Vežėjai tikisi, kad teisme laimėtos bylos padės išskaidrinti "Linavos" veiklą

2013-02-18

Vilniaus apygardos teismas nutraukė dar vieną mėginimą diskredituoti vežėjus, reikalaujančius didesnio skaidrumo Lietuvos nacionalinėje vežėjų automobiliais asociacijoje "Linava".

Teismas atmetė kaltinimus vienai didžiausių Lietuvos krovinių vežimo bendrovių "Transekspedicija", esą ji turėjusi nesumokėtų skolų kitai įmonei. Bendrovės "Transekspedicija" vadovas Vidmantas Pelėda atkreipia dėmesį, kad panašūs ieškiniai drauge su bendrovę šmeižiančiomis žiniasklaidos publikacijomis buvo pasipylę tada, kai jis ėmėsi aktyviai ginti vežėjų interesus ir siekti asociacijos "Linava" finansinio skaidrumo. "Pradėjus viešai teirautis, kaip susidarė milijoninės "Linavos" skolos ir pareikalavus paaiškinti asociacijos vadovybės veiklą, "nepatogius" klausimus keliančius vežėjus bandoma diskredituoti, rodant neva ir jie esantys tokie pat skolininkai, kaip ir kai kurie ankstesni "Linavos" prezidiumo nariai. Džiaugiuosi, kad teismas tokį bandymą sužlugdė ir tikiuosi, jog ši bei kitos laimėtos bylos padės toliau skaidrinti asociacijos veiklą", ‒ pažymi V. Pelėda. Teismui buvo bandoma įrodyti tariamą "Transekspedicijos" apie pusantro tūkstančio litų skolą bendrovei "Gepala". Šios įmonės vadovas Genius Mikalčius, aktyviai remiantis dabartinę "Linavos" vadovybę, kurios veiklą šiuo metu tiria teisėsaugos institucijos, viešai kaltino "Transekspediciją" nesąžininga veikla. Tačiau nepagrįstas UAB "Gepala" kaltinimas buvo atmestas. Neseniai teismas priėmė ir kitą sprendimą, kuriuo pripažino, kad minėtus kaltinimus bendrovei "Transekspedicija" viešinusi žiniasklaidos priemonė pažeidė "Transekspedicijos" dalykinę reputaciją ir privalės jai sumokėti 10 tūkst. litų kompensaciją ir tiek pat bylinėjimosi išlaidų bei viešai paneigti paskelbtą šmeižtą. "Linavos" vadovybės priimti sprendimai, atlikti veiksmai ir sudaryti sandoriai kelia rimtų abejonių. Kai kurių asociacijos vadovų veiklą šiuo metu tiria Generalinė prokuratūra. Asociacija yra išdavusi ilgalaikių beprocenčių paskolų "Linavos" darbuotojams – jų suma viršija milijoną litų, norsAsociacijų įstatymas draudžia tokią veiklą. Skaidrumo "Linavoje" reikalaujantys vežėjai įsitikinę, kad siekdama pagerinti savo finansinę padėtį, asociacija ėmė platinti TIR knygeles nepagrįstai aukštomis kainomis. Verslininkų teigimu, "Linavos" platinamos knygelės yra vidutiniškai 70 litų brangesnės nei kaimyninėse šalyse. Vis dėlto, anot skaidrumo siekiančių vežėjų, "Linavos" prezidento aplinka atkakliai priešinasi iniciatyvoms atpiginti TIR knygeles. Vežėjai atkreipia dėmesį, kad jų "Linavai" sunešami pinigai ir toliau gausiai leidžiami neaiškioms konsultacijoms, bylinėjimuisi su teigiamų permainų siekiančiais asociacijos nariais, taip pat, tikėtina, mėginimams juos diskredituoti ir šmeižti pasitelkiant visuomenės informavimo priemones.

Dėl skandalingos padėties "Linavoje" sunerimę ne tik vežėjai, bet ir kitos asociacijos. Lietuvos verslo darbdavių konfederacija kreipėsi į Konkurencijos tarybą. Jos paprašyta įvertinti, ar asociacija "Linava" nepiktnaudžiauja dominuojama padėtimi, platindama TIR knygeles nepagrįstai aukštomis kainomis. Tenka tik apgailestauti, kad Konkurencijos taryba demonstruoja neryžtingumą ir kelis mėnesius tūpčioja vietoje, užuot principingai įvertinusi situaciją ir paskelbusi išvadas, kurios padėtų spręsti įsisenėjusias "Linavos" problemas. Anot verslininkų, toks elgesys keliąs abejonių ir dėl pačios tarybos nešališkumo bei veiklos efektyvumo.

Balys Narbutas
VRP | Hill & Knowlton
Tel.: 8-5 249 99 49 
balys@vrp.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.