Užupio Klasteryje simuliaciniai žaidimai ir kitos technologijos

2012-09-05

Užupio kūrybinis klasteris, vakar pasirašęs sutartį su VŠĮ Lietuvos verslo paramos agentūra, 5 mln. Lt ES struktūrinių fondų paramai gauti, yra vienas iš devynių laimingųjų, kurie gaus ES paramą savo vizijoms įgyvendinti po pirmojo "Inoklaster LT+" kvietimo.

Užupio kūrybinio klasterio tikslas – suformuoti ir suburti stiprią, tarptautinio lygio simuliacinių žaidimų kūrimo bendruomenę, išplėtoti simuliacinių mokomųjų žaidimų sektoriaus klasterį, kuris savo kuriamais produktai ir kompetencija galėtų konkuruoti tarptautinėse rinkose.

Projekto metu bus sukurta kompleksinė Klasterio mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros infrastruktūra - laboratorijų tinklas ir technologijų demonstravimo, tyrimų ir mokymų centras.

"Mūsų laboratorijų pagrindinė užduotis - išgvildenti, kaip pasikeičia žmogaus elgesio kaitą įtakoja gaunama informacija. Ir kaip padaryti taip, kad žmones pasiektų tik ta informacija, kurios jie nori. Apibendrinant galima sakyti, jog mūsų tikslas – ištirti, kaip elgesio pokyčiai priklauso nuo informacijos," – pasakoja Užupio kūrybinio klasterio prezidentas Vytautas Ratkevičius.

Ir socio-ekonominiai, ir sociopsichologiniai simuliatoriai

Laboratoriją sudarys modernios informacijos akumuliavimo priemonės, duomenų kaupykla, matematiniais modeliais pagrįsti socio-ekonominiai ir sociopsichologiniai simuliatoriai, vartotojo reakcijos davikliai ir kitos novatoriškos technologinės priemonės, skirtos visapusiškam kompleksinių simuliatorių ir integruotos komunikacijos srities tyrimų, mokymų bei naujų paslaugų vystymui ir plėtrai.

"Simuliatoriai ypatinga medijos forma. Tai technologijos, kurios leidžia sukurti ir vizualizuoti situacijas realiame laike. Jie naudingi tiek vartotojo elgesio tyrimuose, tiek mokymuose, tarkim pareigūnams," – aiškina p. Ratkevičius.

Kiekviena laboratorija atliks ir autonomiškas, ir tarpusavyje kompleksiškai integruotas funkcijas, sudarys vieningą tyrimų bazę. Pasinaudojus ES parama, norima suformuoti mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros infrastruktūrą, leidžiančią vykdyti specializuotus tyrimus, formuoti, testuoti ir išbandyti naujas paslaugas ir produktus, vykdyti specialistų mokymus Klasterio veiklos srityje.

Užupio kūrybinis klasteris jau įgyvendina projektą ir pagal priemonę "Inoklaster LT". Šiam projektui skirta 1,2 mln. Lt ES fondų lėšų.

Kas tie klasteriai?

Klasteriai - tai tarpusavyje susietose pramonės šakose bendradarbiaujančių įmonių, joms reikalingų tiekėjų, ir asocijuotų institucijų (universitetų, mokslo tyrimų centrų, standartų ir prekybinių asociacijų) santalka vienoje vietovėje ar regione.

Klasterių nariai turi didesnių galimybių efektyviau pasidalyti technologine, tarptautinės rinkodaros, finansine kompetencijomis, tarptautinių verslo bendradarbiavimo tinklų privalumais.

Nuolat rinkoje konkuruojantis verslas dar kadai kadės sukūrė naujas verslo "žaidimo taisykles" – ėmė šlietis bei bendradarbiauti su įmonėmis, turinčiomis tiesioginių arba papildomų kompetencijų, reikalingų jų verslo plėtrai, antraip tariant – klasterizuotis.

Vienas ryškiausių ir seniausių Europos klasterių yra Šiaurės Italijos kėdžių klasteris: 100 kvadratinių kilometrų plote sutelkta apie 12 000 didesnių ar mažesnių įmonių, kuriose dirba tik 14 000 žmonių – taigi, vidutiniškai vos 1,17 žmogaus vienoje įmonėje. Tuo tarpu šiame 100 kvadratinių kilometrų plote sukuriama 1,7 mlrd. EUR pridėtinės vertės, t.y. vienas darbuotojas sukuria 125 tūkst. EUR pridėtinės vertės.

ES klasteriams

Pagal 2007-2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programos priemonę "Inoklaster LT" įmonės turėjo galimybę atlikti tyrimus, kurių reikia klasteriui plėtoti, kurti rinkodarą naujiems klasterio nariams pritraukti, plėtoti veiklas susijusias su bendro naudojimo infrastruktūros valdymu ir administravimu bei skatinti klasterio narius keistis žiniomis, patirtimi ir įgūdžiais, taip stiprinant klasterio vidinius ir išorinius bendradarbiavimo ryšius.

Tuo tarpu priemonės "Inoklaster LT+", tikslas - skatinti ir spartinti Lietuvos pramonės šakų ir sektorių bendradarbiavimą, didinti jų tarptautinį konkurencingumą, siekiant sukurti reikiamą infrastruktūrą žinių ir technologijų sklaidai užtikrinti.

Po pastarosios priemonės pirmojo kvietimo konkurso ES parama skirta arba rekomenduota skirti tik devyniems projektams, kurių bendra suma sudaro 63 mln. Lt.

Dar galima spėti

Šiuo metu vyksta ir antrojo priemonės "Inoklaster LT+" kvietimo konkursas, kuris pasibaigs spalio 18 d. Priemonei skiriama ES struktūrinių fondų lėšų suma 92 mln. Lt.

p. Ratkevičiaus nuomone burtis į klasterius naudinga toms įmonėms, kurios turi ypatingą pažangą, kurioms svarbu greitai ir pastoviai reaguoti konkurencingoje aplinkoje.

LVPA, naujojo kvietimo konkurse dalyvavimui, dar nėra gavusi paraiškų.

Sigita Varsackytė
Vyresnioji informavimo specialistė
VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra
Tel.: (85) 210 9091
s.varsackyte@lvpa.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.