SVV taryba kartu su ūkio ir finansų ministrais ir Lietuvos banko valdybos pirmininku aptarė euro įvedimo Lietuvoje klausimus

2014-03-13

Šių metų vasario 13 d., ketvirtadienį, Ūkio ministerijoje įvyko Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) tarybos posėdis, kurio vienas iš darbotvarkės klausimų – pasiruošimas įvesti eurą Lietuvoje. Šį klausimą per posėdį aptarė ūkio ministras Evaldas Gustas, finansų ministras Rimantas Šadžius, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Per susitikimą buvo pristatyti darbai, kuriuos atliko valstybės institucijos ruošdamosi įvesti eurą. Kalbėta apie rengiamus teisės aktų projektus, kitus darbus, kurie verslui turėtų padėti pasirengti įvesti eurą ir prisidėti prie sklandaus naujos valiutos įvedimo Lietuvoje. 

„Smulkusis ir vidutinis verslas – vienas iš pagrindinių ekonomikos augimo veiksnių, turinčių labai svarbų poveikį bendram šalies ūkiui, naujų darbo vietų kūrimui ir socialiniam stabilumui. Šiam verslui reikalingas ypatingas dėmesys prisitaikant prie naujų reikalavimų, todėl rengiamos priemonės, padėsiančios pasiruošti pereiti nuo nacionalinės valiutos – lito – prie euro“, – sakė ūkio ministras E. Gustas sveikindamas SVV tarybos posėdžio dalyvius.

Per susitikimą aptarta, kaip laiku ir aiškiai pateikti visuomenei visą reikalingą informaciją apie naują valiutą, kaip bus informuojami įmonių darbuotojai apie litų keitimo į eurus tvarką – ketinama pristatyti euro banknotų apsaugos požymius ir praktiškai apmokyti darbuotojus pažinti naują valiutą, taip pat aptarti kiti verslui aktualūs klausimai.

Finansų ministras R. Šadžius pabrėžė verslo vaidmenį įvedant eurą. Apklausos rodo, kad gyventojams nerimą kelia  galimas manipuliavimas kainomis ir nepatogumai Lietuvoje įvedant eurą, todėl ir valstybė, ir verslas gali ir privalo užtikrinti, kad euro įvedimas vyktų sklandžiai.

V. Vasiliauskas per posėdį pristatė Lietuvos banko ekonomistų atliktą kiekybinį euro įvedimo poveikio šalies ekonomikai vertinimą, paaiškino aktualius praktinius euro įvedimo aspektus, susijusius su bankais, mokėjimais, sąskaitomis ir sutarčių pakeitimais.

SVV tarybos posėdžio dalyviams buvo pristatytos Ūkio ministerijos rengiamos rekomendacijos, kaip prekybos ir paslaugų teikimo vietose turėtų būti nurodomos kainos dvigubo kainų nurodymo laikotarpiu, taip pat Ūkio ministerijos ir verslo bendras darbas – Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumas. Memorandumo tikslas – kuriant abipusiu pasitikėjimu grindžiamą aplinką, apsaugoti Lietuvos vartotojų interesus, įvedant eurą, ir užtikrinti sąžiningą paslaugų bei prekių kainų perskaičiavimą.

„Rengdami memorandumo projektą esminius ūkio subjektų memorandumo įsipareigojimus išdėstėme trumpais ir aiškiais principais: sąžiningumo, atsakingumo, teisėtumo, skaidrumo, paslaugumo, bendruomeniškumo. Taip pat noriu pažymėti, kad visi prie memorandumo prisijungę subjektai įgis teisę naudotis specialiai šiam tikslui sukurtu logotipu, padėsiančiu vartotojui atpažinti ūkio subjektą, savanoriškai įsipareigojusį būti sąžiningą“, – sakė ūkio ministras.

Pasak ūkio ministro, kad šalyje būtų sklandžiai įvedamas euras, labai svarbu geranoriškai sutarti ir bendradarbiauti visoms suinteresuotoms šalims – ir verslo bei institucijų atstovams, ir vartotojams. Tikimasi, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu bendradarbiavimas tarp verslo ir institucijų stiprės.

Pasak Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovės Zitos Sorokienės, smulkieji verslininkai nesinaudos euro įvedimu ir kainų nekels. Ji pabrėžė, kad labai svarbu užtikrinti tinkamą kainų perskaičiavimą, be to,  daug dėmesio reikėtų skirti žmonėms informuoti ir prevencijai.

Ūkio ministras per posėdį taip pat pristatė Latvijos patirtį įvedant eurą: kainų stebėseną, kontrolę ir t. t. Atkreiptas dėmesys, kad Latvijoje įvedus eurą 90,43 proc. kainų nepakito, vidutiniškai 4,52 proc. kainų pakilo, o 4,9 proc. kainų nukrito.

SVV taryba įkurta 2008 m., vadovaujantis Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymu. Ši taryba yra visuomeninė patariamoji institucija, sudaryta iš asociacijų, kurių nariai yra verslo subjektai, atstovų. Taryba atstovauja 47 verslo asocijuotoms struktūroms iš visos Lietuvos. 

Tarybos veiklos tikslas – užtikrinti smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų ir valstybės institucijų bendradarbiavimą ir taip kurti palankią aplinką verslui.

LR ŪM

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.