Lietuvos statybininkų asociacija: rizika, statant visų rūšių pastatus, turi būti eliminuota

2013-11-22

Reaguodama į š.m. spalio 25 dieną įsigaliojusį naujos redakcijos ypatingų statinių statybos techninį reglamentą Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kreipėsi į Lietuvos Respublikos Aplinkos ministeriją ir jos ministrą Valentiną Mazuronį su pastabomis ir nepritarimu pakeitimams, kurie lėmė ženkliai sumažintą ypatingų statinių kategorijai priskiriamų statinių sąrašą ir sumažėjusius reikalavimus statybos darbų specialistų, įmonių atestavimui ir projektų ekspertizės atsisakymui. LSA prezidentas Dalius Gedvilas taip pat kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių.

LSA reiškė poziciją, kad tokia reglamento redakcija padidins riziką, jog būtini pastatų saugumo, ilgaamžiškumo ir kiti rodikliai nebus užtikrinti. Tragedija Rygoje verčia dar kartą apie tai prabilti.

Būtina pažymėti, kad pagal naująją ypatingų statinių statybos reglamento redakciją, ypatingu statiniu nebėra laikomas iki 9-ių aukštų gyvenamasis pastatas. Visuomeninių pastatų, pvz.: vaikų darželių, mokyklų, ligoninių statybai keliami tik minimalūs reikalavimai.

Tiek daugiabučių, visuomeninių pastatų, kurie neviršija 9 aukštų, projektuotojui užteks turėti inžinierinį išsilavinimą ir 2 metų patirtį dirbant su neypatingais statiniais. Remiantis naujuoju reglamentu, svarbus tampa tik pastato aukštis (30 metrų) ir atstumas tarp statinio atramų (18 metrų), o pastato paskirtis ir, daugeliu atveju, žmonių, kurie vienu metu gali būti pastate, skaičius nedaro įtakos sprendžiant, ar statinys priskiriamas ypatingų statinių kategorijai.

Lietuvos statybininkų asociacija ir jos prezidentas D. Gedvilas dar kartą pabrėžia, kad pastangos mažinti biurokratiją neturėtų užgožti atsakomybių ir rizikos eliminavimo statant visų rūšių pastatus.

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.