Vaizdo konferencijoje – Lietuvos ir Moldovos ekonominis forumas

2011-04-06

Balandžio 5 d. Žemės ūkio ministerijoje vyko neeilinis renginys – pirmoji bandomoji vaizdo konferencija tarp Lietuvos ir Moldovos žemės ūkio ministrų, mokslo ir mokymo, rinkos reguliavimo, fitosanitarijos ir veterinarijos institucijų, abiejų šalių prekybos alkoholiniais gėrimais, vaisiais, daržovėmis, grūdais ir jų produktais, žuvimi ir jos produktais verslo kompanijų atstovų. Susitikime dalyvavo Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės  ministras Vasilis Bumakovas (Vasilie Bumacov), Moldovos ambasadorius Lietuvoje Igoris Klipijus (Igor Klipijii), Lietuvos Ambasados Moldovoje pirmasis sekretorius Kęstutis Vaškelevičius. Renginį vedė Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros generalinis direktorius Paulius Lukševičius ir Denisas Želimalajus (Denis Želimalayj), laikinai einantis vykdančiojo direktoriaus pareigas Moldovos eksporto skatinimo organizacijoje.

Bendradarbiavimo galimybės

Lietuvos žemės ūkio ministras K.Starkevičius priminė, kad idėja surengti šį vaizdo forumą kilo prieš mėnesį jam su delegacija lankantis  Moldovoje. Susitikimo metu abiejų šalių ministrai aptarė Lietuvos ir Moldovos dvišalio bendradarbiavimo stiprėjimo tendencijas bei perspektyvas, taip pat galimybes surengti bendrą verslininkų susitikimą. „Kaip matote, mums pasisekė tokį susitikimą surengti. Manau, kad šis ekonominis forumas yra gera pradžia tolimesniam mūsų šalių bendradarbiavimui – užmegzti konkrečius dalykinius verslo ryšius, plėtoti tarpusavio prekybą. Toks ir yra šio susitikimo tikslas, – kalbėjo K.Starkevičius. – Prekyba su Moldova žemės ūkio ir maisto produktais galėtų būti žymiai intensyvesnė“.

Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės  ministras Vasilis Bumakovas pabrėžė, kad jiems labai svarbūs yra du bendradarbiavimo su Lietuva projektai. Tai eurointegracija, kur Lietuva turi moldavams itin reikalingos patirties, ir fitosanitarija bei veterinarija. Bendrą šios srities projektą „Parama Moldovai augalinės kilmės produktų maisto saugos normų ir standartų srityje“ Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos bei Valstybinė augalininkystės tarnyba įgyvendina kartu su Jungtine Karalyste. „Nauji fitosanitarijos ir veterinarijos standartai įgyvendinami sėkmingai“, – džiaugėsi Moldovos ministras, pabrėždamas, kad šioje srityje jiems labai reikalingas nuolatinis bendradarbiavimas su Lietuva. V.Bumakovas taip pat pažymėjo, kad prekybos ryšiai tarp šalių auga, tačiau yra visos galimybės juos dar labiau plėtoti. „Turime kokybiškos augalinės ir gyvulinės produkcijos, užaugintos ekologiškai, pagamintos moderniomis technologijomis. Mums labai svarbi prekyba vynais, todėl norėtume ir Lietuvai tiekti tokią produkciją, kuria Moldova tikrai didžiuojasi, – sakė V.Bumakovas. – Mūsų šalių bendradarbiavimui reikia trijų dalykų – abipusio intereso, ekonominio potencialo ir tarpusavio supratimo. Visa tai mes turime.“

Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros generalinis direktorius Paulius Lukševičius informavo, jog iki Lietuvos įstojimo į ES Moldova buvo svarbus partneris vyno gamybos sektoriuje, tačiau nuo 2004 m. gegužės 1 d. pradėjus taikyti ES teisės aktus, šis bendradarbiavimas praktiškai nutrūko. P.Lukševičius atkreipė dėmesį, jog šiuo metu ES institucijose svarstomas Europos Komisijos pasiūlymas, kuriuo planuojama įvesti autonomines prekybos lengvatas Moldovos Respublikai bei padidinti importo kvotas vynui. Lietuvos žemės ūkio ministerija šiam EK pasiūlymui pritarė.

Susitikime dalyvavo verslininkai, pareiškę norą užmegzti su Moldova prekybos ryšius. Tai Lietuvos įmonė UAB „Mineraliniai vandenys“, kuri užsiima įvairių alkoholinių gėrimų importu ir prekyba, tarptautinis „Rimi“ prekybos tinklas, kuris užsiima įvairių maisto produktų prekyba bei importu, UAB „Kauno vaisių ir daržovių prekyba“, UAB „Malsena plius“, UAB „Maltosa“ ir kt. Susitikime kalbėta apie galimybes importuoti ir eksportuoti šviežius bei šaldytus vaisius ir daržoves, sultis, vaikų maistą, grūdinius bei žuvies produktus, salyklą, importuoti Moldovos vynų.

Lietuvos žemės ūkio universiteto bei Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovai su Moldovos Sodininkystės instituto direktoriumi Viktoru Bukarčuku bei Moldovos nacionaliniu vynuogininkystės ir vyndarystės koledžo direktoriumi Michailu Mačuka aptarė galimybes rengti studentų mainų programas, keistis mokslo tyrimais, taip pat ir vaisių (trešnių, vyšnių, slyvų) sodinamąja medžiaga.

Moldovos avių ir ožkų federacija dėl konkretaus bendradarbiavimo tarėsi su Lietuvos valstybinės veislininkystės priežiūros tarnybos direktoriumi Arūnu Jurgaičiu ir Lietuvos ožkų augintojų asociacijos vadove Dalia Eimužyte.

Renginio vedėjas P.Lukševičius džiaugėsi, kad renginys pasisekė, abiejų šalių atstovai tokia bendravimo forma liko patenkinti ir nutarė ją pratęsti. Vaizdo konferencijoje užmegztus kontaktus susitarta plėtoti konkrečiais abipusiais bendradarbiavimo pasiūlymais ir pageidavimais.

 Prekyba

2010 m. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į Moldovą sudarė 0,11 proc. viso žemės ūkio ir maisto produktų eksporto, importas – 0,13 proc. viso žemės ūkio ir maisto prekių importo. 2010 m. eksporto struktūroje pagal šalis Moldova buvo 37 vietoje tarp 118 šalių, o importo – 66 vietoje tarp 109 šalių. Palyginti su 2009-aisiais, 2010 metais eksportas padidėjo 2,6 karto (6,8 mln. Lt), importas sumažėjo 14 proc. (1,4 mln. Lt). Prekybos balansas pirmą kartą buvo teigiamas ir sudarė 1,2 mln. Lt.

Lietuva į Moldovą  2010 m. daugiausia eksportavo sušaldytų žuvų – už 4,5 mln. Lt (sudarė 40 proc. eksporto į Moldovą), 1,5 karto daugiau nei 2009 m, ir salyklo – už 3,9 mln. Lt (35 proc.). Salyklas 2009 m. nebuvo eksportuojamas. 2010 m. pradėta eksportuoti koncentruotą pieną, kurio eksportui teko 9,2 proc. dalis, o vertė siekė 1,0 mln. Lt.

2010 m. iš Moldovos daugiausia importuota vyno iš šviežių vynuogių (už 2,8 mln. Lt, sudarė 28 proc. viso importo iš Moldovos). Antroje vietoje – saulėgrąžų sėklos, kurių įvežta už 1,8 mln. Lt, 4,7 karto daugiau nei 2009 m., 4,4 karto daugiau importuota graikinių riešutų.

Žemės ūkio ministerijos informacija , tel. (8 5) 239 1018

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.