Investuotojų pasitikėjimas Lietuvos ekonomika augo visus metus

2014-11-11

Asociacijos „Investors‘ Forum“ atliekamas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso (LIPI) tyrimas liudija nuosekliai gerėjantį investuotojų požiūrį į Lietuvos verslo aplinką. Investuotojų optimizmas fiksuotas visus 2014 m., o paskutinį metų ketvirtį pasitikėjimo indeksas pasiekė 1,181 balo iš 2 galimų. Pasitikėjimo augimo nesustabdė net ir nestabili padėtis Rytų Europoje.

Didžiausią įtaką tokiam kilimui darė stabili politinė situacija Lietuvoje, artėjantis euro įvedimas ir teigiami investuotojų lūkesčiai dėl augančios paklausos, naujų darbo vietų kūrimo ir planuojamų investicijų į kapitalą.

„Investors‘ Forum“ investuotojų pasitikėjimo indeksą nustatė apklaususi 62 Lietuvoje veikiančias užsienio kapitalo bendroves ir įvertinusi šalies verslo aplinką, bendrovių investicinius planus, ir įtaką jų veiklai darančius veiksnius.

„LIPI rezultatai rodo, kad verslas atsitiesė po finansinės krizės. Didėja konkurencingumas, įmonės drąsiau investuoja į plėtrą, nes mato, kad paklausa prekėms ir paslaugoms sparčiai auga tiek vidaus, tiek eksporto rinkose. Svarbu ir tai, kad 95 proc. investuotojų politinį stabilumą Lietuvoje vertina kaip vidutinį arba aukštą. Verslas ima pasitikėti valdžios institucijomis ir nesitiki nepamatuotų reformų. Šie veiksniai ir artėjantis euro įvedimas vis labiau vilioja užsienio investuotojus į Lietuvą“, – indekso rezultatus komentavo Rolandas Valiūnas, „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.

Didėjančios paklausos savo prekėms ir paslaugoms 2014 m. IV ketvirtį tikisi 55 proc. investuotojų, toks pat skaičius žada nemažinti darbuotojų skaičiaus ir investicijų į kapitalą. Net 39 proc. LIPI respondentų darbuotojų skaičių ir investicijas į kapitalą žada didinti. Tai – didžiausi iki šiol užfiksuoti lūkesčių rodikliai.

„Tyrimas liudija didelę Lietuvos pažangą gerinant verslo aplinką ir stiprinant tarptautinį konkurencingumą. Tačiau turime atkreipti dėmesį ir į kritines problemas, kurių sprendimai ilgą laiką laukia valdžios dėmesio. Mokesčių sistema, ypač didelis darbo jėgos apmokestinimas, atbaido investuotojus ir mažina darbuotojų motyvaciją. Taip pat išlieka aktualus kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, didelė dalis investuotojų teigia, kad Lietuvos švietimo sistema neatitinka rinkos poreikių“, – pažymėjo Rūta Skyrienė, „Ivestors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Darbo santykių reglamentavimą, kaip esminių pokyčių reikalaujančią sritį, įvardijo 66 proc. investuotojų. Dar 61 proc. atkreipia dėmesį į nesėkmingą valstybės kovą su šešėline ekonomika. Kaip problemines sritis 44 proc. investuotojų nurodė ir mokesčių sistemą bei skaidrumo trūkumą. Apie 40 proc. investuotojų nemažai trūkumų įžvelgė švietimo sistemoje. Perdėtą reguliavimą, kaip vieną iš esminių barjerų verslui Lietuvoje, įvardijo 31 proc. užsienio kapitalo įmonių.

„Yra sričių, kurių patrauklumas investuotojams neblėsta. Apie 73 proc. investuotojų Lietuvos pranašumu laiko konkurencingus darbo jėgos kaštus. Teigiamų vertinimų tradiciškai sulaukia Lietuvos talentų fondas ir aukštas logistikos bei infrastruktūros lygis. Kita vertus, probleminės sritys taip pat nesikeičia – tai darbo santykių reglamentavimas, mokesčių sistema, skaidrumo trūkumas, perteklinis verslo reguliavimas“, – teigė „Investors‘ Forum“ analitikas Gytis Trilikauskis.

Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksas (LIPI) atspindi didžiausių Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių požiūrį ir lūkesčius dėl Lietuvos verslo klimato ir investicinės aplinkos. Indekso tikslas ‒ įvertinti šalies verslo aplinką ir Lietuvos ekonomikos patrauklumą užsienio investuotojams, atsižvelgiant į Lietuvoje jau veikiančių investuotojų patirtį ir pastebėjimus.

Visas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimas skelbiamas „Investors‘ Forum“ svetainėje www.investorsforum.lt

Gytis Trilikauskis, „Investors' Forum“
mob. +370 612 78462
el. paštas: gytis@investorsforum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.