Lietuvos žemės savininkų sąjunga : septyniolikos metų įdirbis perduotas išugdytam jaunimui

2011-02-21

Penktadienį Kaune (Žemės ūkio rūmuose) į dešimtąjį suvažiavimą rinkosi Lietuvos žemės savininkų sąjungos (LŽSS) delegatai. Dvidešimtmetį švenčiančią sąjungą sveikino žemės ūkio viceministras Edvardas Raugalas, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis, Nacionalinės žemės tarnybos direktorius Kazys Maksvytis, VĮ Valstybės žemės fondo direktorius Audrius Petkevičius, Žemės ūkio rūmų vadovai, kiti garbūs svečiai. Į suvažiavimą atvykę LŽSS delegatai diskutavo ir keitė įstatus, išsirinko Tarybą, patvirtino naująjį jos pirmininką. Septyniolikos metų įdirbį sąjungoje - garbingą žemės savininkų interesų atstovimą iš Antaninos Venckūnienės perėmė išrinktas naujasis pirmininkas Gintaras Nagulevičius.

 

1990 m. pagrindinių iniciatorių – Edvardo Raugalo, Aloyzo Liaugaudo, prof. Antano Stancevičiaus ir kitų, įkurtos LŽSS pradiniai siekiai buvo kuklūs, bet itin aktualūs - atstovauti ir ginti žemės savininkus, norinčius susigrąžinti okupacijos metu atimtą žemę. Bėgant metams sąjungos veikla pasipildė naujais uždaviniais - skatinti apleistų žemių įsisavinimą, stambinti ūkius, Lietuvos žemės savininkų interesus atstovauti tarptautinėse organizacijose. Šiandien daugelyje šalies rajonų LŽSS turi po skyrių, į kurį konsultacijos ar konkrečios pagalbos, siekiant susigrąžinti nuosavybę ir kitais žemės klausimais, kreipiasi interesantai. Natūralu, kad ypač aktyvūs LŽSS skyriai šiuo metu yra didžiuosiuose miestuose Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, kur nuosavybės atkūrimas vyksta ne taip sparčiai kaip rajonuose.

„Dvidešimt LŽSS atiduotų metų – sunkus, daug atkaklumo ir kantrybės pareikalavęs darbas. Tai dešimtmečiai įvairiausių konsultacijų, kur kiekviena žemės byla turėjo savo unikalią istoriją. Apie visa tai būtų galima parašyti storą išminties knygą – kokius sunkius kelius teko nueiti, kad bent kiek padėtume į mus besikreipusiems žmonėms. Ir nors šiandien galime teigti, kad mūsų darbo vaisius pajuto žmonės – didesnei šalies gyventojų daliai atgavus nuosavybę į turėtą žemę, sąjungos nariai pasitraukti iš jos gretų neskuba, darbų ir įsipareigojimų liko dar daug. Kviečiu prie jų kuo aktyviau prisidėti jaunimą“, - kreipdamasi į susirinkusius suvažiavimo delegatus sakė ilgametė sąjungos Tarybos pirmininkė A. Venckūnienė.

Atstovaudama žemės savininkų interesus praėjusiais metais,  be įprastų konsultacijų nuosavybės į žemę grąžinimo klausimais, LŽSS inicijavo Žemės ūkio rūmų kreipimąsi į Žemės ūkio ministeriją ir Vyriausybę dėl žemės pardavimo užsieniečiams draudimo pratęsimo, įvertindami žemės savininkų interesus teikė siūlymus Medžioklės įstatymui, raštu išsakė nuomonę ir siūlymus dėl miškų ir aplinkos apsaugos politikos įgyvendinimo LR Seimui, organizavo keletą tarptautinių konferencijų ir seminarų žemės grąžinimo, naudojimo ir tolimesnės jos perspektyvos tema.

„Tikiu ir siekiu, kad žemės reforma visų pirma tarnautų žmogui. Būtent tokie reikalavimai šiandien keliami naujai rengiamuose žemės konsolidacijos projektuose, kuriuose pagaliau atsispindi kompleksinis požiūris į žemėnaudas ir kaimo infrastruktūrą“, - komentuodamas šiandienę žemės reformos būklę kaime sakė E. Raugalas. Apvalios LŽSS veiklos sukakties proga, pasižymėjusiems nariams E. Raugalas išdalino pluoštą žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus padėkų.

Ne tuščiomis į suvažiavimą pas socialinius partnerius atskubėjo ir Nacionalinės žemės tarnybos direktorius K. Maksvytis su Valstybinės žemės fondo direktoriumi A. Petkevičiumi – sąjungos atstovams jie dovanojo šalies žemių derlingumo žemėlapį.

Minėdama dvidešimtmetį LŽSS pagerbė ilgamečius aktyvius savo narius - pirmininkė A. Venckūnienė juos apjuosė austomis juostomis, įteikė padėkos raštus.

Naujai išrinktasis LŽSS Tarybos pirmininkas G. Nagulevičius įvardija svarbiausias 2011-2013 m. organizacijos veiklos sritis: tęsti konsultacinį darbą atkuriant nuosavybę į žemę, jos susigrąžinimo būdus ir galimybes, atstovauti žemės savininkų interesus vykdant ūkinę veiklą saugomose ir teritorijose su ūkinės veiklos apribojimais, aktyvinti darbą su sąjungos nariais, populiarinti ir aiškinti konsolidacijos projektų naudą žemės turėtojams. LŽSS dar šiemet tikisi išplėtoti užsimezgusį bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis gamtos apsaugos organizacijomis. Šiandien LŽSS vienija per 2 tūkst. narių.

Žemės ūkio ministerijos informacija, tel. (8614) 24828

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.