Lietuvos įmonės sulauktų Vokietijos smulkiųjų investuotojų dėmesio, teigia patarėjai

2013-06-20

Vidutinės ir didžiosios Lietuvos įmonės galėtų nesunkiai pasiskolinti Vokietijos finansų rinkoje, kur ypač laukiamos plataus vartojimo prekių, maisto ir gėrimų pramonės bei žemės ūkio bendrovės. Pasak šios šalies įmonių finansų patarėjų, smulkieji investuotojai Vokietijoje ieško palyginti nedidelių įmonių išleidžiamų obligacijų, kaip gana saugios ir pelningesnės alternatyvos bankų indėliams.     

Vokietijos investuotojams būtų patrauklios tos Lietuvos ar kitų šalių bendrovės, kurios dalį savo produkcijos eksportuoja, o ne tik gamina vidaus rinkai. Šių įmonių platinama skolos vertybinių popierių emisija turėtų siekti nuo 15 mln. eurų (apie 52 mln. litų).

„Vokietijoje veikia stipri finansų rinka, kuri šiuo metu ypač likvidi. Per pastaruosius trejus metus 70 smulkių ir vidutinių įmonių Vokietijoje sėkmingai išplatino obligacijas, tuo tarpu Lietuvoje nebuvo nė vieno  tokio siūlymo, tad pritraukti kapitalo vietos rinkoje įmonėms yra sudėtingiau. Žinoma, einant į kitos šalies finansų rinką reikia galvoti apie didesnės sumos pritraukimą, kad emisijos išleidimo kaštai atsipirktų“, – sako Manfredas Steinbeisseris, Vokietijos įmonių finansų bendrovės „SCALA Corporate Finance“ vykdomasis direktorius, dalyvavęs Lietuvos finansų rinkų instituto organizuotoje konferencijoje.

Pasak specialisto, padedančio įmonėms išleisti obligacijas Vokietijos, Austrijos, Turkijos ir kitų šalių rinkose bei pradedančio dirbti su Lietuvos bendrovėmis, dėl griežtėjančios bankų skolinimo politikos (Bazelio III reikalavimai), įmonėms naudinga išskaidyti savo įsipareigojimus, nes tai leidžia sumažinti priklausomybę  nuo vieno finansavimo šaltinio ir veikia kaip rizikos valdymo priemonė. Tuo labiau, kad įmonių dalyvavimas finansų rinkoje vis paprastėja.

„Įmonės gali pasinaudoti neseniai Europos Sąjungoje atsiradusia galimybe pačioms išleisti obligacijas be bankų tarpininkavimo. Dar ne visos ES šalys akreditavo šią ES direktyvą, tačiau Vokietija, Austrija ir Lietuva jau suteikia galimybę įmonėms pačioms leisti savo obligacijas. Tai palengvina procesą, sumažina kaštus ir suteikia daug kitų pranašumų – pati įmonė gali formuoti skolinimosi sąlygas pagal savo poreikius. Taip pat įmonėms tai suteikia nepriklausomybės ir savarankiškumo, vėliau ir bankai kitaip vertina bendroves, kurios turi alternatyvų finansavimo šaltinį“,  – teigia M.Steinbeisseris.

Patarėjo teigimu, pirmosios obligacijų emisijos išplatinimas – tai vartų atidarymas į didelių galimybių finansų rinką, kurioje ateityje pasiskolinti kaskart bus lengviau ir pigiau, nes investuotojai jau žinos bendrovę, bus įgyta proceso administravimo patirties. 

„Pastebėjau, kad Lietuvos įmonės gana stipriai priklausomos nuo bankinio finansavimo ir neturi kitokios skolinimosi patirties. Tačiau vis daugiau bendrovių vadovų ir finansininkų supranta, kad stabiliai ir sėkmingai įmonės plėtrai būtina diversifikuoti finansavimo šaltinius“, – atkreipia dėmesį M.Steinbeisseris. 

Pasak patarėjo, Vokietijoje sėkmingai savo skolos vertybinius popierius jau yra išplatinusi ir Lietuvoje veikianti UAB „KTG Agrar“, kuri priklauso Vokietijos įmonių grupei. Kitos įmonės kol kas svarsto ir domisi tokia galimybe. 

„Lengviausiai ir geriausiomis sąlygomis Vokietijos finansų rinkoje pasiskolinti pavyktų toms Lietuvos įmonėms, kurių veiklą smulkiesiems investuotojams būtų nesunku suprasti – su žemės ūkiu, maisto ar gėrimų pramone, plataus vartojimo prekių gamyba susijusioms įmonėms. Kitų sektorių bendrovėms reiktų įdėti daugiau pastangų prisistatant ir sudominant investuotojus, kad jie patikėtų, jog įmonė pasibaigus terminui turės pinigų išpirkti obligacijas ir sumokėti palūkanas“, – pataria M.Steinbeisseris. 

Manfredas Steinbeisseris, „SCALA Corporate Finance“ vykdomasis direktorius, mob. +49-175-2668901, msteinbeisser@scala-finance.eu

 

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.