Rusijos įstojimas į PPO: pokyčiai intelektinės nuosavybės srityje

2012-08-28

Praėjusią savaitę Rusijai tapus pilnateise Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) nare įsigaliojo pakeitimai importuotojams. Pabrangęs prekių ženklų, išradimų ir dizaino registravimas iš pirmo žvilgsnio turėtų neigiamai paveikti Lietuvos produkcijos eksportuotojus, tačiau sumažintas muitų tarifas, suvienodintos Rusijos piliečių ir užsieniečių sąlygos artimiausiu metu turėtų tik didinti Rusijoje registruojamų intelektinės nuosavybės objektų skaičių.

Prieš savaitę, rugpjūčio 22 dieną, Rusija tapo pilnateise PPO nare. Iš karto nuo tos dienos pradėjo galioti 700 muitų pakeitimų. Vidutinis muitų tarifas sumažėjo nuo 10 iki 7,8 proc., tačiau prekių ženklų, išradimų ir dizaino registracijos mokesčiai pabrango.

Dėl padidėjusių oficialių mokesčių už intelektinės nuosavybės objektų registraciją ir galiojimo palaikymą bendra registracijos kaina išaugo 25 - 30 proc. Pabrangimą netrukus pajus aktyviausiai prekės ženklus Rusijoje registruojančios Lietuvos įmonės - maisto pramonės srityje mėsos ir pieno gaminiams žymėti, taip pat informacinių technologijų srityje bei prekybos paslaugoms žymėti.

Vis dėlto labiausiai pokyčiai įtakos turės patiems Rusijos piliečiams - iki Rusijos įstojimo į PPO jiems buvo taikomos didelės oficialių mokesčių už intelektinės nuosavybės objektų registravimą nuolaidos. Nuo įstojimo į PPO dienos oficialūs mokesčiai užsienio pareiškėjams - išradimų, naudingųjų modelių ir pramoninio dizaino savininkams ir Rusijos gyventojams yra suvienodinti.

Pabrangimą lėmė vienas iš esminių PPO principų, jog šalis negali teikti pirmenybės vienam užsienio prekybos partneriui prieš kitą, taip pat negali diskriminuoti užsienio prekių bei paslaugų. Taigi, visų šalių savininkams suvienodintos sąlygos registruoti ir apsaugoti intelektinę nuosavybę.

Įmonės, kurios aktyviai plečia veiklą Rusijoje, eksportuoja prekes ir teikia paslaugas, neturėtų pakeisti plėtimosi planų, nors ir gali patirti daugiau išlaidų, apsaugant intelektinę nuosavybę. Atvirkščiai, sumažėję muitai dar labiau paskatins prekių įvežimą, taip pat ir iš Lietuvos.

Suaktyvėjus prekių mainams ir keičiantis prekybos sąlygoms didesnės prekybos laisvės link, turėtų padidėti ir Rusijoje registruojamų intelektinės nuosavybės objektų skaičius.

Komentaro autorė Violeta Sutkienė, Advokatės Redos Žabolienės kontoros METIDA Prekių ženklų ir dizaino konsultantė.

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.