Politikas: priiminėti VAE projektą užsimerkus - nusikaltimas prieš valstybė

2012-08-16

"Matyt viską reikėjo daryti laiku, bet toks galingas projektas kokio Lietuva per visą Nepriklausomybės laikotarpį neturėjo, priiminėti užsimerkus būtų nusikaltimas Valstybei. Vien tik tai kad koncesijos sutartis kurią rašė Hitachi, gal ir mūsiškiai prisidėjo, bet nežinome kas, surašyta anglu kalba o Seimo nariams yra pateiktas neoficialus vertimas. Vien šioje sutartyje yra daug tokių vietų kurios kelia abejones", - kalbėjo Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis

"Viena iš tokių, teisės departamento išvada, kuris net nevertino pačios sutarties, iš esmės jos niekas nėra perskaitęs, net ministrai. Aš nežinau ar Kubilius ją skaitė. Bandžiau pats įveikti bet labai sudėtinga. Ką pažymi Teisės departamentas: "Koncesijos sutartimi Valstybė ne tik duoda leidimą teisingai vykdyti Visagino AE projektą, bet ir prisiima atitinkamus turtinius įsipareigojimus, už koncesininką prieš trečiąją sutarties salį", tokiu būdu valstybė užstato savo turtą, žemę ir taip toliau. Tai kalba teisės departamentas. Niekas sutarties nevertino. Aš klausiai Jurgio Razmos vienoje TV laidoje, kas įvertino koncesijos sutartį? Jis atsakė - vyriausybės teisininkai. Aš jam atsakiau, kad Vyriausybė iš esmės neturi teisininkų, teisės departamentas panaikintas. Mes net nežinome kas prisidėjo prie šios koncesijos sutarties kūrimo. Šiame projekte yra daug pavojingų vietų. Kitas dalykas – įslaptinta informacija dėl kainų metodikos nustatymo. Mes net nežinosime kas vykdys tam tikrus darbus, užsakymus, čia yra galimi korupcijos požymiai. Ar bus konkurencinga produkcija, ar bus elektros kaina mažesnė negu rinkoje? Jeigu bus didesnė tai kam statyti elektrinę? Nusivedam tiltus į vakarus ir perkam iš abiejų pusių, galėsim rinktis kur pigiau. Šiandien Baltijos regione elektra kainuoja 15-16 centų. Kaip teigia ekspertai ir mūsų ir užsienio ji (elektra) gali kainuoti dvigubai brangiau, kur mes dėsime tą energiją? Antra pats reaktorius ir jo galingumas. Konservatoriai savo programoje vardino kad daugiau negu 800 MW negali būti, jei bus didesnis tai jau nusikaltimas Lietuvai. Dabar nusikaltimo nėra. Visa tai turi vertinti ekspertai. Lygtai mes jų neturėtume. Keista kad rengiant šį projektą, įstatymus, verslo planą, kuriuo iš esmės nėra, turėjo dalyvauti mūsų energetikos specialistai. Turime puikų energetikos institutą, su puikiais specialistais, bet mums jų nereikia. Mums nereikia mokslininkų, mes pasitikim užsienio kompanijom, advokatų kontorom. Gal jie dirba ne Lietuvai? Sudėtinga teigti kad jie Lietuvai dirba!", - tokia išvada padarė Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signataras bei buvęs Lietuvos vidaus reikalų ministras.

Nekomercinė partnerystė RBMC atlieka atominės energetikos perspektyvų Baltijos jūros regione tyrimą. Viena iš tyrimo dalių susijusi su Lietuvos politikų, energetikų, ekonomistų ir verslo bendruomenės nuomonių rinkimu ir nagrinėjimu.

Daugiau informacijos apie tyrimą:

Emilius Molovskys +79118192036

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.