"Kauno grūdai": banko reikalavimo Vievio paukštynui perėmimo klausimas nebeaktualus

2012-11-22

Bendrovė atsisakė ieškinio, nes net ir laimėjusi bylą nebemato galimybių išgelbėti paukštyną nuo likvidavimo dėl bankroto

AB "Kauno grūdai" šiandien Vilniaus apygardos teismui pranešė atsisakantys ieškinio ir pasitraukiantys iš tolesnio bylinėjimosi dėl banko "Swedbank" reikalavimo į bankrutuojantį Vievio paukštyną perėmimo. Šį reikalavimą bankas, nepaisydamas fakto, kad "Kauno grūdai" jau buvo padengę įsiskolinimą, brangiau perleido "Vichiunai Nordic AS". Toks sprendimas priimtas įvertinus pastarojo laikotarpio kreditorių ir bankroto administratoriaus veiksmus, padariusius neatitaisomos žalos paukštyno veiklai – net ir laimėjus bylą bei "Kauno grūdus" pripažinus teisėtu Vievio paukštyno skolos perėmėju, investicijos, reikalingos atkurti įprastą paukštyno veiklą ir mokumą, būtų ekonomiškai nepagrįstos.

Vilniaus apygardos teismas pavasarį priėmė ir pradėjo nagrinėti "Kauno grūdų" ieškinį, kuriuo buvo prašoma pripažinti negaliojančia 2012 kovo 14 dienos reikalavimo perleidimo sutartį, kuria "Swedbank" perleido "Vichiunai Nordic AS" finansinį reikalavimą bendrai 23 244 963,19 litų sumai į bankrutuojantį Vievio paukštyną, nors dar kovo 2 dieną bankas jau buvo gavęs visą šią sumą iš "Kauno grūdų". Bendrovė ja padengė visą Vievio paukštyno skolą, bankas padarė atitinkamus įrašus banko sąskaitose, tačiau vėliau persigalvojo – iš "Kauno grūdų" gautus 23 mln. litų grąžino, o skolą trimis milijonais brangiau pardavė "Vichiunai Nordic AS".

"Esame tikri, kad banko reikalavimas Vievio paukštynui buvo parduotos neteisėtai, tačiau šiandien mums tai tik teorinio teisinio disputo klausimas. Realiame gyvenime nueita per toli, todėl net ir atkūrę teisingumą, paukštyno nebeišgelbėtume – nuoseklus gamybos ciklas sutrikdytas, dalis darbuotojų atleisti, vištų pulkai išdraskyti. Pasitraukiame iš bergždžio bylinėjimosi, kuris tik gaišina teisininkų ir teisėjų laiką, o jo rezultatai nieko nekeistų, tik sukeltų dar daugiau painiavos Vievio paukštyno bankroto procese", – sako Tautvydas Barštys, "Kauno grūdų" valdybos pirmininkas.

"Nuo ieškinio pateikimo dienos situacija iš esmės pasikeitė, naujai paskirtas administratorius nutraukė bendradarbiavimo sutartį su "Kauno grūdais", privertė išvežti vištų pulkus iš paukštyno, o teisinis ginčas dėl reikalavimo perleidimo teisėtumo liko. Šiandien jis beprasmis – procesas dar tęstųsi kelerius metus, o bet kuri jo baigtis padėties paukštyne nepakeis", – sako Aivaras Raišutis, Vilniaus advokatų kontoros SPES advokatas.

Sprendimas atsisakyti ieškinio priimtas po to, kai "Kauno grūdai" atšaukė pasiūlymą suteikti tikslinę 54 mln. litų paskolą, kuria paukštynas būtų galėjęs atsiskaityti su visais kreditoriais, atkurti mokumą ir nutraukti bankroto bylą. Gelbėti Vievio paukštyną atsisakyta dėl priešiškų bankroto administratoriaus veiksmų, kuris iš pradžių atsisakė priimti paskolą ir atsiskaityti su kreditoriais, vėliau nutraukė visas bendradarbiavimo sutartis, o galiausiai pareikalavo per teismo patvirtintą nepagrįstai trumpą laiką – dvi savaites – iš paukštyno išvežti 750 tūkst. "Kauno grūdams" priklausančių vištų.

Pasak teisininkų, įtakos turėjo ir praėjusią savaitę vykusio visuotinio Vievio paukštyno kreditorių susirinkimo sprendimai – į penkių narių kreditorių komitetą "Vičiūnų" grupės įmonių balsais buvo išrinkti keturi "Vičiūnų" grupės įmonių atstovai bei vienas paukštyno darbuotojas. Kreditorių komitetas priima visus pagrindinius sprendimus dėl bankrutuojančios įmonės likimo, tačiau nuo šiol 46% mažųjų Vievio paukštyno kreditorių interesai komitete nebus atstovaujami. "Vičiūnų" grupės įmonių balsais taip pat buvo suteikta veto teisė kreditorių komitete daugiau nei 50% reikalavimų į paukštyną valdančiam kreditoriui ar jų grupei, komiteto posėdžiai tapo uždari, juose nuo šiol galės dalyvauti tik komiteto nariai ir tik jie žinos bei spręs visus su paukštyno veikla bei bankroto procesu susijusius klausimus.

Rita Saunorytė Norutienė
Projektų vadovė
"Publicum FComm"
Tel.: 8 5 249 9087
Mob.: 8 682 95377
r.norutiene@publicum.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.