Vokietijos verslininkas ragina lietuvius atsigręžti į durpes ir vėjo jėgaines

2013-09-05

Teisingas sprendimas - taip Vokietijos koncerno „Klasmann-Deilmann" generalinis direktorius Moritzas Bökingas įvertino Kauno rajono savivaldybės ketinimus mažinti šilumos kainas naudojant vietinį kurą.

Koncernas valdo daug durpynų, kurių nemaža dalis yra Lietuvoje - Šilutės, Skuodo, Tauragės, Kauno rajonuose.

Rugsėjo 4 dieną Moritzas Bökingas susitiko su Kauno rajono savivaldybės meru Valerijumi Makūnu bei administracijos direktoriumi Ričardu Pudževeliu. Susitikime taip pat dalyvavo „Klasmann Deilmann Lietuva" generalinis direktorius Kazimieras Kaminskas.

Moritzas Bökingas pasakojo apie energetinės politikos pokyčius Vokietijoje. Po Fukušimos atominės jėgainės avarijos vokiečiai priėmė sprendimą iki 2020 metų laipsniškai atsisakyti atominės energetikos ir pasirinko naują kryptį - apsirūpinti energija iš tvarių ir atsinaujinančių šaltinių.

Moritzas Bökingas pastebėjo, kad Vokietijos regionai renkasi įvairią strategiją. Vakarinėje ir šiaurinėje Vokietijos dalyse populiarėja vėjo jėgainės, pietinėje - saulės kolektoriai, rytinėje - biokuro panaudojimas katilinėse.

Vokietis verslininkas mano, kad Lietuvai daugiau energetinės nepriklausomybės suteiktų vėjo jėgainės ir platesnis biokuro panaudojimas šilumai gaminti. Beje, Vokietija naudoja 8 procentus savo durpynų potencialo, Lietuva kol kas tik 2.

Kauno rajono vadovai pasakojo apie savo šilumos ūkio problemas ir būdus joms spręsti. Savivaldybės energetikos ūkis sudėtingas, nes apima daug nedidelių katilinių, kūrenamų įvairiu kuru.  Rusiškos dujos yra labai brangios, dyzelinas - taip pat. Specialistai prognozuoja, kad jau ateinančią žiemą brangs malkos, todėl pastaruoju metu savivaldybė ėmė vis labiau atsigręžti į durpes.

Svarbi aplinkybė - jau daug metų jos renkamos čia pat - Ežerėlio durpyne ir yra išskirtinės kokybės. Yra dar vienas svarbus durpių privalumas - nedaug kintanti ir palyginti nedidelė kaina.

Lietuva, būdama Europos Sąjungos nare, yra įsipareigojusi didinti energijos, gaunamos iš atsinaujinančių šaltinių, gamybos apimtis. Didžiausias šios gamybos žaliavos šaltinis - malkos ir medienos kirtimo atliekos. Didėjant energijos gamybos apimtims, tinkamų kūrenti medžio produktų ilgainiui nepakaks. Todėl durpės yra būtinos, kaip papildanti kuro rūšis.

Kauno rajono savivaldybė jau rengia strategiją, kaip pritaikyti rajono katilines durpėms deginti.

Apie platesnį durpių panaudojimą kalbama ir rugsėjo 4-6 dienomis Vilniuje vykstančiame Baltijos valstybių durpių gamintojų forume, į kurį atvyko ir Moritzas Bökingas. 

 Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.