Pasirašyta Lietuvos-Izraelio bendradarbiavimo sutartis skatins inovacijų plėtrą

2012-10-17

Šiandien pasirašytas Lietuvos - Izraelio bendradarbiavimo susitarimas tarp dviejų nacionalinių inovacijas skatinančių agentūrų - Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) ir Izraelio tyrimų ir plėtros centro (MATIMOP). Bendradarbiavimo susitarime numatyta skatinti dvišalį bendradarbiavimą pramoninių mokslinių tyrimų ir technologijų srityje.
Lietuva, pirmoji iš Baltijos valstybių, pasirašiusi tokį bendradarbiavimo susitarimą su MATIMOP. Susitarimą pasirašė MITA direktorius Arūnas Karlonas ir MATIMOP direktorius Michel Hivert. Susitarta visokeriopai skatinti ir remti Lietuvos-Izraelio partnerių dalyvavimą tarptautinėse mokslinių tyrimų ir inovacijų programose (EUREKA, EUROSTARS, ES 7-ojoje bendrojoje programoje) bei įvairiose iniciatyvose, padedant rasti reikalingus verslo ir mokslo partnerius, inicijuojant naujus projektus, skelbiant bendrus kvietimus, skiriant finansavimą projektų dalyviams.
Renginio dalyvius sveikino Izraelio ambasadorė Latvijai ir Lietuvai J. E. ponia Hagit Ben-Yaakov, kuri pabrėžė, kad šiuo metu nuolat stiprėja Lietuvos-Izraelio ekonominiai ryšiai, organizuojami aukštų pareigūnų vizitai, vyksta nuolatinis dialogas su Lietuvos verslu. Ambasadorė paminėjo neseniai Vilniuje organizuotą tarptautinę gyvybės mokslų konferenciją "Life Sciences Balticsヤ, kurios metu lankėsi daugiau kaip 100 ekspertų iš Izraelio.
Renginyje dalyvavusi Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė džiaugėsi, kad per 20 nepriklausomybės metų, Lietuva tampa vis labiau matoma tarptautiniame žemėlapyje. Tokios tarptautinės kompanijos, kaip Termo Fisher Scientific, CISCO ir kitos renkasi investuoti Lietuvoje. Čia kuriama stipri mokslinių tyrimų infrastruktūra panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas ir dirba kvalifikuoti specialistai.
MATIMOP vadovas Michel Hivert akcentavo, kad Izraelio valstybė pasižymi didelėmis investicijomis į mokslo ir technologijų sektorių ir palankia aplinka inovacijoms diegti. Tuo tarpu Lietuva turi talentingą darbo jėgą, stiprius universitetus ir daug žadantį pramonės sektorių. Svečias taip pat pabrėžė, kad dvišalė prekyba kasmet didėja, kaip ir bendradarbiavimas mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros srityje, o tai neabejotina atneš sėkmę tolimesniems Lietuvos-Izraelio ryšiams.
MITA vadovas Arūnas Karlonas pranešė, kad siekiant įgyvendinti šį susitarimą, nuo šiandien skelbiamas jungtinis kvietimas Lietuvos-Izraelio įmonėms teikti projektus pagal tarptautinę EUREKA programą. Šio kvietimo tikslas yra inicijuoti dvišalius Lietuvos-Izraelio projektus ir suteikti finansavimą geriausiems dalyviams, kuriantiems technologines inovacijas, ypač aplinkos, lazerių, informacinių technologijų, biotechnologijų, nanotechnologijų, mechatronikos ir kitose srityse.
Lietuvoje bus teikiamos subsidijos, kurių dydis negali viršyti: mažoms ir vidutinėms įmonėms - 75 proc., didelėms įmonėms - 50 proc., o mokslo ir studijų institucijoms - 100 proc. Paramą sėkmingiems projektams skirs dvi nacionalinės institucijos: Izraelio Pramonės, prekybos ir darbo ministerijos Vyriausiojo mokslininko biuras ir MITA. Lietuvos projektams numatyta skirti apie 1,5 mln. litų (Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijų lėšos).
Bendrus Lietuvos-Izraelio projektus turi pateikti įmonės iki š.m. gruodžio 17 d. Universitetai, mokslinių tyrimų institutai yra kviečiami dalyvauti šiuose projektuose kaip svarbūs partneriai, turintys kompetencijų ir naujų žinių bei galintys prisidėti prie naujų technologijų kūrimo ir jų įvedimo į rinką.
Kontaktai
Jurga Trotienė, viešieji ryšiai, vyr. specialistė
A.Goštauto g. 12-219, Vilnius
Tel. 8 5 2644710, el. paštas jurga.trotiene@mita.lt
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, www.mita.lt

PAPILDOMA INFORMACIJA
Faktai apie Izraelį
Izraelio valstybė pagal investicijas į mokslinius tyrimus ir inovacijas yra viena iš lyderių pasaulyje. Investicijos į šį sektorių sudaro apie 4 proc. nuo BVP (tuo tarpu Lietuvoje - tik apie 0,9 proc.) ir šis skaičius išlieka stabilus jau eilę metų. Šalies eksporte aukštųjų technologijų dalis sudaro 45 proc. ir auga apie 3-4 proc. kasmet. Izraelis turi 10 Nobelio premijos laimėtojų, iš kurių 6 mokslo ir 2 ekonomikos srityje. Pagrindinė Izraelio stiprybė - aktyvus mokslo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas tyrimų ir jų diegimo srityje. Skatinamos investicijos ne tik iš valstybės biudžeto, bet ir privataus sektoriaus. Turint ribotus išteklius, žmogiškieji ištekliai pripažįstami kaip svarbiausia vertybė. Šalies kultūra ypač skatina išradingumą ir verslumą. Apie 8 tūkst. inžinierių baigia mokslus kasmet, 10 tūkst. gyventojų tenka 135 inžinieriai. Per 15 metų apie 20 mlrd. dolerių investuota į rizikos kapitalo fondų sektorių, įkurta daugiau kaip 5 tūkstančiai start-up įmonių. Izraelis lyderiauja pagal įmonių skaičių NASDAQ biržose (daugiau kaip 100 aukštųjų technologijų įmonių yra įtrauktos).
APIE MATIMOP

MATIMOP yra Izraelio pramonės tyrimų ir plėtros centras. Tai nacionalinė agentūra, atskaitinga  Vyriausiajam mokslininko biurui prie Izraelio Pramonės, prekybos ir darbo ministerijos. Ji skatina bendradarbiavimą inovacijų, mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros srityse. Jos tikslas - kurti palankią inovacijų politiką, puoselėti pramonės inovacijas ir verslumą. Ji administruoja tarptautines programas ir  skatina Izraelio kompanijas bendradarbiauti su užsienio partneriais. 
 
APIE MITA

2010 m. įkurta Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra yra valstybinė institucija, atsakinga už inovacijų politikos įgyvendinimą šalyje. MITA steigėjai yra Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijos. Pagrindinės veiklos kryptys: nacionalinių ir tarptautinių mokslo ir inovacijų programų administravimas, konkursinis projektų finansavimas, Lietuvos atstovavimas tarptautinėse mokslo programose. Mokslo ir verslo atstovams ji teikia tokias paslaugas kaip informavimas ir konsultavimas, pagalba rengiant projektus, partnerių paieška.

APIE EUREKA
EUREKA - tai Europos tarpvalstybinio bendradarbiavimo programa, remianti į rinką orientuotus mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir inovacijų projektus, kuriuos inicijuoja verslas, pramonė ir mokslas. Šiuo metu EUREKA tinklas vienija 41 valstybę narę. Lietuva valstybės narės teisėmis programoje dalyvauja nuo 1999 metų. 2012 m. Lietuvoje įgyvendinami 22 EUREKA projektai, dažniausiai tokiose srityse, kaip informacinės technologijos, biotechnologijos, energetika. Projektai finansuojami nacionalinėmis valstybių narių ir privačiomis pačių projekto dalyvių lėšomis. 2011 m. Lietuvos įmonė トBiocentras" laimėjo tarptautinį EUREKA inovacijų apdovanojimą už kartu su latviais sukurtą naftos teršalų valymo technologiją.

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.