, kur žaidžia visi rinkos dalyviai – komerciniai bankai ir kiti. R. Stonkaus teigimu, asociacija Lietuvos kredito unijos visomis įmanomomis priemonėmis sieks, kad būtų įgyvendintas efektyvus, unijų interesus atitinkantis reformos modelis.

Pasak didžiausios Vokietijos kooperatinių kredito įstaigų sistemos „Raiffaisen“ ekonomisto Volterio Kolbacho (Walter Kollbach), tai padaryti efektyviausia kredito unijas sujungus į bendrą stabilizacijos fondą ir išplėstus stabilizacijos fondo veiklą visiškai įdiegiant kryžminių garantijų sistemą.

„Reformuojant kredito unijų sektorių, pirmiausia turėtų būti imtasi ne politiškai patogių verslo modelių, o modelių, kurie yra ne tik nenuostolingi ir nežalingi, o efektyvūs įstaigų veiklai. Tokioje nedidelėje Lietuvos finansų rinkoje turėtų aktyviai veikti Centrinė kredito unija su jai patikėta šalies kredito unijų  priežiūra ir stabilizacijos fondu. Šiuo atveju skaidyti unijų rinką į keletą darinių nebūtų nei ekonomiškai, nei konkurencingai pagrįsta“, – teigia V. Kolbachas.

Ministro Pirmininko patarėjas finansams Stasys Jakeliūnas akcentavo, jog suskaldžius kredito unijų sistemą, priežiūros standartai ir administravimo kokybė nukentėtų, o sistema būtų mažiau stabili ir saugi.

„Finansų sistemoje ir šiaip visada yra nemažai rizikos ir neapibrėžtumo, todėl jos priežiūra ir administravimas turi būti itin kokybiškas ir grįstas bendrais standartais“, – komentavo premjero patarėjas.

Kredito unijos yra vienintelės kooperatinės kredito įstaigos Lietuvoje. ALKU telkia 62 iš 74 veikiančių kredito unijų, atstovauja jų teisėms ir plėtoja kooperatinės veiklos galimybes.

 

Daugiau informacijos:

Mob.  8 682 60 199, el. p. media@lku.lt.

 

Goda Dobradziejūtė

Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6875, el. p. goda.dobradziejute@lrs.lt)

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.